Annonse
Annonse

Vinneren er: Sokndal!

Fektekampen på «Stranno» er kronet med seier. Sokndal er kåret til Rogalands nye kulturkommune.
Hans E. H. Jacobsen
Publisert 03.12.2004 09:23 - Oppdatert 03.12.2004 09:23
Patrick H. Rodrigues, til venstre, måtte sys etter fektekamp med Jonny N. Eia og resten av guttegjengen i sommer. (Foto: Fredrik Refvem)

- Hvordan er det å være ordfører i kulturkommunen Sokndal?

- Helt flott, svarer Gudmund Holmen.

Det er Norsk Kulturforum som står bak kåringen annet hvert år. Som fylkesvinner går Sokndal videre som kandidat til den nasjonale kåringen som Stavanger vant i 2003.

Sokndal hører ikke til de kommunene som bruker mest penger på kultur.

- Men vi har en befolkning som er glad i bygda, som bryr seg og som tar ansvar. Ildsjeler, politikere og administrasjonen spiller på lag, sier Holmen.

- Kan utnevnelsen bidra til å snu nedgangen i folketallet de siste årene?

- Absolutt. Akkurat nå er vi faktisk litt på vei oppover igjen. Utnevnelsen viser at det går an å få gjort noe. Samtidig har vi utviklet en kultur der det er lov å forsøke seg selv om det ikke alltid lykkes, sier Holmen.

- Hauge sentrum er ikke nettopp kjent for sin vakre bygningskultur?

- Her er vi i full gang med sentrumsplan og omreguleringer. Vi har faktisk mange fine sentrumsperler, men også noe som ikke er fullt så pent, svarer Holmen.

Kultursjef Øystein Løve mener omslaget kom med Strandaspelet «Klokkene i Vammelsundet» som også er blitt godt mottatt langt utover bygdas egne grenser.

- Folk ble stolte av bygda si. Strandaspelet inspirerte andre; ikke minst Olav Lundø med «Kulturell dialog» og «Kjærlighetsuken».

Randi Bråthen Mydland er leder i Stiftelsen Strandaspelet.

- Blir det nye slag i Sokndalstrand til sommeren?

- Absolutt! Men i 2006 kan det bli en pause hvis vi får til et annet spel. Sokndal har så mye spennende historie at det er mye vi kan spille på, sier hun.

Fylkesjuryen som falt for Sokndal besto av Egil Harald Grude (Rogaland fylkeskommune), Hildegunn Birkeland (Norsk Kulturforum) og Erik Fossåskaret (Institutt for medie-, kultur- og samfunnsfag, HiS). Foruten utviklingen av Sogndalsstrand viser juryen til at Sokndal er den første kommunen i Norge som er med i den italienske Cittaslow-bevegelsen. Dette har igjen ført til kontakt med Slovakia med tanke på europeisk kulturnettverk mellom gruvedistrikter.

Også artisen Tønes, med plateutgivelser på dialekt, blir trukket fram i identifiseringen av kulturen i Hauge og Dalane. Juryen roser også arbeidet for barn og unge; ikke minst den økte oppslutningen om korps og kor.

hans.jacobsen@aftenbladet.no

Del:

Mer

Annonse

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Motstridende meldinger om lekkasje i Mexicogolfen

Det er ingen tegn på at det lekker olje fra riggen som eksploderte i Mexicogolfen, opplyser selskapet som driver riggen. Men USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i området.
Utenriks: Les mer

Kvinne (63) fastklemt etter trailerulykke

Kvinnen skal ha kommet over i feil kjørebane, og traff traileren. Hun er fraktet bort med legehelikopter.
Lokalt: Les mer 1

To nødlandet på halvannen time

Begge småflyene landet trygt på Sola. Ett fly hadde røyk i cockpit, det andre hadde problemer med oljen. Det er svært sjelden at nødlandingene kommer så tett.
Stavanger: - Trodde det var feil i systemet

Annonse
Annonse

Sommerkonkurranse

Siste Lokalt

Annonse

Målvideo

Stavangerminner

De siste artiklene fra Rogalyd:

Kundesenter

Siste saker fra Aftenbladet.no

Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Annonse
Annonse
Annonse