Pendlerforeningen lei av materiellmangel
Interessegruppen Jærbanependlerne, som i dag teller rundt 100 medlemmer, tåler en del, ifølge deres leder Odd Einervoll. Han er ikke den som stiller seg lengst fremme i køen blant dem som klager på Jernbaneverket.
- Men det tegner seg helt klart et bilde av at det ikke er blitt dimensjonert nok togmateriell i forbindelse med dobbeltsporet. Altså frykter vi at skuffende punktlighet ikke er en overgangssykdom etter dobbeltsporet, men noe som vil vedvare, sier Einervoll.
LES OGSÅ: 87 prosent av lokaltogene er i rute
LES OGSÅ: Kaldt og presist på Bryne stasjon
Videre påpeker han at punktlighetsproblemene andre plasser i landet er større enn på Jærbanen.
- Jeg frykter ekstra togmateriell blir prioritert i Oslo før vi får gleden av det, sier pendlerforeningslederen.
Tog og buss
Flesteparten av Jærbanependlerne sine medlemmer tar både tog og buss for å komme til jobb. At 96 prosent av togene går senest ti minutter etter at de ifølge ruten skulle forlatt perrongen er greit for enkelte.
- Men det er verre for dem som skal videre med buss. Problemet vårt er jo at bussen er kjørt dersom toget er forsinket. Om så bare noen minutter for sent, sier Einervoll, som selv pendler mellom Varhaug og Forus.
Om han får valget mellom å svare ja eller nei på om han er fornøyd med punktligheten på Jærbanen, må han svare nei.
- Det er litt for dårlig. Forsinkelsene er kanskje ikke så store, men småforsinkelser ødelegger også for dem som skal videre med buss, sier Einervoll.
Savner SMS-tjeneste
Lederen av Jærbanependlerne forteller videre at interessegruppen har en god dialog med Jernbaneverket. Blant forslagene Einervoll har til informasjonssjef Henning Lode er å få på plass punktlighetslistene i togvognene.
- Tidligere ble informasjon om den siste månedens punktlighet hengt opp. Listene var interessant å følge med på og jeg tror faktisk det hjalp. En motivator kanskje, sier han.
En SMS-tjeneste som kunne si om toget var i rute eller ikke ville heller ikke vært å forakte.
- Jeg vet at dette testes ut på andre strekninger. Flott om dette kunne bli innført på Jærbanen, mener Einervoll.
Diskuter denne saken
Ikke rart at Pendlerforeningen er luta lei tog, når materialet er komplett ubrukelig..
..og tog vil aldri kunne operere pålitelig i Norge pga at vi faktisk har "vær" her i landet
De høyslåtte planene om hurtigtog i flere hundre kilometer i timen i 2-4 meter høye snøfenner over fjellet er rett og slett komiskHvis det ikke blir underjordiske er det en "fat chance" ;o)Kostnadene vil bli fenomenale og en satsing som går rett i sluken Svar på innlegg · Nytt innleggKarma
Om 30 år er vi nær tom for Olje i Norge og drivstoffprisene så høye at hest og kjerre blir the good shit igjen.
Kos dere i SUV`en foreløpig folkens, men tenk gjerne 50 år frem i tid på deres egne unger. Elektriske tog som går på vannkraftverk fra de fredede Frafjordheiene er veien å gå, enten det, eller vindmøllepark på Randaberg.Faktum er likevel at SUV`n din ikke er fremtida. Svar på innlegg · Nytt innleggDet er ihvertfall bra vi fikk prestisjeprosjektet dobbeltsporet, da
Ja istedenfor at gammelt rusk ble fikset opp i, mener jeg.
Selv om det jo kanskje ble en liten halv milliard blåst vekk på kameraderi, så var det verdt det.Siden antallet avganger ikke skulle endres, og det nå hele tiden er problemer.Hipp hurra for dypdykk i skattebetalernes penger og ting som ikke fungerer.Prise Stalin! Svar på innlegg · Nytt innleggIdag står flytoget også.
Pga signalanlegg denne gangen. Suprise, suprise.
Skinnegående trafikk utspant sin rolle i forrige årtusen. Svar på innlegg · Nytt innleggTogmaterial ??
..Eneste landet som har verre jernbane enn Nordens Kuwait er Albania
Jernbanen i Norge består av gammelt utstyr, overbelastede linjer og manglende vedlikehold. Det vil si det komplette kaos når snøen daler ned og kulden setter inn. Mange av kjøreledningene montert for 80 år siden, signalsystemene er opptil 50 år gamle. Flere togsett er 40 år gamle. Gamle og slitte sporveksler, og sporfelt som ble utviklet på 1920-talletDesember var en av de verste i Jernbaneverkets historie når det gjelder forsinkelser. I september ble det registrert 50 forsinkelsestimer, mens det i desember var fire ganger så mange forsinkelsestimer ” Vi blir kledd nakne når vinteren slår til. Da skranter gamle tog, spor og gamle kjøreledninger. Det er bare Albania som har en dårligere situasjon enn Norge”, sier informasjonssjef Thor Erik Skarpen i Jernbaneverket til DagbladetDen rødgrønne satsingen på togtransporten i Norge er nok helt sikkert veien å gå for å slippe å utbedre det elendige veinettet i landet og for å få en raskt løsning på bilkøene. Hverken Rogaland eller noen andre kan vente seg bedring, ihvertfall på 30 år med den "offensive" transportplanen som ligger til grunn idag ;o( Svar på innlegg · Nytt innleggBYBANE
Netopp derfor bør vi få vår egen BYBANE som vi har kontroll på uten å komme langt bak i køen mht NSB sin fordeling av materiell.
Svar på innlegg · Nytt innleggSkriv din kommentar
Aftenbladet.no
kulvert
Hjelmeland-ordfører Bjørn Laugaland advarer mot å bygge en kulvert langs Tysdalsvatnet som rassikringstiltak.
Ryfylke:
Les mer
3
Hvis Norge i det hele tatt har et nasjonalt leksikon i framtiden, kommer det til å stå under oppslagordet Huitfeldt, Anniken at hun var den første kulturminister som mente at kunnskap var noe markedet fikk levere, eller la være.
Kultur:
Les mer
1
til trafikktrøbbel
En traktor som veltet i en rundkjøring skapte trafikale problemer i rundkjøring på riksvei 44 ved Ganddal.
Sandnes:
Politiet dirigerte trafikken
19
Siste Jæren
-
Tre nye millionar til Garborgsenter
Å læra med å gjera skal vera prinsippet i Nasjonalt Garborgsenter på same måten som det er ved dei andre av Jærmuseet sine institusjonar.
-
Svebestad vil fortsatt lede Nortura-styret
Sandnesbonde Sveinung Svebestad tar gjenvalg som styreleder i Nortura, Norges største kjøttkonsern. Hå-bonde Jofrid Torland Mjåtveit foreslås som styremedlem.
-
Ny pågripelse
etter skyteepisode
Politiet har i løpet av helgen pågrepet en fjerde mann etter skyteepisoden i Greiestadvegen i Time tirsdag 2. mars.
-
Arvid Mæland
på handletur
-
Block Berge-bil på avveier
Natt til søndag ble en bil stjålet fra Block Berge Bygg på Øksnevad. Tyvene tok også en tilhenger og en 300 kilo tung kabel.
Siste saker fra Aftenbladet.no
- 10:08 Tre drept i amerikansk angrep i Pakistan
- 10:07 Mitchell utsetter Midtøsten-reise
- 10:05 Norge tok opp menneskerettigheter i Iran
- 10:00 - Det blir slik vi bestemmer
- 09:27 Ekskona vitner i lommemannsaken
- 09:07 Rusmisbrukere utbyttes i skattesvindel
- 09:00 Nye opptøyer i Jerusalem
- 08:56 ABBA i Hall of Fame
- 08:48 Frykter at Beckham er ferdig
- 08:44 Skepsis mot raskulvert ved Tysdal
- 08:32 Huitfeldt bør ta tenkepause
- 08:27 Økt skredfare i ettermiddag
- 08:02 22.000 i Bergen må koke drikkevannet
- 08:02 Fonseka for krigsrett
- 08:02 Helsetilsynet: - Ni barn dør årlig av omsorgssvikt
- 08:02 Honduransk journalist drept
- 08:02 Norsk seier i rullestolcurling
- 08:02 Kidnappet gutt funnet i live
- 07:50 Nå kan det bli andre boller på Statoilen
- 07:49 Advarer mot Wikipedia
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira



















