Oppvarmere for Dylan:

Hellbillies' høydepunkt

For countryrockerne i Hellbillies fra Ål i Hallingdal blir de 50 minutttene som oppvarmingsband for selveste Bob Dylan på Viking Stadion et karrieremessig høydepunkt.

– Vi har riktignok spilt på samme arena som Bob Dylan før. Det var under Norwegian Wood-festivalen i Oslo for noen år siden. Men da var det mange artister og grupper, og ikke så mye folk. Dette blir noe helt annet, sier Hellbillies-manager Kjell Ove Torkildsen til Aftenbladet.no.

Han innrømme at det var smigrende å få forspørsel fra arrangørene Per Vervik og Øyvind Ekeland om å stille som oppvarmingsband for selveste Bob Dylan.

– Vi måtte tenke litt før vi sa ja til tilbudet, fordi det meste av sommerturneen vår var spikret, men jeg skal gjerne innrømme at gruppa ikke trengte så veldig lang betenkningtid for å passe dette inn i spilleplanen, sier Hellbillies-manageren.

Største jobb til nå

Helllbillies startet på årets sommerturne 24. mai. Første spillested var Os, fire mil sør for Bergen. Neste stopp blir storkonserten på Viking Stadion fredag. Deretter følger rundt 40 spillejobber i det meste av landet.

– Hellbillies har rundt 65 spillejobber årlig. Det er ganske mye når det bare er 52 uker i året og når turnevirksomheten stort sett foregår over et halvt år. Men dette er godt voksne karer som vet hva de holder på med og hva hardt arbeid er, understreker Torkildsen, og legger til:

– Men la det være klinkende klart. Spillejobben før Bob Dylan kommer på scenen på Viking stadion, er det største Hellbillies har sagt ja til så langt i karrieren. Gruppa spiller for stadig større publikum når karene reiser land og strand rundt, men å spille for snaue 20.000, har Hellbillies aldri gjort før.

Inspirert av Dylan

Bob Dylan er også en artist og låtskriver som har vært en viktig inspirasjonskilde for frontfigur i Hellbillies, Aslag Haugen.

– Det har Aslag aldri lagt skjul på. Husk på at han og resten av gjengen i Hellbillies er karer som ble født rundt 1960. De har vokst opp med Dylan og countryrock fra slutten av 1960-tallet, understreker manageren.

Country & Folk

– Foruten Bob Dylan og amerikansk contryrock fra grupper som The Byrds, Eagles, Little Feat, Allman Brothers Band og Lynyrd Skynyrd, har Hellbillies også hentet inspirasjon fra britisk folkrock, som for eksempel gruppa Fairport Convention og en artist og låtskriver som Richard Thompson (eks Fairport Convention). Hellbillies har vel heller aldri lagt skjul på en god dose beundring for The Beatles, sier manager Torkildsen.

Nytt album på vei

Når Hellbillies entrer scenen fredag , skal pulbikum vite at de ikke er et hvilket som helst band for innlands-Norge. I 2007 solgte gruppa flest cd-er i hele Norge.

I løpet av 16 år har bandet gitt ut 11 album og solgt mer enn 700.000 plater i Norge.

– Og bandet jobber i disse dager også med nytt materiale til et album som kommer i 2009, røper Torkildsen, som gleder seg stort til fredag.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Musikk

70 prosent fusjon

Kaizers åpnet med et bang. Den store B-en og utropstegnene !!!!!!! kommer kanskje de neste dagene.

Fem konserter – fem ulike sett

– Vi har øvd inn 60 sanger vi tar hver uke, sier Janove Ottesen. Mandag kveld fikk et fullsatt Folken oppleve del én av et fem konserter langt Kaizers-maraton.

Kaizers for fulle hus i Egersund

Første gang Kaizers hadde konsert i Egersund kom det to mann. Denne gangen var det litt flere.

Superstjerne spiller «Årstidene» i den nye konserthuset.

25. oktober spiller Anne-Sophie Mutter og TrondheimSolistene Vivaldis «Årstidene» i det nye konserthuset.

Kaizers til lørdagsbadet

Nå er også Kaizers Orchestra klare for Norwegian Wood.

Hellbillies har eksistert siden 1992, og ga ut sin første plate samme år. De har tilsammen solgt ca. 700.000 plater og spilt langt mer enn 1000 konserter over hele landet. Hellbillies har bl.a blitt tildelt tre Spelemannspriser, Alf Prøysens Ærespris og Buskerud fylkeskommunes Kulturpris.

2007 ble et fantastisk år for Hellbillies. Da «Spissrotgang» i oktober 2007 gikk direkte inn på førsteplass på VG-lista første uka, rundet bandet nok en milepæl. Cd'en solgte til platina på fire dager og har passert 70. 000 solgte eksemplarer. Plata ga Spelemannspris i genren country, og det absolutte høydepunktet ble kåringen til «Årets Spelemann 2007».

Fra og med slutten av mai 2008 var Hellbillies på veien igjen. De opptrer i sommer på mange av landets fineste festivaler og kommer til å fortsette turnéen utover høsten.



Relaterte bilder

FOTO: Einar Tho

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet