September When-konserten:
Tett i tett på Torget
Faktisk var det mindre «sild i tønne» 20 meter fra storscenen og September When enn i piazzaen ned mot torgtrappene da reunion-bandet fra Stavanger slo an de første akkordene.
– Vi er ikke her egentlig for å høre på The September When. Vi skal se fyrverkeriet, sa 15-åringene Cathrine Grøsfjeld, Katrine Gulsrud og Sandra Lee Undheim.
– Vi digger Chris Brown. Han er vår favoritt. September When er et band som kanskje foreldrene våre hører på, mente de tre jentene.
Men det var før det ble sild i tønne på tusenårsstedet og kanskje 15.000 og vel så det. Og da var det forresten også rimelig oversiktlig på torget.
Kun et fåtalls oljefolk med dress med striper, hvit skjorte og slips var å se. Avgått hovedtillitsvalgt i StatoilHydro, Stein Bredal og ektefellen Åsta Omdal, var der og. De skulle høre på September When. Det skulle også det pensjonerte arkitektekteparet Elsa og Per Grimnes.
Nedressede oljefolk?
– Du skal ikke se bort fra at oljefolket fra ONS har dresset seg ned, røpet Bredal, mens en rumensk musiker med trekkspill satt i Provstebakken og prøvde å fange oppmerksomhet og tyne noen kroner fra lommene til forbipasserende på vei til den musikalske gjenforeningen i regi av ONS.
Fikset gitaren
– For å si det rett ut, så er det ikke sikkert at Morten Mølster hadde klart å spille på gitaren sin om han ikke hadde tatt seg en tur oppom meg, røpet gitardoktor og multimusiker Trond Gudmestad fra Nærbø og Bjerkreim minutter før Morten Abel & Co entret scenen helt mede ved Vågen. Etter noen låter mente forresten Trond, som spiller i gruppene «Jærrock» og «Lappeteppe» og muligens flere, at mye av det September When hadde spilt så langt var litt monotont
Forresten var det en liten men celeber kontigent folk fra Nærbø som sammen med de fleste kunne føle at steiner håndhugget av barnearbeidere fra India ristet under føttene da September When satte igang. Gadd vite om det ikke var neddressede oljefolk fra Nebraska USA som følte det samme etter noen låter. For dette var massive greier for ørevoksen til og med for folk som har vært på storkonserter som Live Aid på Wembley i 1985 med 100.000 ringside. Tre lokale oppvarmingsband kom først på. Så ble det veteranenes tur - på en scene sammen for første gang på 12 år.
Flere enn 15.000
Det var plass til 15.000 mennesker på Torget, og det var nok så mange og kanskje flere som har kom for å høre «Bullet Me», «Cries Like A Baby», og de andre September When-hitene.
–Torget er en super arena for storkonserter, sa kulturkjendis og Sting-eier Terje Vallestad i forbifarten.
– Og intonasjonen til Morten Abel på tekstene er egentlig mest lyder, mente han.
Diskuter denne saken
The september when Abel Reserected ?
Well, not quite. Lyden var bra, men ikke mer enn det. Kordamene fikk altfor lite volum, og det hele ble en egotripp for Morten Abel. Hadde han enda vist seg som en mann, og kuttet ut sminken, så hadde svetteeprlene på pannen hans ut i konserten vært maskulint, nå ble rennende maskara bare pinlig homoerotisk. OG morten Abel børe lære seg mer enn tre grep på gitaren-2
Svar på innlegg · Nytt innleggDVD!!!
Håper virkelig denne happeningen blir å finne på DVD. Makan til storslått konsert av norges kansje beste live og rockeband. i mine øyne... Da True Love eksploderte i ekstranr, så måtte jeg trykke brystkassen min tilbake på anatomisk korrekt plass :) Deiligt!!!!! Håper på MER!!!
Svar på innlegg · Nytt innleggStavangers Roling Stones.
Han Mick Abel tror eg har vert i litt oppror iallefall,,Helge paa Synthen e jo fra Rennesoy saa ein Bonde i Band maa bli okey,,,Om molster paa Gitar har hatt Problemer som Keith R,tror eg ikkje saa dette var sikkert bra ,,,Tore Tang heile byen kjenne han ,han saa leve paa Hotel og Resturang
Svar på innlegg · Nytt innleggVisitor
I am sure half the audience had a good time.. The other half couldnt see anyway... There was no way to find a place to see the show if you were anywhere near thew back. Stavanger ONS festival badly underestimated the ammount of people who would come to see The September When... Not enough room for so many people and those at the back werent even allowed to climb on benches or walls by the nazi security people.. to try to see - hopeless planning ! very dissapointing not to see the show.
Svar på innlegg · Nytt innleggPlassering av Scene
Enig i at kanskje ikke plasseringen av scenen er ideell når den stod slik som den gjorde. Så kun ca to tredjedeler av skjermen.
Men hva med å gjøre som bergenserne da A-HA hadde konsert i vågsbunnen? De spillte faktisk på en svær flytende scene helt innerst i Vågen. Masse ekstra plass!Akustikken blir nok kanskje ikke så bra men de plasserer jo ut høyttalere flere steder likevel så det kunne funke :-) Svar på innlegg · Nytt innleggAsgeir Lode
Er du virkelig fornøyd med artikkelen din? Det var slette saker. Og bruken av ordet "forresten" bør du kanskje dempe?
Jeg var interessert i å få inntrykk fra konserten, og fikk det gjennom kommentarene, ikke i fra artikkelen din. Kanskje du ikke bør ta deg betalt for denne jobben. Svar på innlegg · Nytt innleggKanonbra!!
Kanonbra... det rocket, det groovet, det var gøy!!
Ja takk til mye mer TSW!! :) Svar på innlegg · Nytt innleggTakk for i kveld
TAKK, dette
har vi ventet lenge på. En herlig opplevelse i kveld!!! Svar på innlegg · Nytt innleggEin opplevelse!
Heilt kanon=)=)
Bedre enn forventa, og forventningene va STORE! Svar på innlegg · Nytt innleggDødsbra!
September When har overgått seg selv. Dette var helt rått. Kanonbra konsert. Lag platen.
Mer, mer, mer! Svar på innlegg · Nytt innleggVentet 50%, fikk 150%
Etter nesten en mannsalder med eget engasjement og arbeid i musikkbransjen, hadde jeg en naturlig skepsis til denne konserten om jeg kan kalle det så. Jeg har vært tilskuer til mange reunions, og slett ikke få med en helt tydelig smak av falmet suksess. At dette ble noe ganske annet kan sikkert ha mange forklaringer, men at Stavanger-publikumet i kveld fikk en helstøpt utgave av The September When på sitt beste kan det ikke være noen tvil om. Bandet hadde en performance som oset av kvalitet og selvtillit. Og da blir det konsert utav det, i ordets rette forstand. På slutten tok det helt av. Morten sang som en helt, krydret med sitt karakteristiske fotarbeid som i utførelse må være det nærmeste du kommer av en blanding mellom Michael Jackson og Charlie Chaplin. Takk til alle i bandet for en fin musikkopplevelse !
Svar på innlegg · Nytt innleggNegative journalister
Kan man ikke bare fryde seg over konserten? Må man nevne negative ting i en slik artikkel? Slik som at Indiske barn har laget underlaget man tramper takten på?
Eller ta bilde av og sitere 3 ungjenter som kommer for å se et fyrverkeri? Hvorfor var de så tidlig ute. Det var jo lyst da de ble tatt bilde av....Kan man ikke bare begynne å glede seg over ting som skjer rundt en? Svar på innlegg · Nytt innleggkanon kult:D
kom kvart på 9, fikk ikje plass foran senen, så måtte stå bak, der va dårr nesten liga trankt.. børde ha flutta senen opp med domsjerkå.. eller helt i andre enden, så alle kunne stått på samme plass og sitt:)
fyrverkerie va åg skamrått:) sjøl åm dåkkår sikkårt vekkte halva rogaland..gonatt.gutt 21 Svar på innlegg · Nytt innleggDårlig lyd, og plassering av scenen
Det er vanskelig å se scenen når den er på nedoverbakke. De skulle heller plassert den foran kirken slik at vi kunne se opp, og flere folk kunne se.
Lyden var grumset og noe av det dårligste jeg har hørt for utekonserter! Og jeg har vært på mange!Men det hele var gøy likevel. September When vekket ungdomsminnene, og det var verdt hele opplevelsen. Svar på innlegg · Nytt innleggNei, nei, nei.
Fyrverkeriet var FESENT i forhold til ONS-avslutningen 2006!
Svar på innlegg · Nytt innleggFANTASTISKE SEPTEMBER WHEN!
The september when leverte varene langt over det nivået jeg hadde drømt om at de kunne. Konserten var en eneste stor frysning! Takk til ONS som gjorde dette mulig, og jeg håper TSW fortsetter samarbeidet!!!
Svar på innlegg · Nytt innleggKanonkonsert!
Dette var en kanonopplevelse! Jeg er SÅ glad jeg valgte turen ned til byen framfor TV i kveld...Disse gutta er helt RÅ! Kvinnekoret (med Per Inge Torkelsens kone) skapte magi sammen med rockerne.
Svar på innlegg · Nytt innleggFlott
Flott, men kanskje litt for mye bass og lite vokal av og til! Men flott som bare det, og fyrverkeriet ble bare ennå bedre :)
Svar på innlegg · Nytt innleggsatt som ei kule.
for en konsert!
bunnsolid komp og en opplagt Abel samt Mølster i åletrange bukser ga oss en opplevelse vi sent vil glemme!høydepunkt for meg var Let The Rain Fall Down og Leave To Wonder.tusen takk! Svar på innlegg · Nytt innleggSkriv din kommentar
Aftenbladet.no
kulvert
Hjelmeland-ordfører Bjørn Laugaland advarer mot å bygge en kulvert langs Tysdalsvatnet som rassikringstiltak.
Ryfylke:
Les mer
3
Hvis Norge i det hele tatt har et nasjonalt leksikon i framtiden, kommer det til å stå under oppslagordet Huitfeldt, Anniken at hun var den første kulturminister som mente at kunnskap var noe markedet fikk levere, eller la være.
Kultur:
Les mer
1
til trafikktrøbbel
En traktor som veltet i en rundkjøring skapte trafikale problemer i rundkjøring på riksvei 44 ved Ganddal.
Sandnes:
Politiet dirigerte trafikken
19
Se video
Stavangerminner
-
Ild løs! Stavanger brenner!
-
Hjallis gikk aldri på Mosvatnet
-
Det store italienerslagsmålet
-
Per Inge oppdaget Kina før Marco Polo
Les flere Stavangerminner her
De fem siste artiklene fra Rogalyd:
Siste Lokalt
-
Rusmisbrukere ut-
byttes i skattesvindel
Rusmisbrukere, trygdede og ressurssvake utlendinger blir brukt som stråmenn av selskaper som snyter samfunnet for titall millioner.
-
Tatt etter bilinnbrudd
Stjal billettveske fra en bil.
-
«Varen inneholder spor av okkupasjon og undertrykking»
Propalestina-gruppe bruker fruktdisken hos lokal matkjede for å aksjonerer mot Israel.
-
Tre busslaster med demonstranter
De var mannsterke de fremmøtte som kjemper for ambulansetilbudet i Dalane.
-
Ild løs! Stavanger brenner!
12. mars 2010 var det 150 år siden Holmabrannen, den største brannkatastrofen i Stavangers historie. I løpet av én natt ble byen forandret for alltid.
Siste saker fra Aftenbladet.no
- 10:08 Tre drept i amerikansk angrep i Pakistan
- 10:07 Mitchell utsetter Midtøsten-reise
- 10:05 Norge tok opp menneskerettigheter i Iran
- 10:00 - Det blir slik vi bestemmer
- 09:27 Ekskona vitner i lommemannsaken
- 09:07 Rusmisbrukere utbyttes i skattesvindel
- 09:00 Nye opptøyer i Jerusalem
- 08:56 ABBA i Hall of Fame
- 08:48 Frykter at Beckham er ferdig
- 08:44 Skepsis mot raskulvert ved Tysdal
- 08:32 Huitfeldt bør ta tenkepause
- 08:27 Økt skredfare i ettermiddag
- 08:02 22.000 i Bergen må koke drikkevannet
- 08:02 Fonseka for krigsrett
- 08:02 Helsetilsynet: - Ni barn dør årlig av omsorgssvikt
- 08:02 Honduransk journalist drept
- 08:02 Norsk seier i rullestolcurling
- 08:02 Kidnappet gutt funnet i live
- 07:50 Nå kan det bli andre boller på Statoilen
- 07:49 Advarer mot Wikipedia
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira















Konserten: Ottestad


