Annonse
Annonse
Annonse

Still i festkø, gamlinger i alle aldre!

Terningkast 6 Mamma mia

Melding fra Harry Heaven: Still i kø, gamlinger i alle aldre! Still i kø, homser av alle kjente legninger. Still i kø, grinebitere og hverdags-gneldrere og buksedress-slitere og slips-knyttere. Det er fest på kino.

Fres: Christine Baranski, Meryl Streep og Julie Walters i full utfoldelse.
Publisert 09.07.2008 08:35 - Oppdatert 09.07.2008 09:08
Bryllup: Amanda Seyfried på vei til den lille steinkirken.

I de fleste filmer finnes det en scene da filmen overvinner deg eller ett øyeblikk da du mister den. «Mamma mia» hadde meg etter Meryl Streeps soveromsversjon av «Dancin' queen», og etter det hadde jeg det uventa, festlig på samme måte som hvis du dumper innom en litt trashy nabofest som du ville ha hata dersom du lå i senga og hørte bråket.

«Mama mia» er en påminnelse om at til og med «Sex and the city» kunne blitt en bra film hvis den ble laget med skuespillere i stedet for magasinfjes. Abba-musikalen består egentlig bare av surrealistisk fantasifest, en bevegelig, vellydende humør-geysir som aldri detter nedpå steinhellene og bare i noen ørsmå, late sekvenser forfaller til kontakt med noen ting som helst. «Star Trek» er kjøkkenbenk-realisme i forhold til denne filmen, som tar av på skuespiller-overskudd og svever på en slags rosa fellesrus som utmerket godt kan markere Stavangers overgang til den nye kulturfylla.

Historien kunne vært skrevet av Shakespeare, for han dreiv med overfladisk party-fornikasjon der ingen egentlig visste hvem noen var. Sophie har invitert de tre av mammas eks-elskere som kan være far hennes til bryllup i sjarm-hotell på ei gresk øy der til og med bølgene er banale. Når filmen starter, vil alle de med vandrepokal i kunstnerisk korrekthet tenke hg-ord fordi alt ser ut som klisjeer. Så kommer Julia Walters og Christine Baranski inn i filmen som spraglete og lydsterkt middelaldrende bryllupsgjester, og hg-tenkninga gjentar seg. Den lille jenta er så blid at du får ecstasy-mistanker, mannen hennes ser ut som en ilder fra Narnia, og grekere wanker hjelpsomt rundt som Snøhvit-dyr.

Så festner formen. Umenneskelig gode Meryl Streep spiller hotellvertinne og eks-hippie med et fandenivoldsk overskudd som andre folk får fra dieseltilsatt Battery. Hun og de to andre damene setter spruten til, og så skjer det helt uventa at tre middelaldrende skuespillerinner sprenger klisjeen og blir til rein, uforfalska energi. Der tar filmen av, og etterpå kommer lykken.

Ærlig talt. Abbas musikk var alltid ei dobbelt lp-side med føkking vorspiel, og musikken er laga for å euforisere også flegmatikerne. Det klarte den, og film-musikalen er perfekt party-utstyr. Ingen appelsin under haka. Ingen nakne manne-ankler bak håndkleet. Bare temposterk, velregissert og myldrende moro med kanskje den mest livsbejaende pop-musikken som er laget etter Mozart. Satt sammen av en britisk teater-regissør som er spesialist på opera. For et håndlag Phyllida Lloyd har.

Alle synger. Streep synger. Hun trengte ett opptak for hele «The winner takes it all»-lyden. Pierce Brosnan synger. Det er bare så vidt at ikke den glitrende delfin-mosaikken synger, og det er helt fint.

Del:

Mer

Les også

  • Synger gjerne med neste gang

    – Synge med på «Mamma Mia?» Ja, hvorfor ikke! Laura Meija-Cana (28) så musikalen for første gang denne uken, og ser den gjerne igjen i sing-along-versjonen som har premiere fredag.

  • Frelst av dansedronning Streep

    «Det er fest på kino». Terningkast seks i Aftenbladet. «Tynn Abba-suppe». Terningskast tre i VG. Men begge anmelderne skryter av skuespillernes førstedame, Meryl Streep.

Annonse

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Aftenbladet.no

Nok snø til Sesilåmi

Det er ingen grunn til å bekymre seg: Statsmeteorologene har endret mening og varsler langt mindre regn enn tidligere i uken.
Sirdal og Agder: Les mer

- Lyses feilmeldings-telefon på grensa til svindel

Arnfinn Nilsen betalte 87 kroner for å sitte i kø hos Lyses feilmeldingstelefon. Etter 17 minutter var kontantkortet tomt, og han hadde fremdeles ikke fått noen hjelp.
Lokalt: Les mer 13

Norwegian vil ikke dekke tapet

Norwegian sier saken får «personalmessige konsekvenser» for mannen bak skranken, men vil ikke betale ekstrautgiftene til Figgjo IL.
Lokalt: Les mer 7

  • Ett minutt kostet 9728 kroner
    Jostein Løland og følget på sju løp for å rekke flyet. Men Norwegians medarbeider sendte følget fra skranke til skranke.
5000 underskrifter var ikke nok

Ledelsen ved Stavanger Universitetssjukehus står fast på sitt opprinnelige forslag om å bruke Eigersund som ambulansebase for Lund og Sokndal kommune.
Dalane: Nyordningen starter 23. april 4

Ålgård-seier over Randaberg

Ålgård slo Randaberg 4-2 i en treningskamp på kunstgrasbanen på Ålgård torsdag kveld.
Sport: Les mer

Viking venter på den rette

Vikings sportsdirektør Egil Østenstad er fortsatt på jakt etter en ny høyreback, men tror ikke det lykkes før sommeren.
Fotball: Les mer

Annonse

Mamma mia

MUSIKAL
Amerikansk-britisk. 2008. 1 time, 48 minutter. 5 år. Regi: Phyllida Lloyd. Med: Meryl Streep, Julie Walters, Christine Baranski, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Amanda Seyfried, Dominic Cooper.

Annonse
Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Annonse

Siste Filmanmeldelser

  • 3D-film avslører ukjente synsfeil

    Sliter du med 3D-film, er det kanskje ditt minste problem. Folk som ikke vet at de har synsfeil, oppsøker optikere etter kinobesøk med 3D-briller på.

  • Legger Pirate Bay-saken død

    Rettighetshaverne med TONO og IFPI i spissen kommer ikke til å anke lagmannsrettens kjennelse i Telenor-saken inn for Høyesterett.

  • En helt dårlig åpnings- helg for Se og Hør-film

    Ikke mer enn en vanlig, halvdårlig dag på kino.

  • God farse om kynisk kjendisblad

    Terningkast 5 Kongehus og alkoholikerfar, betalingsjournalistikk og kjendisblad? Hadde dette blitt diktet opp, ville vi avfeid historien med at den manglet virkelighetskontakt. Nå kan vi måpende se for oss hvordan «Se og Hør» brukte Mette-Marits far, Sven O. Høiby, i et kynisk spill for å tjene penger.

  • «Bourne» i Bagdad

    Terningkast 5 En tungt væpna Matt Damon løper i gatene igjen, og denne gang kan du ha SV-bestemora di med på actionfilm, for hver gang det smeller i Bagdad-gatene, vil hun rope «yeeeaaah!» og smelle med cheerleader-duskene.

Kundesenter

Sistesaker

Ukens kundeaviser
Annonse
Annonse
Annonse
Annonse