Gir ut sine aller beste

Thomas Dybdahl gir ut det beste han har, og tar Trondheimsolistene og Lars Horntvedt med på turné.

I slutten av august kommer en av Norges største artister, Thomas Dybdahl, med «Best of»-plate.

Første uken i september drar han på turné til fem norske byer sammen med Lars Horntvedt, som han også spiller med i The National Bank, og Trondheimsolistene. Det blir kun disse fem konsertene Dybdahl gjør i Norge og det er derfor den eneste muligheten til å se ham live her til lands i 2009.

– Etter en fantastisk opplevelse sammen med KORK (Krinkastingsorkesteret, red.anm.) på P3 Sessions for et par år siden ble jeg heltent på tanken om å kunne dra på en liten turne med strykere, sier Dybdahl i en pressemelding.

Dybdahl har brukt strykere på platene sine. Både Silje Salomonsen, Gjertrud Økland og Ola Kvernberg har spilt fiolin. Og etter P3 Sessions har han ikke kunnet slippe tanken på å gjøre noe ekstra med strykere.

Endelig

– Tanken har alltid appellert, men først nå etter fire album og litt til er grunnlaget der for å kunne gjøre det skikkelig.

Han forklarer at noen av sangene har stukket seg ut på hver plate som mer «strykevennlige» enn andre, og når de nå drar ut sammen med Trondheimsolistene er det med en håndfull sanger som kan spilles slik de var tenkt og arrangert fra begynnelsen av.

– Enten det nå er midtpartiet på «that great October sound», avslutningen på «Solitude» eller andre sanger en har spilt hundrevis av ganger og alltid tenkt: «Her skulle jeg virkelig ønske vi kunne hatt stryket med», så er det der nå, utdyper han.

Vil spille for folk

– Vi gleder oss en hel haug til å dra ut og spille for folk igjen, og sammen med Trondheimsolistene og Lars Horntveth er vi sikker på at dette blir en kanon tur, sier Dybdahl.

Mye å ta av

Dybdahl spiller ikke bar fra egen katalog på denne turneen. Laget forsyner seg også fra Lars Horntveths indie/pop symfoni Kaleidoscopic som har, som Dybdahl, fått strålende kritikker både her hjemme og i utlandet, bl.a. av Mojo, Pitchfork og Mixmag. Dette verket ble også spilt på Øya-festivalen i fjor. Der spilte forøvrig også Dybdahl sammen med KORK.

Lars Horntveth tar stoff fra albumet «Kaleidoscopic» og Thomas Dybdahl plukker fra hele katalogen sin.

Turnélista:

  • 02.09: Trondheim – Olavshallen
  • 03.09: Oslo – Sentrum Scene
  • 04.09: Grimstad - Fjæreheia
  • 05.09: Stavanger – Konserthuset
  • 06.09: Bergen – Griegsalen

Thomas Dybdahls soloutgivelser:

  • «...That Great October Sound» (2002)
  • «Stray Dogs» (2003)
  • «One Day You'll Dance For Me, New York City» (2004)
  • «October Trilogy» (2006) (samleboks med de tre overstående pluss mer)
  • «Science» (2006)

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Musikk

Martin har Norges beste stemme

Storfavoritten Martin Halla fekk flest stemmer då TV 2-sjåarane fredag kveld kåra Norges beste stemme i «The Voice».

Heiet på Tooji med bunad og flagg

Jorunn Hodne fra Stavanger så Tooji synge seg til finalen i Eurovision Song Contest på skikkelig nært hold.

Ottesen skriver for symfoniorkesteret

Janove Ottesen skriver bestillingsverk til åpningen av konserthuset 15. september. SSO spiller.

Gode tall, og store planer for neste år

Godt besøk, gode konserter og fornøyde folk, melder Maijazz. Og neste år er det 25-årsjubileum.

MaiJazz tatt av vinden

Kraftig vind i Stavanger sentrum lørdag morgen flyttet både tid og sted for utendørskonserten på MaiJazz.

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest