– Justisministeren må gå!
Politistreiken
Støtter du politiet i deres politiske streik?
Leserne diskuterer saken
Mer kriminalitet med Frp
Svært mye kriminalitet skjer av folk med alkoholproblemer. SIRUS (Statens institutt for rusmiddelforskning) slår fast at forskningen om dette temaet viser at jo mer tilgjengelig alkohol er, jo mer alkoholisert blir befolkningen.
Frp vil gjøre alkohol mer tilgjengelig både i dagligvarebutikker og på utesteder, og dessuten gjøre alkohol billigere. Dette er for å lokke velgere til seg, men konsekvensene blir mer fyll og bråk. Særlig vil voldskriminaliteten øke sterkt om Frps alkoholpolitikk blir gjennomført.I tillegg vil Frp korte ned politiutdanningen til bare ett års utdanning. Dermed vil politiet bli mindre skikket til å drive forebyggende arbeid (politiets uteseksjon). Dette vil virke svært negativt på kriminaliteten, særlig blant rusmisbrukere og ungdom som rekrutteres til dette miljøet. Med mer kriminalitet som resultat.Frp vil benytte fengselsstraff i større grad overfor ungdomskriminelle. Dette vil erfaringsmessig føre til mer kriminalitet, da fengslene fungerer som de rene forbryterskoler.Det som er rart er at Stoltenberg ikke reagerer
Til og med han må ha forstått at er det noen det norske folket reagerer negativt på, så er det nettopp det rødgrønne kameraderiet, enten det er internt eller eksternt. Slikt politisk maktmisbruk minner altfor mye om gammel-kommunistsatene, noe til og med Koldberg'en skrøt av AP hadde sågodt som alene avskaffet
– Krisen i politiet er skapt av regjeringen, med en justisminister i spissen som vi ikke lenger har tillit til. Vi er blitt lurt, vi er blitt ført bak lyset, ropte Sandstøl ut i sin appell under streikemarkeringen på Arneageren i Stavanger.
Hviletid
Bakgrunnen for den politiske streiken fra klokken 11 til 12.30 torsdag er at justisministeren gjennom en forskrift vil unnta politifolk fra arbeidsmiljølovens vernebestemmelser om hviletid.
– Vi har i tre måneder, helt siden landsmøtet på Røros, vært innstilt på dialog for å løse politikrisen, som den kalles. Ut av det blå kom det så denne uken melding om at politiet skal få 460 flere sivile stillinger – og det er kjempebra! Men dagen etter vil han så tvinge gjennom fortsatte lovbrudd på arbeidsmiljøloven. Knut Storberget viser her at han er av den gamle skolen som tvinger med rå makt. Dermed er det slutt på vår tålmodighet, sa Sandstøl.
Les også: – Politistreiken lovlig under tvil
Klare meldinger
Bak ham sto tre bannere med følgende tekster: «Knut er ut!», «Rødgrønt forhandler ikke, de dikterer» og «Ført bak lyset».
Lokallagslederen for politiet i Rogaland politidistrikt sa også at han ikke skjønner hvordan regjeringen våger å gå fram slik i et valgår.
Valgkampen
– De rød-grønne gikk til valg på å redusere svekkelsen av arbeidsmiljøloven til de blå. Dette støttet fagbevegelsen i full bredde. At de nå tør å angripe rettighetene våre med tvang, er et mysterium, sa Sandstøl, og fikk på nytt kraftig applaus fra kolleger i politiet og sympatisører fra flere andre fagforbund, blant andre Sykepleierforbundet og Utdanningsforbundet.
– Kamp for mange
Han varslet også at den kampen politifolk nå tar med regjeringen, gjør de for alle fagorganiserte, og med bred støtte.
– Vær klar over det, Knut Storberget, før du tar din hatt og går, du har lagt deg ut med dine egne, vi som skal sikre demokratiet. Du tar skammelig feil hvis du tror at du kan stoppe oss med makt. Det du gjør nå, er det sterkeste angrepet på politifolks arbeidskår siden vi ble fratatt streikeretten i 1959, tordnet Arild Sandstøl.
– Og vi kommer aldri til å gi oss, dette er en kamp du taper, vær sikker! la han til.
Diskuter denne saken
Johannessen i Politiets Fellesforbund vil også ha strengere regler for ID løse asylsøkere.
Leder i Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, forstår ikke at norske politikere ikke tar problemet med ID-løse asylsøkere (sliper av fingertuppene, og kaster og brenner pass for å unngå å få fastsatt identiteten) på alvor.
Disse personene begår enormt mye kriminalitet. Politiet arresterer dem, ofte løslates de fordi den kriminelle handlingen de pågripes for i seg selv ikke er alvorlig nok til å fengsle dem. På grunn av manglende kapasitet hos Politiets utlendingsenhet blir de heller ikke sendt ut av landet. Resultatet er at de blir gående i Norge og begår ny kriminalitet, sier han i Dagbladet i går. Til TV2 foreslår Johannesen isolat løsning, som brukes i Danmark (og som FRP har forelått) til å begrense bevelgelsesmuligheten og at Norge har kontroll på de ID løse.Nå må Storberget og Andersen sette seg sammen og ta kontroll over situasjonen, og det holder ikke bere i to uker før valget å ta grep. Svar på innlegg · Nytt innleggHvis Justisministeren vil forbedre seg kan han kanskje lære noe av FRP
Som har mange gode forslag dersom de kommer i regjeringsposisjon, her noen å ta tak i;
Styrke politiets materiellanskaffelser og fjerne kjøretøyavgiften på politiets biler, slik det er gjort for andre utrykningskjøretøyerOmdisponere deler av UP til en innsatsstyrke mot organisert/omreisende kriminalitet som beveger seg mellom de forskjellige politidistrikteneGodkjenne lokale politivedtekter som regulerer tiggervirksomhetOpprette ombudsmann for kriminalitetsOFRE for å styrke offerets rettigheter og muligheter til å ivareta sine interesser overfor både gjerningsmann og offentlig forvaltningInnføre uttalelsesrett for kriminalitetsofre/pårørende for alvorlig kriminalitet i forbindelse med den dømtes permisjon og frigang. Ofrenes og pårørendes rolle i norsk rettsvesen skal styrkesStarte nye forhandlinger med Politiets Fellesforbund om lønn og arbeidsforhold for politiet for å oppnå ytterligere trygghet gjennom mer synlig og tilstedeværende politi som mer effektivt vil kunne forhindre og oppklare kriminalitetInnføre nødvendig begrensning i bruk av samfunnsstraff, slik at dette ikke omfatter grove voldsforbrytelser. Det strider mot folks rettsoppfatning, og truer den generelle sikkerhet, å la voldsutøvere slippe fengselsstraffInnskjerpe permisjonspraksisen for innsatte i fengslene slik at det ikke vil være mulig å få permisjon før fire femtedeler av straffen for de mest alvorlige forbrytelser er sonetFlere skal sone dommen fullt ut. Dette gjelder spesielt forbrytere som står bak grov kriminalitetØke ressurser øremerket narkotikahunder til fengselsvesenet, for å begrense den omfattende tilgangen til narkotika i norske fengslerØke opptak på Politihøgskolen fra neste semester Stanse muligheten for å etablere religiøse domstoler i Norge (ref FRPs nettsider) Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Mer kriminalitet med Frp
Svært mye kriminalitet skjer av folk med alkoholproblemer. SIRUS (Statens institutt for rusmiddelforskning) slår fast at forskningen om dette temaet viser at jo mer tilgjengelig alkohol er, jo mer alkoholisert blir befolkningen.
Frp vil gjøre alkohol mer tilgjengelig både i dagligvarebutikker og på utesteder, og dessuten gjøre alkohol billigere. Dette er for å lokke velgere til seg, men konsekvensene blir mer fyll og bråk. Særlig vil voldskriminaliteten øke sterkt om Frps alkoholpolitikk blir gjennomført.I tillegg vil Frp korte ned politiutdanningen til bare ett års utdanning. Dermed vil politiet bli mindre skikket til å drive forebyggende arbeid (politiets uteseksjon). Dette vil virke svært negativt på kriminaliteten, særlig blant rusmisbrukere og ungdom som rekrutteres til dette miljøet. Med mer kriminalitet som resultat.Frp vil benytte fengselsstraff i større grad overfor ungdomskriminelle. Dette vil erfaringsmessig føre til mer kriminalitet, da fengslene fungerer som de rene forbryterskoler. Svar på innlegg · Nytt innleggErna la i går frem forslag om en milliard til politiet..
..for å demme opp om krisen i politiet som er oppstått de siste fire årene under de rødgrønne
Så kommer fjolset Storberget springende til TV2 og klarer å lemje av seg at det er Høyre sin skyldFor nå har Storberget økt antall elever på politihøyskolen, og det skulle Høyre gjort for fire år siden, så hadde den rekordlave oppklaringsprosenten og eksplosjonen i kriminalitet vært omvendt er hans geniale løsning på alle sine problemer i JustisdepartementetSnakk om en ynkelig leder. Tidligere i år skyldte han alle problemer på de elendige arbeidstakerne han og Killengreen leder, nå er det den forrige regjeringen. Nå må snart Storberget stikke fingeren langt ned i jorden og innse at det er HAN som har feilet de siste fire årene, eller hvis han er for dum til å forstå dette, må noen av hans rødgrønne kamerader være så sympatiske at de opplyser ham om at det faktisk er han som er justisminister Svar på innlegg · Nytt innleggDet du ser her Terje Johansen, er demokratiet i fri utfoldelse.
Det er mulig at det bekymrer deg. Men det vil ikke bli tatt hensyn til.
Karakteristikker som ”gjenger og hylekor” på mennesker som bruker ytringsfriheten og fremmer demokrati, er meningsløst. Du anfører nedenfor: ”de samme Frp-tilhengerne som går igjen også på andre debattsider her i Aftenbladet” og tilfører opplysende: ” med alle disse rørende enige innleggene”.Atter en gang må jeg spørre: Hvor naiv har en lov til å være?Følg med Johansen. Det desidert største politiske partiet i fylket er Frp med 33 %. Forvent da at dette gjenspeiles av debatten i lokalavisa. Men beskyldningen og påstanden din: ”Med andre ord: de skal følge instrukser fra partiledelsen” er så grov at jeg ber deg komme med beviser. For i andre debatter kommer samme grumset ditt til overflaten. Du navngir i innlegget med overskriften ”Brunskjortene” en rekke debattanter inkl. undertegnede og beskylder de for å være ”sentralstyrt og godt organisert”.Terje Johansen, dette vil jeg nå ha bevist av deg for, eller trukket tilbake!Jeg mener det ligger totalitære lengsler i dine innlegg. Det totalitære ligger i tenkesettet - du makter ikke å se at opposisjon/-utvikling av demokratiet har livets rett. Svar på innlegg · Nytt innleggLa Storberget sitte
Det er viktig at Storberget blir sittende. Han gir mange stemmer til de borgerlige.
Svar på innlegg · Nytt innleggJustisministeren Knut Storberget sin merrittliste, bare det siste halvåret.
Blasfemisaken, hijab rotet, Lex killengreen loven, krig med fagforeningene, streiker, endringer i arbeidsmiljø loven med forverrede arbeidsbetingelser for sine arbeidstakere, ”Ut med Knut”, politifolk slutter fortere enn den økte politiinnsatsen klarer å demme opp for frafallet, streiker, tidlig slipp av kriminelle fra soning, hjemmesoning med fotalarm, kriminalitetseksplosjon, avslag på kommuners søknad om å forby organisert tigging, bunnen er falt ut av oppklaringsprosenten, hotellstandard på fengsler, fengselsansatte frykter for sin sikkerhet, Mullar Krekar for å nevne noen saker.
Ingenting har skjedd sier du, Johansen. Hvor mye skal en enkelt politiker tillates å bevise av udugelighet før nok er nok, og han innser selv at det er på tide å ta hatten og gå? Svar på innlegg · Nytt innleggMislykket kampanje
mot justisministeren dette. Konflikten med politiet er løst. Justisministeren har kommet gjennom det voldsomme presset han har vært utsatt for, med rak rygg. Politiet er styrket, blant annet med flere velutdannete politifolk i årene framover. Og bedre teknologi og samarbeid med EU-land for å ta kriminelle bander. Jeg så et program i dansk TV der den norske justisminister fikk ros for kampen mot kriminelle bander i Oslo. Og som ble trukket fram som noe politiet i København kunne lære av.
Men enda holder den samme gjengen på med hylekoret sitt, som om ingen ting har skjedd. Jeg merker meg de samme Frp-tilhengerne som går igjen også på andre debattsider her i Aftenbladet. Og jeg tenker på Frps generalsekretær Geir Mos utsagn i et intervu på norsk TV i forbindelse med Frps landsmøte i år, der han sa at Frp ikke vil ha medlemmer med selvstendige meninger. Med andre ord: de skal følge instrukser fra partiledelsen. Og det er vel det dere gjør med alle disse rørende enige innleggene. Svar på innlegg · Nytt innleggStorberget kom med nye valgfuskløfter denne uken
og lovet minst 2.200 nye politifolk de neste fire årene, etter at alle hans tidligere anslag er feil.
Nye tall fra Killengreen sitt direktorat viser at hun og Storberget har bommet IGJEN. Langt flere slutter i politiet enn det direktoratet anslo i sin bemanningsrapport fra ifjor, og behovet for økt bemanning er mye større enn Killengreen og Storberget har informert om."Når også 9 av 10 politistudenter vurderer alternative yrkesløp utenfor politiet og at antatt frafall av politi i aktiv tjeneste er større enn antatt, trenger vi å øke opptaket, sier tidligere justisminister Odd Einar Dørum og mener det trengs minst 700 nye politifolk ÅRLIG dersom målet om 2 politifolk per 1.000. innbygger skal ha noen mulighet for å nåsVi må skaffe flere ressurser til Politihøgskolen. Slik situasjonen er nå, er kapasiteten sprengt, innrømmer justisministeren". (kilde ANB)Nå har Storberget og Killengreen drevet politietaten helt i senk med sine absyrde ledelse og de trenger sårt en avløsning begge to. Svar på innlegg · Nytt innleggNy negativ rekord fra Storberget og Killengreen i oppklaringer av kriminalitet
Oppklaringsprosenten raser nedover og kriminaliteten eksploderer.
Samtidig slippes fanger som soner fri etter bare en tredjedel av soningstiden og det bygges fengsler med hotellstandard. De som vil soner hjemme med "fotalarm". Denne naive, inkompetente justisministeren må ta sin hatt og gå. Og ta gjerne med Lex Killengreen på kjøpet, ingen vil savne henne heller. Svar på innlegg · Nytt innleggSjokkerende innslag på TV2
Reportasjen som TV2 sendte i går kveld 9/8 var sjokkerende. På "nåleputen" i Oslo satte man skudd så det kvein. Og tydeligvis med myndighetenes velsignelse.
Rumenerne med flere hadde innvadert byen og herjet vilt. Vel organiserte bander står bak mener ekspertene. Og der kryr av illegale innvandrere og personer fra hele kloden som er ute i ens ærend. Og så står Storberget frem og slår seg på brystet og mesker seg med ro og orden?Ser han ikke at det norske samfunn raseres av fremmedfiendtlige elementer? Er han totalt stokk døv og den mest naive gjenlevende skapning?Storberget er fullstendig klar over den begredelige tilstanden. Det har han i klare ordelag fått meddelt fra politiets organisasjoner og egne politiske medspillere som non-politiske kilder.Det hele rakner, men Storberget kan selvfølgelig ikke stå frem på riksdekkende TV og innrømme noe slikt. Iallfall ikke i en valgkamp.Forholdene i Oslo kan snart bli en realitet i Stavanger, som Sauda osv.Hva jeg prøver å si: Vi har ikke kontroll på den negative kriminelle utviklingen.Svaret tror jeg heller ikke er å pøse på med mer politi isolert sett. Men det må systemendringer til på det politiske plan. Her tror jeg de rødgrønne har fint lite å bidra med. Nå har den sittende regjering fått anledning til å levere varene - timeglasset renner ut i dens disfavør. Svar på innlegg · Nytt innleggDe røde lover oss mer Storberget om de vinner valget!
De lover å fortsette i samme spor som de har kjørt de siste 4 årene. I følge dem så er jo dette en suksess!
Og de kan vinne fordi Venstre gjør samarbeid mellom 4 partier som kaller seg borgerlige for umulig!Trusselen om Storberget i 4 år til bør være nok til å samle seg om partiet som garanterer å jobbe for borgerlig regjering ved borgerlig flertall! Kun Høyre er klar på dette! Svar på innlegg · Nytt innlegg91 årig kvinne utsatt for ran i Oslo vil at Storberget og Stoltenberg skal ta sine hatter og gå
Politiet har pågrepet en 40 år gammel kjenning for det brutale ranet. Mannen skal de siste 10 årene blitt siktet for 16 ran av kvinner fra 75 til 91 år.
Storberget sier i intervju at det har blitt mye bedre under de rødgrønne. De har tatt i bruk DNA analyser og det er bevilget mer penger.Den 91 årige kvinnen som ble utsatt for det brutale ranet svarer at "Storberget gjør INGENTING".Til og med de "eldre" ser gjennom de innøvde svarfloskelene rødgrønne politikere lirer av seg nå før valget. Svar på innlegg · Nytt innleggNå må Storberget og Killengreen må våkne fra sommerdvalen.
Folk er bekymret for at det er for mange tiggere, at de er aggressive og provoserende, sier Per Arne Olsen, ordfører i Tønsberg og nestleder i Fremskrittspartiet til NRK. Frp ønsker å utvide politiets fullmakter lokalt for å bekjempe organisert kriminalitet blant tiggere.
Dagfinn Høybråten (KRF) forventer at justisminister Knut Storberget kommer på banen og engasjerer seg. Dette problemet må løses på en bedre måte enn det som er gjort hittil.I forbindelse med revideringen av straffeloven, foreslo KrF å gi lokale politidistrikter hjemmel til å bortvise aggressive tiggere. Det gikk ikke igjennom.Det er tydelig at de som håndhever loven ikke har de nødvendige verktøyene. Denne debatten kom opp i fjor sommer også, og vi har ikke sett noen bedring i situasjonen, påpeker Dagfinn Høybråten.Også Høyre-leder Erna Solberg ber Storberget rydde opp, blant annet ved å utvide mulighetene til å bortvise aggressive tiggere fra sentrumsgatene. Det kan lett gjøres ved å endre politivedtektene, ifølge Høyre-lederen. Hun mener Storberget har forsømt seg. Tiggevirksomheten er organisert, og vi vet at de som tigger i byene blir kjørt ut i minibusser om morgenen, sier Leder for Vestfoldpolitiets "Aksjon Grenseløs", Kjell Johan Abrahamsen og mener politiet nå må få hjemmel til å pågripe og utvise organiserte tiggere.Oslo kommune har søkt om det, Tønsberg kommune vil vurdere det, men justisministeren har sagt nei til dette.Statssekretær Terje Moland Pedersen svarte i et intervju med NTB torsdag at lovverket er dekkende. Svar på innlegg · Nytt innleggStorberget handlingslammet..
..når utenlandske kriminelle fyller fengslene til bristepunktet
På ti år er antall utenlandske kriminelle i norske fengsel tredoblet meldte TV2 igår kveld Fengslene har ikke ressurser til å ivareta sikkerhetenJustisminister Knut Storberget har gått høyt ut og påpekt at langt flere skal sone i eget hjemland. Det har kun har vært overført 15 utlendinger årlig til soning utenfor Norden i perioden de Storberget har rasertFor få dager siden satt det 911 utenlandske statsborgere i norske fengsler. Dette utgjør i øyeblikket 28 prosenter av alle innsatteUtenlandske kriminelle har herjet i Norge de siste årene med omfattende voldtekter, mord, narkotikakriminalitet, kortsvindel, sjokkbrekk i boliger og butikker, grove tyverier, ran og familievold er stikkord. Politiet jobber på spreng og melder om et rekordstort innslag av utenlandske kriminelleJustispolitikerne Jan Arild Ellingsen (Frp) og Andre Oktay Dahl (H) mener Regjeringen har sviktet. Begge gir klart utrykk for at både Regjering og Stortinget har en omfattende jobb foran seg i forsøket på å få flere soningsoverført til egne hjemlandFor 20 år siden så var det 2-3 utenlandske innsatte i det gamle fengselet i Bergen. Og i dag så snakker vi om en ca. 60 personer, bare innfor muren i Bergen fengsel. Skal vi lykkes med å gjøre en god jobb, så trenger både vi og domstolene sårt mer ressurser, sier Per Thormodsen, fungerende inspektør i Bergen fengselOgså her har Knut Storberget feilet stort, ikke minst å ikke reise den akutte krisen til storting og for å ha skaffet til veie ressurser nok til å håndtere kriminialitetseksplosjonen forsvarlig Svar på innlegg · Nytt innleggHvorfor har ikke både Storberget og Killengreen blitt sparket?
I årevis har de nå rotet til den ene saken etter den andre, mens kriminaliteten bare blir verre.
Storberget har sluppet ut fanger altfor tidlig og begynt å la fangene sone hjemme med fotalarmer. Alt for å få plass i de overfylte fengslene og pynte på soningskøstatstikken.På alle plan ser en at oppklaringsprosenten forverres og kriminaliteten går i taket. Samtidig klarer ikke Storberget og Killengreen å rydde opp i den årelange konflikten med sine arbeidstakere, før nå rett før valget.En slik ledelse ville i et næringsforetak vært sparket for lengst. Svar på innlegg · Nytt innleggAltfor lettvint av politidirektøren og justisministeren å skylde på politikonflikten som ”gyldig forklaring” på den synkende oppklaringsstatistikken
Å skylde på politikonflikten er en lettvint forklaring på dramatisk fallende oppklaringstall. Det er feil å skylde på politikonflikten fordi det er justisministerens ansvar å påse at man har et politi som er oppe og går, hevder Solveig Horne (FRP representant i justiskomiteen på Stortinget)
Vi har advart om krisen i politiet gjentatte ganger de siste årene, sier HorneRiksadvokaten har helt rett i at forbryterne har fått friere spillerom, og det er innbyggerne i dette landet som blir rammet av dette. Til syvende og sist er det justisministerens ansvar, og han kan med rette kalles forbryternes beste venn, bedyrer Frp-erenI riksadvokatens halvårsrapport over politiets straffesaksbehandling kommer det frem at oppklaringsraten har sunket 3,8 prosentpoeng, til 34,9 prosent. Regjeringen hadde i fjor som mål at gjennomsnittlig oppklaringsprosent for forbrytelser i Norge skulle være på minst 38 prosentMålet er altfor lavt. 38 prosent oppklart betyr jo at 62 prosent ikke er oppklart. Målet må i alle fall over 50 prosent, ifølge Solveig Horne (VG Nett) Svar på innlegg · Nytt innleggDen rødgrønne dobbelmoralen slår til i full blomst under Storberget sine ”kyndige hender”
Storberget sitt kyniske og kaldt beregnende maktspill og å forlede det norske folk til å få inntrykk av at han gjør en god jobb som justisminister slår sprekker så dype som daljuv
For det første gir han inntrykk av at han og makkeren Killengreen har supplert politistyrken med ”plenty” ressurser. Dette i seg selv er en stor bløff. Det ville ikke vært nødvendig å innføre egne unntakslover for arbeidstiden til yrkesgruppen politi dersom det virkelig var tilstrekkelige ressurser til å ivareta arbeidstakernes normale arbeidsoppgaver.Ved stadig å tilføre ekstra, lovpålagte arbeidsoppgaver, uten å supplere med tilsvarende ressurser for å dekke oppgavene, forskyver han ansvaret over på arbeidstakerne. Arbeidstakerne skal dekke de nye oppgavene ved ”ærefult” å demme opp for dette med bruk av sin egen fritid, enten det nå er betalt overtid eller arbeidstakerne ventes å gjøre dette gratis.Ved å skylde på arbeidstakerne for uføret med kvalifisert ressursmangel, skal liksom radarparet Storberget/ Killengreen skyggelegge sin egen udugelighet.Dette ordner de lett med først å sikre den lojale kameraden Killengreen en fornyet åremålsstilling med egen lovendring (Lex Killengreen), så en egn unntakslov som skal gjøre det mulig for radarparet å beordre arbeidstakerne sine ut i arbeidstider enhver annen yrkesgruppe ville skygget unna som pesten.Å siden gi inntrykk av at politietaten mangler ”ære og ansvar” er så langt virkeligheten som det går an. Arbeidstakergruppen strekker seg så langt det lar seg gjøre, nettopp av pga yrkesstolthet, men får takken gjennom dette politiske maktspillet om maktforskyvelse fra Storberget og co. At det er nettopp de rødgrønne som driver en slik mishandling av arbeidstakere, gjør at saken er dobbelt betenkelig. De rødgrønne gir inntrykk av å tilsynelatende stå på arbeidstaker siden, mens de, når de skal skjule egen udugelig fraskriver seg all skyld om knappe ressurser og henger ut arbeidstakerne som syndebukk. Dette er usmakelig og dobbelmoralsk.Storberget hevder nå at politikonflikten er over, han har fått verktøyene han trenger for ressursbeordringer, mens kontrasten er at Politiets fellesforbundet mener forholdet til arbeidsgiver (staten) er verre enn noen gang tidligere og står fast at konflikten er på sitt heteste.Det som gjør det hele verre er at Lex Killengreen loven og raseringen av politiets arbeidstakerretigheter med nye unntak i arbeidsmiljøven (uten forhandlingsrett til og begynne med, siden en overkjøring av ”forhandlingene”) toppes av at det bare føyer seg inn i rekken av tidligere politiske blundere, som Blasfemi- og Hijab fadesene. Så jeg er helt enig med Chritiansen at tråden ”Justisministeren må gå” er om enn mer aktuell nå enn da den begynte. Svar på innlegg · Nytt innleggEnige om økonomien; fagforeningene for arrbeidstakerne avfeier at det var pengene det stod på
Det var ikke det økonomiske tilbudet som gjorde at samtalene om ny arbeidstidsavtale ikke kom i havn. Vi var enige om økonomien. Men hver gang vi sa ja til et unntak fra arbeidsmiljøloven, ville motparten at vi skulle si ja til enda mer, sier Forhandlingsleder i UNIO, Arne Johannessen
Han forklarer at det var hviletidsbestemmelsene og vernet om fritid som gjorde at forhandlingene ble bruttDet er ingen som må leve med så mange unntak fra arbeidsmiljøloven som polititjenestemenn. Det ville vært ytterst dramatisk om dette ble utvidet, sier hanEttersom det ikke ble noen forhandlingsløsning, blir forskriften for unntak fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven for politiet iverksatt fra onsdag. Dette innebærer at dagens arbeidstidsbestemmelser og kompensasjonsordninger i hovedsak videreføres.Det er oppsiktsvekkende at Regjeringen velger å ta i bruk en slik diktaturaktig ordning som alle hovedsammenslutningene har sagt nei til. Forskriften gir heller ikke mer politi i gatene. Det ville en forhandlingsløsning ført til, sier JohannessenIfølge forhandlingslederen vil det ikke bli noen store aksjoner med det første, men han tror de ansatte i politiet likevel vil reagere negativt på forskriftenHvis de tror de kan skape ro i politiet ved å bruke tvang, tar de feil. Det skaper ikke mer fleksibilitet og vilje til å jobbe overtid å bli påtvunget en slik ordning, sier han til VG Svar på innlegg · Nytt innleggHeldigvis er vi snart kvitt hele denne HÅPLØSE regjeringen
Tankegangen til dagens regjering er for meg TOTALT uforståelig. De som har mest verdier,skal KVELES.
Det gjelder både firma og enkeltpersoner,Vilke signal gir det? Jo mer fornuftig vi er, desto mer skal skal vi straffes,med tanke på den idiotiske FORMUESKATTEN.Stem Frp og få (IDIOTIEN BORT) Svar på innlegg · Nytt innleggTimeglasset::::
har rent ut for justisminiseren,tabbe kvoten er oppbrukt for lengs. Norge må være i beredskap for folket,og ikke drive med vennetjenester.Skal dette fortsette kan det bli en varm sommer som befolkningen sent glemmer.Eller er det de legger opp til?
Svar på innlegg · Nytt innleggNå skal regjeringens nye forskrifter for unntak fra arbeidsmiljøloven brukes
mot de fire brysomme arbeidstakerorganisasjonene Unio, LO Stat, YS Stat og Akademikerne.
Arbeidskonflikten i politiet fortsetter etter at det heller ikke nå ble enighet i forhandlingene med staten om en ny arbeidsavtale for politiet.Vi må ha arbeidstidsbestemmelser som vi kan bruke, sa Justisminister Knut Storberget (Ap).Forhandlingsleder for Unio og leder i Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, sier det er dypt beklagelig at man ikke kom i havn. Vi var så nær ved å finne en løsning, men på et eller annet nivå har dette blitt stoppet, sier han. Det er først og fremst publikum som taper på dette, legger han til. Johannessen mener Unio, LO Stat, YS Stat og Akademikerne strakte seg svært langt, og han kaller forhandlingene en selsom opplevelse.Forhandlingene om ny særavtale for politiet strandet første gang fredag ettermiddag fordi partene ikke klarte å bli enige om hvor stor økonomisk kompensasjon man skulle gi for unntakene fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven. Normalt sier loven at en arbeidstaker skal ha minimum elleve timer hvile mellom arbeidsøktene. For polititjenestemennene var det snakk om å redusere minimumshviletiden til åtte timer. Det var helt avgjørende å få til en forhandlingsløsning senest tirsdag, før forskriften trådte i kraft.Storberget sier til NTB at det ikke er avtalt noen flere samtaler mellom partene. Nå er det forskriften som gjelder, sier han. Forhandlingsleder for YS, Eivind Solberg, sier situasjonen er trist og frustrerende for de ansatte. Man kan virkelig lure på om Politidirektoratet i det hele tatt ønsket en avtale i politi- og lensmannsetaten, sier han til DN. Normalt sier loven at en arbeidstaker skal ha minimum elleve timer hvile mellom arbeidsøktene. For polititjenestemennene var det snakk om å redusere minimumshviletiden til åtte timer.Storberget sier til NTB at det ikke er avtalt noen flere samtaler mellom partene.Nå er det forskriften som gjelder, sier han.Nå kan radarparet Storberget og Killengreen bruke den nye diktator forskriften til å rasere alminnelige arbeidstakerrettigheter i norsk arbeidsliv (det skulle vært private som overkjørte yrkesgrupper på samme måten..). Svar på innlegg · Nytt innleggKun Justisministeren vil ha Killengreen
Killengreen satt tidligere som juridisk rådgiver for justisminister Grethe Faremo. Politimester Willy Haugli måtte den gang virkelig slåss for å få noe som helst gjennomslag den gang
Killengreen ble utnevnt som politidirektør for ni år siden. Nå er åremålet i ferd med å gå ut og Killengreen har søkt om å få fortsetteVi har behov for noe nytt og åpenhet i vår etat. Vi trenger noen som tar rev i seilene og skaper motivasjon, slik kan vi kommer ut av denne krisa. Vi trenger å få gutsen tilbake i politiet og for å få til det trenger vi en ny leder, sa Arild Sandstøl, Leder i for Politiets fellesforbund i Rogaland sist månedEn spørreundersøkelse NRK gjorde blant 27 politidistrikter viste at 17 mener hun bør gå av. Bare ett politidistrikt vil beholde KillengreenAlle ledere blir målt på hva slags resultater de får. Nå ser vi hvordan situasjonen i politiet er. Der resultatene stuper og budsjettene blir dårligere og dårligere år for år. Hun klarer ikke å få tilført de ressursene vi trenger i etaten og da har hun ikke klart å gjøre jobben sin, sa Andre Hellene, leder for Politiets Fellesforbund i Hordaland til NRKCurt A. Lier i Politijuristene sa at det ikke er noen vits å lyse ut stillingen etter den prosessen som har vært, fordi det ikke er noen andre enn Killengreen som har mulighet til å få jobben når Justisministeren har gått til det skrittet å endre lovverket bare for henne. Svar på innlegg · Nytt innleggJustisministeren må gå!
Og Mullah Krekar får bli.
Da kan jo han bli justisminister da....så får han se hvor lett det er! Svar på innlegg · Nytt innleggStorberget + KIllengren = Sant
Dette som nå synes å skje er horribelt, og det kan kun skje fordi vi har en flertallsregjering som bruker opposisjonen som rundingsbøye!
Slik kan makt misbrukes.Killengren har stått sin periode. Hun har fullført jobben hun skulle gjøre. Nok av kvalifiserte kandidater venter på å kunne få overta.Fortsatt lurer noen på hvordan politikerforakt oppstår? Svar på innlegg · Nytt innleggRoen har lagt seg, tid til å dele ut kameraderi takken
Siden de voldsomme Storberget/ Killengreen stormene, har nå Storberget fått tråkket gjennom sin etterlengtede Lex Killengreen kameraderi-lov (utvidet åremålstillingen for Killengreen)
I Aftenposten i dag står å lese at Ingelin Killengreen har søkt om å få fortsette som politidirektør i tre år til.Politidirektoratet bekrefter overfor NRK at politidirektør Ingelin Killengreen har søkt om å få forlenget sitt åremål med tre nye år. Det har hun anledning til etter at Stortinget vedtok et lovforslag om å utvide rammene for åremålet til politidirektøren. Justisminister Knut Storberget har ikke lagt skjul på at han er overbegeistret med den jobben Killengreen har gjort de første ni årene på toppen av Politidirektoratet, og samarbeidet de to har hatt.Selv har Killengreen gitt klart uttrykk for at hun trenger å føle at politietaten ønsker henne som politidirektør før hun eventuelt ville søke. Til tross for kritiske røster fra de tillitsvalgte i politiet føler hun tydeligvis at hun nå har tilliten hun trenger.At Storberget og de rødgrønne er fornøyd med Killengreen sin håndtering av politietaten, hijabsaken, råkjør mot poitiets lovfestede arbeidsmiljørettigheter, lønnstvister og rette partibok helt tydelig, så nå venter belønningen.Ingen som helst grunn for andre å søke den "ledige" stillingen, uansett kvalifikasjoner, Politidirektør stillingen er forhåndsreservert Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Det som er rart er at Stoltenberg ikke reagerer
Til og med han må ha forstått at er det noen det norske folket reagerer negativt på, så er det nettopp det rødgrønne kameraderiet, enten det er internt eller eksternt. Slikt politisk maktmisbruk minner altfor mye om gammel-kommunistsatene, noe til og med Koldberg'en skrøt av AP hadde sågodt som alene avskaffet
Svar på innlegg · Nytt innleggSparker politifolk pga pengemangel
Justisminister Knut Storberget har lovt satsing på politiet og flere politifolk ut i gatene, men har ikke penger til politifolk
<< Kastes ut av politiet Politibetjent Kristin Mathisen Austvik (34) er en av dem som rammes av spareprosessen i politidistriktet. Hun har et vikariat frem til 19. mai, men fra den datoen gjør pengemangel til at hun nektes å kjøre patrulje i Moldes gater. Jeg må nesten klype meg selv i armen når du tenker på politisituasjonen i Norge i dag. Det henger ikke på greip at jeg med snart åtte års erfaring i politiet skal ut av politiyrket fordi de ikke har råd til å ha meg der, sukker Austvik. For det står i grell kontrast til justisminister Knut Storbergets gjentatte budskap. Vi trenger flere politifolk ut i gata og derfor er det rekordhøyt opptak til politihøyskolen, har statsråden gjentatte ganger repetert i media. For politimesteren i Nordmøre og Romsdal må slipe sparekniven. Det er på ingen måte kjekt. Jeg skulle gjerne sett at vi hadde midler til å drive den mannskapsstyrken vi har, men slik er ikke situasjonen og nå tar vi konsekvensen av det. Det er godt mulig vi må redusere på aktiviteten, forklarer Arnstein Nilssen. Politiets Fellesforbund er svært bekymret og terskelen for å rykke ut blir trolig svært høy. Jeg vil beskrive situasjonen som rimelig dramatisk, ja nærmest kritisk. Det er etter min syn helt umulig å opprettholde tjenesten ute med færre folk, sier Olav Vestad som er fagforeningsleder i politidistriktet. Politimesteren har klaget sin nød overfor Politidirektoratet. De er vel kjent med vår situasjon. Hva har du gjort som PM for å få økt budsjettet? Nei, det er jo stortingspolitikere som gir oss budsjett og det blir jo fordelt ut fra at hvert politidistrikt får en ramme og vi er nødt til å forholde oss til det. Betyr det at du ikke kan kjempe for å få økt rammene dine? Jo da, det er klart jeg kan kjempe for å få økt rammene, og vi synliggjør det hele tiden, svarer politimester Nilssen. Det fattig trøst for politibetjenten som nettopp kjøpt hus i Molde, og som nå må jakte på ny jobb. Det synes jo jeg er trasig da. Jeg trives godt i politiyrket og jeg trives godt ved Molde politistasjon, så jeg må melde meg hos NAV, sier Kristin Mathisen Austvik.>> (TV2) Svar på innlegg · Nytt innleggStorberget topper ikke Rogaland Høyres favorittliste!
Akkurat det er vel ingen bombe. Rogaland Høyre vedtok i helgen en resolusjon om styrking av politiet både nasjonalt og regionalt, og debatten bar preg av undring over en justisminister som til de grader er på kollisjonskurs med politiet og med folk flest.
Årsmøtet var ikke i tvil om at den vedtatte resolusjon dekker i stor grad det folk i Rogaland mener om politisituasjonen:Politiets troverdighet og tillit må styrkesPolitiet og lensmannsenheten er samfunnets sistelinjeforsvar mot økende kriminalitet og må sikres nødvendige ressurser. I dag er det et problem at mange lokalsamfunn, fra storbyene til småbygder, opplever at politiet er lite tilgjengelig og har alt for lang reaksjonstid. Rogaland Høyre vil ikke akseptere polititomme lokalsamfunn og at utryggheten får feste seg.Tilstedeværelse av politi i nærmiljøet er viktig for det forebyggende arbeidet, særlig for å slå ned på dannelse av og oppløsing av kriminelle gjenger og miljøer.Rogaland Høyre vil bevilge mer penger til politiet og iverksette tiltak for å sikre bedre bemanning, økt kvalitet og bedre ressursbruk. Det trengs en egen politistudie etter modell av forsvarsstudien for å sikre mer langsiktighet i planleggingen når det gjelder investeringer, metoder, bemanning og kompetanse.De viktigste prinsippene i en liberal rettsstat er nøytralitet og likhet for loven. Ordensmakten er beskytter, håndhever og garantist for rettsstatens virke. Rettsstatens beskyttere, ved politiet, skal derfor alltid opptre med ubetinget nøytralitet. Bruk av politiske, religiøse og andre personlige symboler i politiets offentlige tjenesteuniformer undergraver rettsstatens legitimitet som en nøytral instans.Rogaland Høyre:Krever at politiet blir tilført mer penger og at Rogaland får sin rettmessige del av pengene Vil gi politiet flere stillinger blant annet ved å styrke opptaket til politihøyskolen Vil ha et politi som er synlig for folk flest og som er til stede Vil at en bruker flere sivile til byråkrati og ikke-operative oppgaver Sier nei til forlengelse av åremålet til politidirektøren fordi vi mener det er fornuftig med nye tanker og ideer i politiet. Svar på innlegg · Nytt innleggNei til feighet!
Miljø og Utviklingsministeren bør på grunn av hans evige hengivenhet til andre folk enn hans eget.GÅ AV!
Arbeids og Inkluderingsministeren synes NAV ansatte er mer verdt enn taxisjåfører.GÅ AV!Helseminister Bjarne Håkon,som mener forholdene ved SUS er helt ok GÅ AV !Det må bli slutt på overbetalte politikeres totale ansvarsfraskrivelse.Alle skylder på hverandre,det norske politiske system er i fare når ingen makter å si,jeg gjorde feil,eller jeg glemte.Det er et stort tomrom i forholdet,storting,regjering og folk.6 milliarder til Gardemoen,dette er et hån mot alle som ikke bor på Østlandet.Lokalpolitikere,where are you? Svar på innlegg · Nytt innleggAvviser politisk kameraderi
Heidi Grande Røys avviser påstander om at regjeringen bøyer regelverket for å gi Ingelin Killengreen tre ekstra år som politidirektør.
En samlet opposisjon gikk i strupen på Grande Røys i den muntlige spørretimen onsdag, anført av Høyres Elisabeth Aspaker. Hun mener at administrasjonsministeren er blitt et gissel for justisminister Knut Storberget (Ap) som «for enhver pris vil beholde Killengreen». Dette er overhodet ikke riktig. Medlemmer av regjeringen kan ha ulike oppfatninger, men nå er det en samlet regjering som står bak lovforslaget om forlengelse. Dette er ikke særbehandling, snarere en harmonisering i forhold til tjenestemannsloven. Hun la til at regjeringen legger vekt på stabilitet og kontinuitet i Politidirektoratet i en viktig omstillingsfase i politiet, og at dette har vært avgjørende for regjeringens standpunkt. Hun avviste gang på gang påstander om at Storberget kjører solo og favoriserer Killengreen personlig. Frps Jan Arild Ellingsen mener at Storberget åpenbart ikke kan klare seg uten Killengreen som alliert på toppen av politiet, men at han bare vil høste ytterligere opprør blant politiets ansatte ved sin framgangsmåte. Aspaker viste til at Grande Røys i høringsnotatet karakteriserte lovforslaget, den såkalte «Lex Killengreen», som selvmotsigende, svært uheldig og i strid med grunnleggende prinsipper. Hun lurte på hvordan statsråden kunne forsvare en slik lovending. Vi har ulike roller i regjeringen. Min er å forsvare regelverket. Men når to syn støter mot hverandre, må vi lande på det ene. Etter en samlet vurdering, står jeg og hele regjeringen bak en harmonisering av politidirektørens åremål med andre åremål i staten, sa Grande Røys. Hun mener at Killengreens seks år pluss tre egentlig skilte seg ut, men at det nå blir seks pluss seks år. Seks blir kjernen i de nye åremålene, derfor blir også ombudsstillingene gjort seksårige, mens de nå er fire pluss fire. Bent Høie (H) mener at Storberget med sine krumspring forlenger jobben for en person han er avhengig av, mens ombudene, som er utfordrende for regjeringen, får kuttet i sine funksjonsperioder. Han Olav Syversen fra KrF bemerket tørt at det må være hyggelig for Killengreen å se at regjeringen ikke klarer seg uten henne. For øvrig hevdet han at bøying av regelverk er blitt et kjennetegn for den rødgrønne regjeringen. (ANB-NTB) Svar på innlegg · Nytt innleggStorberget og Hijaben: Forsto han ikke hvilket magaplask han utførte?
I vanlig stil fremsto ministeren "vår" på Tabloid på TV2 ikveld. Etter å ha foretatt dennes ukes helomvendig med hel skru og landet i et herlig magaplask, pratet han bare videre som om intet alvorlg var skjedd og som om han hadde hele kontrollen.....! Akkurat det var han nok alene om å mene i et hoderystende og oppgitt panel, programleder inkludert.
Dette vil vi ha mer av, vi på borgerlig side! Gi Storberget mye sendetid, så blir valgkampen lettere! Svar på innlegg · Nytt innleggTiden er omme Storberget
Tiden er omme som "Gudfar i flertallsmafiaen", Storberget
Manglende respekt for arbeidstakerrettigheter, lovgivende forsamling (Stortinget) og maktarroganse gjør at tiden er inne til å ta snipp-væske og forlate regjeringsskuta før du gjør mer skade.ArbeidstakerretigheterKnut Storbergets forsøk på å diktere politiets arbeidstidsbestemmelser er regelrett fagforeningsknusing og det er både historieløst og dobbelmoral at Justisministeren/ Arbeiderpartiet legitimerer en slik politikk. I tillegg skal arbeidstakeres/ politiets trygghet rundt forhandlingsretten til pers. Det er politikernes, og ikke politiets eget ansvar, at arbeidsmiljøloven må brytes i utstrakt grad for at politiets arbeid skal gå rundt hvert år. Dette kan nok forårsake grå hår på Storberget, men det må løses i helt andre former enn å kortslutte forhandlingene om disse unntaksbestemmelsene. Forhandlingsretten er en historisk rettighet arbeistakere har opparbeidet seg gjennom siste århundret og er for viktig å begynne å ”spise av”Venninen Killengreen;<<Forslaget om å forlenge politidirektørens stilling var på høring i fjor, og møtte motbør, også innad i regjeringen.– Justisministeren hindrer andre i å søke stillingen, sier Curt A. Lier.På Stortinget er Venstres justispolitiske talsmann Odd Einar Dørum klar i sin tale: Ordningen med åremål på seks år, og mulighet for utvidelse med tre år ekstra, fungerer godt. Da kan du stå på for fullt i den perioden du sitter. Vi kan ikke ta hensyn til en enkeltperson når vi skal bestemme hvor lange åremålene skal være.Ni år er lenge nok, og vi må tillate oss å skifte politidirektør såpass ofte, sier Elisabeth Aspaker i Høyre. >>(NTB)Politiker Kameraderi som er såpass åpenbare, bør Justisministere holde seg for gode å utnytte, spesielt gjennom å spesialtilpasse etter egne egoistiske interesser. Svar på innlegg · Nytt innleggPoliti eller mafia?
Jeg ser på nett at livvaktkurset for politifolk er avlyst fordi deltakerne har blitt truet av tillitsvalgte til å trekke seg. De gjør altså alt som er mulig for å skape uro og presse frem egne saker. Jeg har et spørsmål til Sandstø og Johannesen: Hva er forskjellen på Politiets Fellesforbund og Napoli-mafiaen? (trusler, arbeider i det skjulte, bruker folk lavere i systemet for å framsette truslene for å gå fri selv osv). Som jeg ser det er det pr idag bare mord for å oppnå målene som gjenstår, men det er ikke langt igjen når man forsøker å "avrette" en lovlig valgt justisminister politisk. Jeg er glad jeg ikke har noe med norsk politi å gjøre, for en gjeng...
Svar på innlegg · Nytt innleggNå når Navarsete har trukket blasfemiparagrafen,
gjenstår bare at Storberget trekker Killengreen loven og trekker frarøvelsen av politiets forhandlingsrett, så er det vel rimelig at Ut med Knut får sitte frem til valget?
Eller kanskje justisministeren ikke forstår blunderene sine og han bør pakke snippvæsken lell? Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Sørensens politispøkelser...
Sørensen, jeg er ikke politi, men jeg støtter politiet i denne saken. Det må være lov, uten at du skal beskylde alle som støtter politiet for å være politi.(Hva så om de var det, forresten..?)
Problemet her, Sørensen, er at man vil frata politiet forhandlingsretten,akkurat som man fratok dem streikeretten i sin tid. Jeg synes det er galt, derfor støtter jeg politiet i sin "nok er nok-kampanje.Det politiet (og en rekke andre offentlige "fotfolk") kunne trengt, er støtte. Slik du opptrer, så bidrar du kun til å gjøre hverdagen verre for den gjengse politimann/kvinne. De er skviset av en ledelse som er svært oppover-lojal, og som ikke prioriterer riktig.Jeg kan likevel ikke dy meg, jeg vil prøve litt av din egen debatt-teknikk: Det at du skriver slik du gjør, tyder vel på at du er kriminell? Mon tro om ikka alle som er imot politiet er kriminelle? Svar på innlegg · Nytt innleggHån av politiet!!
Jeg har aldri sett en sånn latterliggjøring av politiet vårt. De skal ikke ha noen rettigheter, og de bahandles som om de ikke er verdt noe. Politiet vårt gjør en kjempeinnsats, og jeg er så utrolig glad for at vi har dem. Storberget bør ta sin hatt å gå for det er en mest inkompitente justisministeren vi har hatt. Han er ikke verdt tittelen justisminister engang. Jeg håper politiet aksjonerer helt til de får det som de vil, og jeg skal støtte dem hele veien!
Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Støttes fullt ut
Helt enig med deg Nelson. Du kan ta med Killengreen i inkompetansen her. De to par kameratene skal ødelegge politivesent vårt totalt, før de gir seg.
Svar på innlegg · Nytt innleggHold dere til tariffoppgjørene!
Jeg synes Knut Storberget gjør en stor innsats i regjeringen! I forhold til politiopprøret, så skjønner jeg at han ikke har hatt en lett jobb! Videre, så har det også vært vanskelig for ham å godta den nye diskrimineringsloven som er foreslått, hvor diskriminering og harsellering av både Jesus og Muhammed, i fremtiden kan bli straffbart!! Jeg vil oppfodre Knut til å trekke seg fra regjeringen, om han ikke får gjennomslag for sine egne synspunkter i disse viktige sakene, og som personlig alliert med Knut, vil jeg støtte hans beslutning som aktiv demokrat og motstander av religiøs intoleranse til å trekke seg som statsråd, hvis han ikke får gjennom et absolutt flertall for å fjerne, både blasfemiparagraf og lov som begrenser religiøs kritikk og harselering!! I et åpent demokrati, så er det av absolutt viktighet at nettopp kritikk/harselering, av både religion og politikk blir sett på som både nødvendig og positivt, i forhold til å utvikle demokratiet i en riktig retning!!
Svar på innlegg · Nytt innleggUt med Knut så fort som det lar seg gjøre
Nå roter justisministeren til så overordentlig ovenfor politi, ytringsfrihet/ blasfemiloven og kameraderi sammenblanding med Killengreen, at nok er nok
Jens kan gi Huitfeldt'å fyken i samme slengen. Det er underskriftskampanje på opprop.no fra flere steder i landet for at hun også må grunnet udugelighet innen barnevern kaoset Svar på innlegg · Nytt innleggSutrete politi
Nå må politiet slutte med all den sutringa, og komme seg på jobb. De har snart rotet bort all tilitten til folket. Før var det en stolthet å jobbe i politiet, nå oppfører de seg som unger hele gjengen
Svar på innlegg · Nytt innleggGir justisministeren strykkarakter
Justispolitisk talskvinne Elisabeth Aspaker (H) sier at justisministeren har lagt opp til en uhyre uryddig prosess i arbeidet med bemanningssituasjonen i politiet. Hun sier Storberget har bedyret i Stortinget at han er i dialog med politiet. Det som nå skjer er ikke et bidrag til samarbeid. Men det er ikke mulig for oss å komme i dialog med Storberget. Han har tenkt å håndtere dette selv. Og håndteringen hans står til stryk (NTB).
Mens Fagforeningene gir politiet full støtteJeg mener det er et grovt overtramp i forhold til de avtalene vi har i arbeidslivet, sier Pål Arnesen, leder av YS Stat, til NRK. Han påpeker at forhandlingsretten er det mest helligste man har. Arnesen får full støtte av lederen i LO Stat, Morten Øye. Det har jo med det rettsprinsipielle å gjøre, om at regjeringen istedenfor å bruke forhandlingsretten rett og slett bruker teknikken om forskrift slik at man mister forhandlingsretten, sier han til NRK.Andre grunner til at Knut Storberget er i total diskreditt er hans forslag om å endre åremålsbestemmelsen i lovverket om maksimum periode som politidirektør, for at Lex Ingelinn Killengren (som har sittet ni år som Politidirektør, hvorav tre av årene på overtid etter at de seks første årene var unnagjort) skal sitte i stillingen frem til hun må bæres ut fordi Storberget er så utrolig fornøyde med hennes lojalitet og partimedlemskap i utøvelsen av Storberget diktaturet Svar på innlegg · Nytt innleggOverbetalte statsansatte
Politiet er i dag en av de høyest betalte arbeidstakergruppene, om vi legger faktisk antall arbeidstimer til grunn. Egentlig merkelig, da de av dem som ikke er embedsmenn kun har en kortvarig etatsutdannelse.
Polititjenestemenn har få alternative yrkesvalg, kun et mikroskopisk antall kan brukes i det private næringsliv.En grunnleggende læresetning i økonomisk sosiologi er at offentlig ansatte har jobbsikkerhet, trygge arbeidsforhold og bedre pensjonsvilkår enn ansatte i det private næringsliv. Privatansatte har til gjengjeld en noe høyere lønn - risikopremie - da vi kan risikere å miste jobben eller bli permitert.Lønn henger også sammen med arbeidstid og utdanning. Håndverkere, privat tjenesteyting og primærnæringene jobber MYE mer enn politiet, har i snitt en lengre relevant utdanning og får på toppen av dette skjelden utbetalt noen "overtid" eller "vaktttillegg".Politiet må innse at de er en privilegert gruppe, med tilgang til store ressurser, som har en avlønning langt i overkant av hva de presterer. Slutt å sutre, begynn å jobb, eller så hvor "attraktive" dere er på det virkelige arbeidsmarkedet. Svar på innlegg · Nytt innleggFor Regjeringen er det visst bare LO som er fagbevegelse.
<<Justisministeren behandler Politiets Fellesforbund som en tredjerangs organisasjon.
Det er Regjeringens beslutning om å frata Politiets Fellesforbund retten til å forhandle om medlemmenes arbeidstidsordninger som har fått det til å renne over for politiet. Forbundet mener Regjeringen tvinger politiet til å godta unntak fra arbeidsmiljølovens bestemmelser om hviletid - uten rett til å forhandle om løsninger. Særavtalen om hviletid utløper 1. juli. I stedet for å forhandle om en ny avtale, har Regjeringen bestemt at politiets unntak fra loven skal fastsettes ved forskrift - uten forhandlinger. Det sier mye om Regjeringens holdning til politifolk når staten her blander sammen sin rolle som lovgiver med oppgaven som arbeidsgiver. Ingen arbeidstakerorganisasjon ville funnet seg i å bli behandlet på denne måten. Det er helt utenkelig at et LO-forbund ville ha blitt fratatt sin lovhjemlede rett til å forhandle om medlemmenes arbeidstidsordninger. LO organiserer rundt 25 prosent av landets yrkesaktive arbeidstakere, men blir så fyrstelig behandlet at en skulle tro oppslutningen var 100 prosent. Når LO kremter, begynner Regjeringen å hoste. Regjeringens suspensjon av politifolks lovmessige rettigheter føyer seg inn i justisminister Knut Storbergets arrogante og nedlatende holdning til politiet. Justisministeren er den øverste leder for politiet som rettshåndhever, men han har hele tiden sett på politifolk som motspillere. Når det i tiår etter tiår jevnt over har vært ro og god orden i norsk arbeidsliv, henger det sammen med at partene gjensidig har forpliktet seg til å løse motsetninger gjennom dialog. Nå har Regjeringen fraveket denne linjen og tredd sin egen løsning ned over ørene på et lite fagforbund>> (ref Ragnar Larsen, tidligere sjefsredaktør i Haugesunds Avis )Dess før ”Ut med Knut” Storberget tar snippvæsken sin med Killengreen loven, religion paragrafen og hviletidsendringen og går, dess bedre Svar på innlegg · Nytt innleggFarlig!
Det mest alvorlige med slike aksjoner/situasjoner er at vår tids farligste politiske retning, nemlig de mørkelå fra FrP kan få større tilslutning. Problemer med politi og tilsvarende blir som barnemat å regne dersom egosentriske politiske krefter som FrP står for skulle komme i større maktposisjon. Det er bare å se på innholdet i innleggene fra FrP-tilhengere. Disse personene maner ikke akkurat til respekt og ydmykhet i samfunnet? Jada, fint med opposisjon og kritiske røster, men et parti med i hovedsak personer som godter seg på andres bekostning har vi ikke behov for. Man kan noen ganger lure på hvor disse henter alt hatet og grumset fra?
Svar på innlegg · Nytt innleggSkremmende uttalelser
Tenk å komme med trusler om at Storberget har lagt seg ut med folk han ikke burde! Det som ble sagt - og måten det ble sagt på i den forbindelse - av en av politiets talere på radio fikk meg virkelig til å tenke. Hvordan behandler disse offentlige tjenestemenn den vanlige mann i gata når de er uenige? Er det rart folk mister respekt?
Svar på innlegg · Nytt innleggFra forbrukerperspektivet
Hvordan kan politiet i det hele tatt forvente å høste sympati og gehør fra den sivile forbrukermassen? Elendig oppklaringsprosent, nullrespons og tiltaksløshet i forhold til anmeldelser mot reell kriminalitet. Selvsagt er dette ingen uforhobeholden støtte til Storberget, men et uttrykk for avsky mot det inntrykk og de signaler politiet sender ut mot den sivile forbrukerbefolkning, og deres daglig stasjonære tilstedeværelse langs veiene, i den illusjonære tro at de utfører viktig politiarbeid og forebyggende trafikksikkerhet. Enhver i stand til å bruke hodet selvstendig til å tenke fornuft med, forstår at dette er det rene og skjære sprøyt. Når man ser kriminalitetsutviklingen over de siste tiår, så forstår vi at politiet prioriteringsmessig i sin helhet er på viddene.
Hvor kommer det fra, at politiet rangerer øverst på tillitstoppen? Jeg har daglig kontakt med mennesker i alle samfunnslag innenfor en rekke ulike yrkesgrupper, og har ennu til gode å høre så meget som ett sympatisk ord om det norske politi og deres kroniske, frenetiske besettelse for å bølle med trafikanter. I den grad politiet er synlig i den daglige hverdag, så er de å finne langs en eller annen rett veistrekning. Det er til å få magesår av. Svar på innlegg · Nytt innleggMå Arne Gå også?
Nå begynner jeg å stille spørsmål ved Arne Johannessen, og det kjøret han holder på med. Det er greit at en skal stå på kravene sine, men dette kjøret og de "grillene" han legger inn i hodet på politiet, skaper uten tvil en utrivelig arbeidsplass. En kan etter min mening ikke skylde alt på politikerne. Synes ikke det har vært annet enn sutring, sykemeldinger og dårlig saksbehandling hos politiet siden Arne Johannessen ble foreningsleder. Det er nok riktig mye det han sier. Men hver minste sak, og da kun de saker med negativ vinkling, blir hauset opp i media av Arne Johannessen, og får politiet i flere tilfeller til å bli latterliggjort, undergravet, å fremstå som sutrepaver. I tillegg mister befolkningen troen på politiet i Norge, å dette er en trend som ikke bør skje. Hvert år siden år 2000 da Arne Johannessen ble foreningsleder, har politiet kun fremstått i en negativ vinkling. Jeg ville faktisk selv bli politi en gang i tiden, men den negative omtalen som har vært de siste årene, med aksjoner mot hver minste ting, som til tider har vært direkte latterlig, er yrket ikke engang inne blant topp 10. Hadde Arne Johannessen tatt opp saker på ett mer sakelig plan, og ikke blåst seg opp i media hver gang han får ett nei. Hadde kanskje politiet i dag hatt det bedre enn de har det i dag. Men lykke til med videre bagatellmessige aksjoner i fremtiden. Gjør gjerne som Arne Johannessen sier, og husk... dere må for alt i verden ikke vike en tomme.(PS.. siste setning er ironi) For følger dere den, blir det dessverre aldri forenings- ro i politihuset.
Svar på innlegg · Nytt innleggDørvakter
Syns folk som har vekter eller dørvakt som eneste alternative karrierevei skal gå litt stille i dørene når det kommer til å skryte over hvor mye egen kompetanse er verdt.
For en gangs skyld syns jeg regjeringen gjør rett. De kan ikke legge seg på rygg hver gang en bortskjemt gruppe offentlige ansatte forsøker å holde hele samfunnet som gisler. Reaksjoner mot de streikende er helt på sin plass. Svar på innlegg · Nytt innleggDet er på tide med et skifte....
Det er på høy tid med et skifte, ikke i politiet, de trenger en økning, men av regjeringen! Vi trenger en regjering som TØR å ta ansvar, TØR stå imot. En regjering som TØR å investere til det beste for samfunnet! Sittende regjering SPARER NORGE TIL FANT! Til Politiet: bruk stemmeretten ved neste valg! Stem fram en endring i styre og stell! Det er deres framtid det gjelder. Dere har støtte i folket! Ro og orden er noe alle samfunn ønsker! Stå på!
Svar på innlegg · Nytt innleggPrivatiser politietaten !
Opptøyene som politiet nå står for finner jeg meg ikke i. Det er skammelig holdning etaten viser.
Løsningen er å privatisere etaten ! Svar på innlegg · Nytt innleggIkke bare justisministeren,men hele regjeringen MÅ gå
Denne regjeringen har tappet Norge for mye.
Både i helsesektoren og ikke minst i justissektoren skal det hele tiden spares penger.Disse to sektorene er de viktigste vi har i dette landet,her handler det om menneskerettigheter og ikke penger.Her må vi bruke det som trengs av penger,OKKE SOM!! Det viktigste i et samfunn må jo være TRYGGHET OG EN GARANTI FOR OG BLI BEHANDLET FOR SYKDOM. Eller tar jeg feil? Svar på innlegg · Nytt innleggIgjen viser AP'ene sin suverene mangel på bakkekontakt.
AP'ene & SV er kommet i en situasjon hvor fornuften er totalt fraværende.
Den ene fadesen avløser den neste. Dette prosjekted fra Storberget er en uheldig blanding av svært lite gjennomtenk løgn. Norske velgere er ikke så blåøyd lenger ang regjeringen, til det har regjeringen lovet og løyet for mye.Dette utspillet fra Storberget er forhandlings-svindel, godt dandert med svik og løgn. Svar på innlegg · Nytt innleggPolitiet jobber for mye overtid.
Jeg støtter politiet fullt ut ved Deres Politiske streik, grunnet at Deres rettigheter bør tas hensyn til.Jeg føler at de blir ignorert.Hva gjør en familie, som får "ubudne gjester som truer dem", midt på natta.Ja, hva skal en gjøre uten politiet da?Jeg kjenner til at en politiman ble truet ,via telefon midt på svarte natta.Jeg synes det burde være risiko tilleg for de som passer på oss,Når vi trenger dem aller mest.Noen som er enig? De må få bedre lønn og fritids rettigher. STÅ PÅ!!!
Svar på innlegg · Nytt innleggspygrønne regjeringen
Petter Olaussen er frp mannen som har fått en fartsbot og av den grunn lar all frustrasjon og hat gå utover alle i politiet. Det er ikke politiet sin feil at det ikke bevilges nok til å prioritere mindre alvorlige henvendelser.
Svar på innlegg · Nytt innleggUlv ulv
Jeg ser for meg at politiet fremover kommer til å skrike og streike for alt. De snakker i store bokstaver for tiden, og hvis alle yrkesgrupper skal holde på slik så blir det en interessant fremtid her i Norge.
Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Oppdemmet forbannelse, Fylling.
Politiet er nå i ferd med å ventilere ut en haug med oppdemmet sinne. De er blitt utskjelt, herset med, og utnyttet på det groveste av myndighetene i alle år. Først røk streikeretten - en rett alle andre har - nå vil man ta resten. Dette i tillegg til at man vil at politiet skal jobbe døgnet rundt.
Jeg synes politiet skal kjøre på til de får satt både arrogante og hovne bedrevitere som deg, og politikerne på plass.Hva om alle dine forhandlings og streikerettigheter ble inndratt? Svar på innlegg · Nytt innleggFull støtte !
At lille Storberget snart må gå, er innlysende !
Arroganse og løftebrudd i salig skjønn forening, er det den mannen farer med.Politiet har min fulle tilslutning til denne aksjonen.Politiyrket skal og må respekteres mer - i form av levelige arbeidsvilkår, og økt bemanning.Knut Storberget lover og lyver - konstant!Jeg applauderer at Dere står opp mot vår Justisminister, og kaller en spade for en spade.Lykke til videre med ytterligere aksjoner! Svar på innlegg · Nytt innleggPolitiet er en urindråpe i havet...
...og resten av havet vil ikke vite om dere. En stor del av denne befolkningen har liten eller ingen sympati med dere. Det var bare tilfeldig at jeg var på torget i dag, jeg var der ikke for å vise min sympati. Dere har aldri fått til annet enn å henlegge eller skrive ut fartsbøter, så hvorfor skal dere klare å endre valgresultatet. Jeg håper jo selvfølgelig på noe helt annet enn rød-grønt, men dere må innse at dere tapte kampen den dagen dere gikk inn på politihøyskolen. 3 års utdannelse og lønn i himmelen. Mer fortjener dere faktisk ikke. Samfunnet merker ikke forkjell om samtlige av dere reiser til Spania og lever på trygd der.
Ja, dette er et usakelig innlegg, men det får jo frem hva enkelte medborgere mener om sutringen deres. Helt sikkert andre som også er enige! Svar på innlegg · Nytt innlegg

Til debatten (252 innlegg)
Les hele innlegget