• Fra «My friend kills time».

    FOTO: Skjermdump

Kortfilm av sandnesgauk til Texas

Filmregissør Jakob Rørvik fra Sandnes har fått antatt kortfilmen «My friend kills time» på festivalen South By Southwest (SXSW) i mars i år. Musikken er laget av Knut Jonas Sellevold fra Stavanger.

Rørvik, som i flere år har hatt base i London, er glad for at hans 11 minutter lange kortfilm er tatt ut til musikk- og filmfestivalen i Austin i Texas i USA. Der får den internasjonal premiere i hovedkonkurransen for kortfilm.

Uttagningen betyr at han er blant et 30-tall kortfilmregissører som har kommet gjennom nåløyet hos en jury som får tilsendt rundt 3000 bidrag.

Rørviks britiske venn Thomas Duggan har hovedrollen «My friend kills time». Filmen er halvdokumentarisk og utført som et filmdikt om stillstand. "De fleste mennesker opplever frykt for at tiden går. Desto mer fascinerer det meg at Thomas trekker seg ut av sosiale sammenhenger han før var en del av. Det er som han utsletter seg selv", uttalte Rørvik i fjor. Da var han på vei til Kortfilmfestivalen i Grimstad med filmen.

Han lar det være en psykologisk gåte hvorfor vennen velger å leve et isolert liv uten synderlig aktivitet.

(Artikkelen fortsetter under traileren)

 

Rørvik har regissert og produsert kortfilmen, og budsjettet på 90.000 kroner er finansiert av Filmkraft Rogaland.

«My friend kills time» blir vist to ganger i uken i hele februar på Stavanger Kino som en del av Frikort-programmet.

Det er tidligere blitt kjent at den norske hulderspillefilmen «Thale» er tatt ut til South By Southwest-festivalen. Den har kinopremiere i Stavanger fredag 17. februar.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Film

Filmregissør ble årets sokndøl

Som start på årets Sokndalsdager, ble Paul Magnus Lundø – filmregissør av «Skumringslandet» – kåret til årets sokndøl av ordfører Trond Arne Pedersen.

Pangstart for kortfilm fra Stavanger

– Vi kan ikke røpe før 15. mai den neste festivalen vi er tatt ut til, sier en opprømt Thomas Aske Berg på telefon fra London. Mandag vant hans produksjon «Believe the dance» pris for beste kortfilm ved Sci-fi London film festival.

«Kill Buljo 2» har inntatt Thailand

Vegar Hoel debuterer som filmregissør med «Kill Buljo 2». Nå er opptakene i gang – i Krabi i Thailand.

Produsentforeningen reagerer på Filmkrafts søknadsbehandling

- Vi vil gjerne spørre Filmkraft om hvorfor dette kriteriet er satt opp, sier Leif Holst Jensen, generalsekretær i Norske film- og tv-produsenters forening.

Om den kreative egoismen

Det hastet for Paul Tunge å debutere som filmregissør. Det gjorde han i fjor, og nå vises filmen "Kano" på kino i Oslo.

Relaterte bilder

Filmregissør Jakob Rørvik.

Filmregissør Jakob Rørvik. FOTO: Anders Minge

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest