Det er i gang:
Se russens feiring
Over tusen russ kledde av seg ved midnatt, for å vrenge draktene riktig vei.
1200-1300 avgangselever fra Sør-Rogaland ankom fredag kveld Kongeparken Amfi med vrengte drakter.
Ved midnatt er det endelig lov for russen å gå med russedressene på - rett vei.
I nitiden var det så vidt begynt, da var det 3-400 blå- og rødkledde ungdommer på plass, samlet for årets første skikkelige russefest.

– Dette er vel femte eller sjette året det arrangeres fest den siste fredagen i april, forteller Karl Petter Sandvik, daglig leder i Eventi, som arrangerer festlighetene.
– Det blir som en kick-off før neste helg, da Landstreffet er, forteller Sandvik.
DJ og konsert, samt masse godt i glassene, er oppskriften som lokker folket til Gjesdal.

– Blir det mye styr med så mange fulle ungdommer?
– Vi arrangerer alt fra Vikingarna-konserter til russetreff, og russen er nok noen av de greieste, sier Sandvik, før han må stoppe en noe bedugget russ fra å rive ned et gjerde.
– Han skal ikke inn! er kommandoen til vaktene.
En liten blondruss byr på andre problemer.
– De sier at russebeviset mitt ikke er gyldig legimitasjon, sier hun fortvilet. Det er langt hjem til bankkortet for jenta.
– Dette var du klar over, sier Sandvik myndig, før han medgir at det nok finnes en løsning på også dette problemet.
Aftenbladet må dra fra stedet før høydepunktet ved midnatt, men vi kan konstatere at russen vil feire også denne våren.
Diskuter denne saken
Det henger en lang dusk fra lua mi
Kongeparken Amfi 25. april 2008. Klokka er omtrent 22:27 og vi står i kø utenfor. Jeg tenker: Se så mange russ det er her. Men så ser jeg på mitt eget antrekk, den røde buksa på vranga, og jeg prøver å memorere følelsen av å ha kommet så langt. Har jeg gledet meg? Er dette noe å glede seg til?
Rundt meg er russejenter med øyne like røde som buksene. Et stykke unna, ved gjerdet utenfor køen, sitter en ukjent medruss med hodet i hendene. Noen bak meg dytter, og jeg snur meg og ser inn i et snøvlende blikk. I dette sekund er det lite lyst som holder meg igjen her i folkemengden mens vi beveger oss langs det høye gjerdet. Av en eller annen grunn får jeg assosiasjoner til filmen «Children Of Men» av disse jernstolpene; folkemengden av uniformerte individer og vakter som holder det hele i sjakk. Jeg selvutnevner dette umiddelbart til en merkelig tanke fra min egen side, spesielt i et sådans konseptuelt party-øyeblikk. Tenker at det kanskje er fordi jeg så iherdig prøver å absorbere inntrykk og idéer nå som jeg først er her. Jeg er ikke her fordi jeg vil, men fordi alle andre er her og fordi jeg er nysgjerrig. «Vent på meg,» vi prøver å huke oss fast i hverandre, og jeg prøver å huke meg fast i bildene jeg knipser med alle mine sanser.(...) Så er jeg innenfor dørene. Jeg er her! Nå er det bare å finne de andre. Det blir en krevende jakt mellom russ som klemmer hverandre, med og uten vilje. Trappa er konstant i sirkulasjon, og jeg må klamre meg fast til en av sidene for å komme meg opp. Det er mørkt, og egentlig ser jeg ikke så mye. Jeg er usynlig, jeg er russ, jeg har lik bukse som alle de andre. Hele situasjonen er rar og jeg humrer for meg selv før jeg finner, eller finnes, av noen jeg kjenner og vi renner gjennom folkemengden og mister hverandre igjen. Svar på innlegg · Nytt innleggSkriv din kommentar
Aftenbladet.no
Næringsminister Trond Giske (Ap) har opphevet forbudet mot å ha 600 passasjerer ombord på ferjene som trafikkerer Mortavika-Arsavågen. Dermed blir det normalt lange ferjekøer i påsketrafiikken, og ikke ekstra, ekstra, ekstra lange.
Lokalt:
Les mer
5
Har du et barn som skal begynne i første klasse eller på ungdomsskolen i Stavanger til høsten? Da vil kommunen ha deg på foreldreskole.
Lokalt:
Les mer
2
Norske sjokoladefabrikker produserer ikke fairtrade-sjokolade. - For stor etterspørsel etter kakaobønner, sier Freia-eier.
Utenriks:
Les mer
5
Ifølge en trafikkmelding fra Statens vegvesen vil det bli foretatt en ny vurdering mandag 22. mars.
Ryfylke:
Les mer
14
Stavangerminner
-
Ild løs! Stavanger brenner!
-
Hjallis gikk aldri på Mosvatnet
-
Det store italienerslagsmålet
-
Per Inge oppdaget Kina før Marco Polo
Les flere Stavangerminner her
De fem siste artiklene fra Rogalyd:
Siste Lokalt
-
Stavanger satser på foreldreskole
Har du et barn som skal begynne i første klasse eller på ungdomsskolen i Stavanger til høsten? Da vil kommunen ha deg på foreldreskole.
-
Giske tillater fulle ferjer
Næringsminister Trond Giske (Ap) har opphevet forbudet mot å ha 600 passasjerer ombord på ferjene som trafikkerer Mortavika-Arsavågen. Dermed blir det normalt lange ferjekøer i påsketrafiikken, og ikke ekstra, ekstra, ekstra lange.
-
Dømt for spark av politibetjent
18-åringen slo en dørvakt ved Beverly Hills Fun Pub, og da han skulle anholdes av politiet kort tid etter sparket han betjenten i mage og bryst.
-
Mildvær kan gi oversvømmelser
Mildværet kan føre til oversvømmelser i distriktet. Faren skal være størst i Ryfylke og Nord-Rogaland.
-
Forundret over negativ ordfører
Fylkespolitiker Odd Arild Kvaløy er overrasket over at ordfører Helge Steinsvåg i Strand er negativ til forslaget om å rassikre Tysdalsvatnet med et lokalt spleiselag.
Siste saker fra Aftenbladet.no
- 06:42 Drapstiltale klar før sommeren i Faiza-saken
- 06:42 25.000 drept i bombingen av Dresden
- 06:42 Første rettssak om sexkjøp
- 06:41 Ullandhaug skole best i fransk
- 06:32 Undheim bryter med Nortura
- 06:15 Massiv kritikk av dansk katolsk biskop
- 06:10 Den omstridte reisen til India
- 06:10 Surrogatmødre
- 23:26 Brukte samme bil for å rekonstruere bildrapet
- 23:21 Krangler om Jarstein-millioner
- 21:19 Vi blir tidlig gamle
- 21:11 Koalisjon slår sprekker i Latvia
- 21:05 Forsvaret med kanonbom på 2 kilometer
- 21:05 Stanser innkjøp av fiskeolje fra Vest-Sahara
- 21:04 Fiskeriministeren erklærer seg inhabil
- 20:26 Stavanger satser på foreldreskole
- 19:36 Politikerne vil overvåke Stavangerekspressen
- 18:00 Livåbåt får designpris
- 17:47 Passasjertallet økes på gassferjene igjen
- 17:38 Prisdryss over jærske bedrifter
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira















Konserten: Ottestad




