Hundretusener har sett konseptet i Danmark. Nå henter Rogaland Teater suksessen «teaterkonsert» til nye Stavanger konserthus.
AV: leif tore lindø
- Musikaler... Jeg var lei musikaler. De er uviktige og falske. Musikken er underlagt handlingen slik at ingen av dem får utfolde seg. Og rockekonserter? De ender opp som gammeltestamentlig oppkok. De har ingen dynamikk. Det teatralske fikser de ikke.
Nikolaj Cederholm var lei musikaler og tradisjonelle konserter, og fant opp nyvinningen konsertteater, en dansk import som aldri før er vist i Norge. Nå blir det en endring på det. Premieren på «Mozart» blir 7. november i Stavanger konserthus.
Teaterkonsertene kombinerer musikk, tekst, scenografi, kostyme, lys og andre effekter på en helt ny måte. Skuespillere, sangere og musikere står på scenen. Alle har roller. Alt framføres live, der og da. Ingenting juks. Mozart kan komme i bluegrass, i 80-tallsrock eller i den formen regissøren velger. Tekstene er på engelsk, skrevet av den amerikanske poeten Neill Furio. Passasjene er kanskje 4-5-6 minutter lange. Det kan sende tankene til musikkvideoer like mye som til ulike typer musikkteater. Det er historier, men ikke nødvendigvis Arestoteles' slaviske "en begynnelse, en midte og en avslutning."
Sanger og numre, som i utgangspunktet ikke hadde noe med hverandre å gjøre, føyes sammen til en overskuddspreget helhet. Det er fullt forståelig, såkalt tilgjengelig, men åpent for en god del fortolkning fra publikum. Den beste attesten på at dette virkelig fungerer har Cederholm fått fra hvermannholgersen i Danmark.
I København har denne teaterformen solgt voldsomt godt. Forestillingen bygget på Kim Larsens Gasoline rundet 100.000, Beatles-varianten stoppet ikke før 160.000 hadde sett den.
Nikolaj Cederholm og Arne Nøst presenterte i går planene for et dansk-norsk samarbeid i det nye konserthuset.
Kommentarer