Michael Jacksons første 50 år markeres over store deler av verden. Kan han fremdeles vise glimt av gammel storhet?
AV: øyvind berekvam
Ifølge Sony BMG har Michael Jackson solgt over 200 millioner album på verdensbasis, og han står bak tidenes mestselgende album med «Thriller». Fra starten av karrieren som medlem av familiebandet The Jackson Five har han engasjert, gledet og fascinert en hel verden. Oppturene har vært like mange som nedturene, men i anledning 50-årsdagen 29. august har markeringene vært mange og varierte over hele verden.
Egen dag
New York-politikeren Marty Markowitz fikk for eksempel i forrige uke gjennomslag for at 23. august fra nå av blir kjent som « Michael Jackson Day» til ære både for Jacksons jubileum og 25 årsjubileet for det klassiske albumet «Thriller». Nettstedet Popeater.com har benyttet anledningen til å spørre leserne hva de mener Jackson er mest kjent for av musikk, skandaler eller plastiske operasjoner. Foreløpig svarer 42 prosent plastiske operasjoner, mens bare 27 prosent mener millionselgeren er mest kjent for musikken.
Ikon
Jackson var en fenomenal suksess på 70- og 80-tallet. 90-tallet huskes best for skandaler og rettsaker. Spørsmålet er om han i det hele tatt kan komme tilbake. Redaktør av det amerikanske musikkmagasinet Spin, Doug Brod, er skeptisk, selv om han hyller Jacksons karriere.
– Dersom man ser på popsanger og framføring er det nesten ingen som Jackson. Hver eneste nåværende popstjerne fra Kanye West til Rihanna sier at han er deres største inspirasjon, sier Brod til USA Today.
Brod mener at en ny bra plate fra Jackson vil være et velkomment comeback.
– Sannsynligheten for at han kan revitalisere karrieren uten en turné er svært liten. Og bilder av ham i rullestol få deg ikke til å tenke at han er en mann som kan framføre «Don't Stop 'Til You Get Enough» på 240 kvelder, sier han.
Trio
Solokarrieren startet med et smell i 1979 med «Off the Wall», og «Thriller» og «Bad» fullførte rekken av klassikere. Comebackalbumet «Dangerous» mistet mye av momentet etter at de første beskyldningene om misbruk av mindreårige dukket opp. Redaktør i US Weekly, Janice Min, er ikke optimist.
– Hele historien tar det til et virkelig mørkt sted og ingen PR-person i hele verden kan snu dette for ham, konstaterer hun.
Kommentarer