Bedehuscountry

Medlemmene i Øyslebø Sangsøstre har passert både sin første, andre og tredje ungdom: Sangkvartetten med 58 år på baken holder imidlertid koken med sin stilige bedehuscountry.

1 2 3 4 5 6
«ØYSLEBØ SANGSØSTRE: «Sørg ei for dager som kommer»»

For dette er country slik countryen hørtes ut da den inntok Norge på 1950-tallet: Øyslebø Sangsøstres sanger er mildt forfinede ekko av de religiøst orienterte sangene honky tonk-kongen Hank Williams spilte inn under psevdonymet Luke the Drifter. I tekstene til alle 10 sangene er enten Jesus, Gud eller begge to nevnt. Med andre ord: De fire damene legger ikke skjul på at de har et budskap som peker ut over sangene. De gir frelsesjernet i sanger som «Av nåde får jeg alt», «Det er salig på Jesus å tro», «Jeg har møtt Jesus Krist» og «Du ensomme seiler». I sistnevnte er budskapet krystallklart: «Hør du som hjelpesløst driver om i storm og opprørt hav / ta Jesus Krist som los ombord og følg den kurs han gav.»

Kompet er enkelt og solid - og beveger seg i grenselandet mellom country, Hawaii-musikk og populariserte salmer. Tor Konstalij fra Ålgård medvirker på elektrisk, gitar, plystring og kor og står også bak det informative essayet i innleggsheftet.

Beste spor: «Du ensomme seiler» og steel-fulle og pianospooky «Det er salig på Jesus å tro».

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

ØYSLEBØ SANGSØSTRE: «Sørg ei for dager som kommer»
(Grand Slam/Happytime records)

Relaterte bilder