• FOTO: Asle Haukland

Et øyeblikk av «ike»

På Hawaii fant Randi Tytingvåg et ord på tre bokstaver som oppsummerer alt hun vil med musikken sin. I kveld får du «ike» live.

Albumet «Let Go» har hun hatt med seg i to år. Etter jobbing med plate og på teateret var det på tide å finne på noe nytt for sangeren fra Stavanger.

– Dette prosjektet handler om å bygge ut og å bygge videre.

Og anledningen til å virkelig sette fart på byggingen kom da Maijazz initierte en ny setting til festivalen, og spurte «har du noen spesielle ønsker?»
– Jeg har det med å snakke først og tenke etterpå, så jeg svarte at Mazur kunne jo være noe. Jeg har jo fått litt kritikk for å være for forsiktig med å bruke trommer og perk, og det har lenge vært en drøm å spille med Mazur, sier Tytingvåg.

– Så ble det fikset. Da kom den nervøse magen.

Kremen

Marilyn Mazur er nemlig milevis fra hvem som helst. Miles Davis, Palle Mikkelborg, Jan Garbarek og Wayne Shorter har brukt henne i sine band, og hun har hatt stor suksess med sine egne prosjekter.

– Hun har jobbet med kremen. Hun er en del av kremen. Og når vi fikk med Svante Henryson på cello ble ikke magen min mye roligere.

På konserten i St. Petri i kveld skal ensemblet bruke deler av Tytingvågs plate «Let Go». I tillegg har hun skrevet mye nytt.

– Det blir noen urpremierer, og jeg synes beskrivelsen «mellom komposisjon og improvisasjon» er ganske treffende. Dette er lyttende og sensitive musikere, og alt er ikke planlagt i detalj.

Noe av inspirasjonen til det nye materialet fant Tytingvåg på en studietur på Hawaii. - Vi bodde under bambustak, dusjet i hagen og sang 14 timer om dagen. Ikke alt jeg opplevde på Hawaii konkretiserte seg i ny musikk der og da, og lydmessig er ikke Hawaii så tydelig i dette prosjektet, sier Tytingvåg.

Litt Hawaii blir det. Konserten åpner med at Tytingvåg synger en gammel hawaiian chant «Ka ike mai.», og mye sitter igjen fra turen, blant annet møtet med en av de eldste sanglærerne på øya.

Ike

Denne damen introduserte Tytingvåg for ordet «ike». – Det var helt snodig. Jeg hadde prøvd å forklare hva jeg vil med musikken min i alle år, men det er ikke lett å sette ord på det. Her kom en eldre dame på Hawaii med et ord på tre bokstaver som var perfekt.

«Ike» lar seg ikke direkte oversette til norsk, men ord som sannhet og ekthet ligger i nærheten.

– Akkurat det søker jeg når jeg skriver og synger. At det ikke bare skal være fint og flinkt, men at det skal være ekte. Et øyeblikk av «ike».

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Kultur

Mods-historien blir tv-serie

TV Vest dokumenterer hele Mods-historien kronologisk, til en tv-serie som skal vises i vår.

Dogmekunst på vandring til Operaen

Har du noen gang lurt på hva teaterskuespillerne gjør i pausen mellom første og andre akt? De maler. I hvert fall noen av dem.

Kaizers for fulle hus i Egersund

Første gang Kaizers hadde konsert i Egersund kom det to mann. Denne gangen var det litt flere.

Clooney ble Gullfisken

Fjorårets beste reklamefilm ble også den mest omtalte: George Clooney som eventyrprins på boligjakt i Lillestrøm.

«Kompani Orheim» vant nordisk filmpris

Den norske filmen «Kompani Orheim» vant lørdag den store nordiske filmprisen i Göteborg. Prisen er på 1 million svenske kroner.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet