Annonse
Annonse
Annonse

Kjærlighetsforviklinger i rånebygda

Terningkast 5 «Kalde føtter»

En norsk rånekomedie med stor harryfaktor – kan det bli morsomt? Svaret er ja, så absolutt.

Calle Hellevang Larsen tester «lick-a-baum»en som han har importert fra USA. En vare med tilnærmet ecstasyvirkning på brukerne.
Publisert 26.10.2006 10:09 - Oppdatert 26.10.2006 10:24

Det handler om unge mennesker som vil finne den rette. Kalle med bart og kullsvart cowboyhatt kommer hjem fra uniten. I bagasjen har han «lick-a-baum», en vare med tilnærmet ecstasyvirkning på brukerne, ser det ut til.

Men Kalle vil mer enn å tjene tusenlapper. Målet er å vinne den skjønneste dama i bygda: Trine. Men sukk og stønn, der står vennen Christer og frir. Til hvem? Kalles utkårede, så klart.

JEG SKAL SI manusforfatter Thomas Moldestad har fått sving på komplottene sine. Han står bak historien i «Fritt vilt» som trekker tusener på kino for øyeblikket. Nå fikser han også en festlig vri på kjærlighetsjakten i «Kalde føtter».

Moldestad lar Kalle hyre Veronica til å lure stakkars Christer opp i stry og vekk fra Trine.

Påfunnene kiler lattermusklene i rikelig monn. Den pripne kan saktens innvende at her rulles det fram mye tåpelig situasjonskomikk. Men flere scener er så overrumplende komiske i sin råne-rølpethet at de fungerer.

REGISSØR Alexander Eik (Kvinnen i mitt liv, 2003) stortrives med materialet han har fått mellom hendene. Åpningsscenen med et tilstundende bryllup i bygdas kirke er morsomt klippet – med en nervøs brudgom på rømmen mellom snødekte gravsteiner. Virkningen er stilig når scenen gjentas mot slutten. En ny desperat brudgom legger på sprang, nå av en enda mer penibel grunn.

I det hele tatt har Eik øye for komiske effekter. Han lar karikaturene danse på syltynn line over avgrunner merket «det vulgære» og «det tåpelige». Bare én gang ramler han rett ned: I scenen der den sexfikserte pappaen til Christer drar fram oppblåsbare Barbara for å belære sønnen om kroppens mysterier. Da tynes moroa for langt. Litt mer kill-your-darlings hadde gjort seg.

MOLDESTAD lyktes ikke helt i å gi fem venner tydelige særegenheter i grøsseren «Fritt vilt».

Personkarakteristikkene er mye bedre utviklet i «Kalde føtter». Kalle er kynisk egoist. Trine er søt jente, men ikke uten bein i nesa. Man kunne likevel ønske enda mer særpreg i hennes figur. Rødhårete Veronica har anlegg for å spille roller og kle seg i farlig svart, bare hun får godt betalt.

Moldestad og Eik fletter også inn god generasjonssatire. Pappa til Christer, som attpåtil er stedets prest (artig Benny Borg i rollen!), er en superfrigjort kroppstilbeder som gir sønnen prestasjonsangst i senga. De countryrocka foreldrene til Trine er mer opptatt av motorsykler og soveromsaktiviteter enn av datterens behov.

HOVEDROLLEINNEHAVERNE Andreas Blix Henriksen (Christer) og Sarah Elise Steensby (Trine) er plukket ut i TV2s program «Filmstjerne». Slikt kunne jo gått aldeles galt. Men begge kommer godt fra det. Blix Henriksen får mest å spille på mens Steensbys hovedjobb er å glitre foran guttas øyne. Det gjør hun til gagns.

Lasse Valdal (Kalle) og Hanne Kavli Lund (Veronica) gjør en utmerket innsats og legger navn til rekken av unge skuespillere som fikser å agere foran et kamera.

Og Magnus Beite har skaffet filmen musikk som kler miljøet og de alltid skiftende stemninger.

Du blir ikke klokere av «Kalde føtter». Men moro er det lell.

kristin.aalen@ aftenbladet.no

Del:

Mer

Les også

  • Teite menn i tøffelland

    DENNE FILMEN trygler om at vi skal synes synd på menn. Iallfall de som er så dumme å gifte seg og bli underlagt konekontroll.

  • En fæl geump

    Fransk film er et lagringssted for ondarta banaliteter, og den burde graves ned sammen med avfall fra Sellafield og plomberes med bly.

  • Hjertevarme og prippenhet

    ØYVIND SANDBERG er en filmskaper som tør å stole på det stillferdige, trauste toneleie. Denne gang legger han kabal sammen med tre bergensere som er litt annerledes.

Annonse

Diskuter denne saken

2 antall innlegg
2
innlegg

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Aftenbladet.no

Barnehageansatt innlagt med tuberkulose

En kvinne som tidligere jobbet ved en barnehage i Stavanger er innlagt på Stavanger Universitetssjukehus med tuberkolose.
Stavanger: Les mer

5000 underskrifter var ikke nok

Ledelsen ved Stavanger Universitetssjukehus står fast på sitt opprinnelige forslag om å bruke Eigersund som ambulansebase for Lund og Sokndal kommune.
Dalane: Nyordningen starter 23. april

Den omstridte reisen til India

Surrogatmødre

Bør Norge tillate bruk av surrogatmødre?

Ja
Nei

Caroline og André Rostrup har forsøkt å få barn i over fire år. Løsningen ble en indisk surrogatmor.
Lokalt: Se bildene fra surrogatreisen til India 23

Annonse

«KALDE FØTTER»

Regi: Alexander Eik.

Manus: Thomas Moldestad.

Foto: Jo Eken Torp.

Musikk: Magnus Beite.

Med: Lasse Valdal, Andreas Blix Henriksen, Sarah Elise Steensby, Hanna Kavli Lund, Benny Borg.

Norsk 2006. 1 time 20 minutter.

Aldersgrense: Alle, egnethet ungdom/voksne.

Annonse
Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Annonse

Siste Filmanmeldelser

  • 3D-film avslører ukjente synsfeil

    Sliter du med 3D-film, er det kanskje ditt minste problem. Folk som ikke vet at de har synsfeil, oppsøker optikere etter kinobesøk med 3D-briller på.

  • Legger Pirate Bay-saken død

    Rettighetshaverne med TONO og IFPI i spissen kommer ikke til å anke lagmannsrettens kjennelse i Telenor-saken inn for Høyesterett.

  • En helt dårlig åpnings- helg for Se og Hør-film

    Ikke mer enn en vanlig, halvdårlig dag på kino.

  • God farse om kynisk kjendisblad

    Terningkast 5 Kongehus og alkoholikerfar, betalingsjournalistikk og kjendisblad? Hadde dette blitt diktet opp, ville vi avfeid historien med at den manglet virkelighetskontakt. Nå kan vi måpende se for oss hvordan «Se og Hør» brukte Mette-Marits far, Sven O. Høiby, i et kynisk spill for å tjene penger.

  • «Bourne» i Bagdad

    Terningkast 5 En tungt væpna Matt Damon løper i gatene igjen, og denne gang kan du ha SV-bestemora di med på actionfilm, for hver gang det smeller i Bagdad-gatene, vil hun rope «yeeeaaah!» og smelle med cheerleader-duskene.

Kundesenter

Sistesaker

Ukens kundeaviser
Annonse
Annonse
Annonse
Annonse