FOTO: Pål Christensen
Lavt budsjett trenger ikke å bety lav kvalitet. Når Skambankt spiller inn musikkvideo er det god dugnadsånd som gjelder.
AV: kine hult
De låner litt her og litt der. Noen duskedamer fra Oilers, noen kampsportutøvere, flinke lys- og lydfolk som de kjenner. To dagers intensivt arbeid skal bli til en musikkvideo som forhåpentligvis vil snurre på tv-kanalene i god tid før plateslipp.
Skambankt fra Klepp er godt i gang med oppfølgeralbumet til den selvtitulerte debuten fra 2004. 29. januar skal det stå i butikkene, hvis alt går etter planen. Smakebiten slippes på forhånd. «Dynasti» heter den, og videoen spilles inn i et kaldt, rått og grått rom i østre bydel i Stavanger.
I det gamle fabrikklokalet ligger diverse stativer, rack, ledninger og instrumenter strødd på betonggulvet. Omringet av kraftig lys står Terje Vinterstø og denger gitaren. Sparker i løse lufta, synger og poserer. Musikken kommer fra et kraftig anlegg, for å skape den rette konsertfølelsen.
Bassist Tollak Friestad følger med fra sidelinjen. Fjeset hans er pent pudret, øynene markert med svart kajal. Snart er det hans tur til å la instrumentet sitt gjennomgå foran kameraene.
- Det er utrolig tungt å spille uten lyd. Det virker ganske unaturlig, og gitaristene ryker oftere strenger. Alle bevegelser blir større og kraftigere, sier Friestad.
Bandet er kjent med rutinene. Dette er den fjerde musikkvideoen de lager.
- Ja, vi har spilt inn tre videoer før. Og to av dem er blitt vist på tv, gliser Friestad.
kine.hult@aftenbladet.no
Kommentarer