Slik har du aldri sett rockerne:

Skambankt for Skambankt

Kaniner, gulrøtter, boksere, prester, frekke sykesøstre, stjerner, klovner, apekatter og andre rariteter fikk deng i helgen. Alt for kunsten, og alt for Skambankts nye video.

- Ingen tjener et rødt øre på dette. Tvert imot. Men det er fryktelig gøy, og resultatet blir bra, sier regissør Stian Kristiansen.

Kristiansen gjorde furore med «Mannen som elsket Yngve», og det første han gjør etter braksuksessen er å jobbe dugnad for Skambankt. Han, og en bråte andre.

Vi har nettopp vært vitne til at utkledde dugnadsskuespillere har gått løs på hverandre i et alle tiders masseslagsmål i ballettsalen i Hermetikkfagskolen. Stian Kristiansen har regien på videoen, pappa bakte boller, dama bakte kaker og folk svettet på dugnad da Skambankt spilte inn musikkvideo i helga. Alt på Kristiansens kommando og alt for at Skambankt-låten «O Dessverre» skal få en god video.

- Vi har fått den lette jobben, og den uten så mye svetting, sier Skambankt-vokalist Terje Winterstø Røthing, kledd i frekk dress og en om mulig frekkere bart.

De gode og de onde

Rundt 50 statister var hentet inn for å være skoleelever på kostymeball. Ideen er omtrent denne: Skambankt er hyret inn for å spille på en kostymefest. «De gode» elevene har hatt en sømmelig fest med boller og brus når «de onde» kommer. Da venter bank, bråk og ukonvensjonell bruk av kaker.

- Jeg har så vidt vært med på en musikkvideo før, men dette er den første jeg har kontrollen på selv. Det er annerledes enn å lage film. Man slipper å ta så mye hensyn til logikk, rom og tid. Man kan leke mer og tenke mest på det rent visuelle. Samtidig må alt være i synk med det bandet spiller. Og det krever mye planlegging. jeg er ikke glad i så voldsom planlegging, sier Kristiansen.

- I tillegg får jeg jobbe med et helt nytt produksjonsselskap i Stavanger - Medvindfilm. Det liker jeg, sier Kristiansen.

Ydmyk

I tillegg til en bråte statister har sminkører, kostymefolk og så videre ofret helgen for å jobbe titimersdager - på dugnad, for Skambankt.

- Du blir litt ydmyk av sånt, sier Skambankt-vokalist Terje Winterstø Røthing og gjør en symbolsk bukkebevegelse til en svett kanin som går forbi.

Etter basketaket i ballettsalen må en tørkes for neseblod, en prøver å trekke opp strømpebuksen opp under kanindrakten, noen barter må rettes på og bokseren vil gjerne ha større blekkøye. En kanin tørker svette for ørtende gang den siste halvtimen.

- Denne videoen bør bli bra. Jeg svettet minst et kilo bare på den siste tagningen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Musikk

Eurovision kom «hjem» til Sverige

13 år etter forrige seier kommer Eurovision Song Contest endelig «hjem» igjen til nabolandet, melder Aftenposten.no sin reporter i Baku. Norge skuffet stort og endte på siste plass.

Tooji: - Nå er jeg lettet og glad

Tooji puster lettet ut og feirer opptredenen med sjampis.

Jernring rundt Eurovision-finalen

Store sikkerhetsstyrker med politi og vakter har festet et jerngrep rundt kveldens finalearena i Baku.

Sverige leder an på Eurovision-tipping

Våre svenske naboer leder an på bettinglistene foran lørdagens finale i Eurovision Song Contest, etterfulgt av bestemødrene fra Russland.

Martin har Norges beste stemme

Storfavoritten Martin Halla fekk flest stemmer då TV 2-sjåarane fredag kveld kåra Norges beste stemme i «The Voice».

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest