Resultatet av den store spørreundersøkelsen blant misjonærbarn er utsatt med tre måneder.
AV: ine mæland goa
Hvordan hadde norske barn det på misjonens skoler i utlandet? Hvor mange ble utsatt for overgrep og omsorgssvikt, og hvordan hadde barna det når de kom tilbake til Norge? Det prøver Det Norske Misjonsselskap (NMS) og Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) å finne ut av.
I vår sendte misjonsorganisasjonene sammen ut et spørreskjema til rundt 2500 misjonærbarn og andre tidligere elever.
Resultatene skulle presenteres i midten av september. Så ble rapporten utsatt til slutten av oktober. Nå er det klart at misjonærbarna ikke får vite resultatet før i desember.
Beklager
– Vi beklager sterkt denne forsinkelsen. Det skyldes ikke at vi har noe å skjule. Det har vært sykdom hos forskningsinstituttet Iris, som analyserer resultatene og utarbeider rapporten. Samtidig står NMS oppe i andre organisatoriske prosesser, sier generalsekretær Kjetil Aano i NMS.
Han vedgår også at både misjonsorganisasjonene og forskerne kan ha undervurdert kompleksiteten i svarene.
12. desember får misjonærbarna presentert resultatene, og like etter blir de kjent for offentligheten.
Presenterer tiltak
Samtidig vil misjonsorganisasjonene fortelle hvordan de vil reagere på resultatene. Hvordan skal de tidligere elevene følges opp, og hva kan man lære og bruke i dagens misjonsarbeid?
– Vi får rapporten fra Iris i slutten av denne måneden. Så trenger vi tid på å utarbeide vårt svar, som vi ønsker å presentere samtidig med rapporten, sier Aano.
– Har de som svarte på undersøkelsen fått tilstrekkelig informasjon om prosessen og utsettelsene?
– Vi har aldri gitt dem noen bestemt dato for presentasjonen. Nå sender vi ut brev om utsettelsen, og vi informerer på nettsidene våre, sier generalsekretæren.
Normisjon fant overgrep
Normisjon fikk svar på sin misjonærbarn-undersøkelse i fjor. 18 personer svarte at de hadde vært utsatt for seksuelle krenkelser mens de gikk på misjonens skole. 200 personer svarte. 28 prosent av dem som bodde på internat svarte at de sjelden eller aldri opplevde støtte og oppmuntring.
«Vi fikk mat, klær og undervisning, men hadde en følelse av å være i veien, og at ingen voksne brydde seg», skrev en.
«Sluttet å gråte; det hadde ikke noen hensikt», skrev en annen.
LES MER: Normisjon vil lære av feilene
Les mer om misjonærbarna i sakene under.
HVORFOR: Misjonsorganisasjonene har innrømmet at ordningen med internatskoler langt fra foreldrene med sjeldne besøk ikke var god nok. Det har kommet fram historier om overgrep og omsorgssvikt.
HVORDAN: Tidligere elever har svart på spørreundersøkelse som er analysert av Iris. 60 prosent av de spurte har svart. Arbeidet munner ut i en rapport som skal danne grunnlag for videre arbeid og oppfølging.
KRITIKK: Enkelte misjonærbarn, blant andre Grete Salomonsen Hynnekleiv, har kritisert undersøkelsen og bedt om andre metoder for å ta et oppgjør med internatskolene.
Kjetil Aano beklager at NMS ikke kan gi målgruppen verken resultatene eller beskrivelse av tiltak før i desember. FOTO: Lars Idar Waage
Kommentarer