60-åring fra Jørpeland på vei til Mount Everest
Leserne diskuterer saken
Everest har også en mørke side
Nå for tiden bestiger 500 personer Mount Everest hvert år, flesteparten hjulpet opp av nepalesiske sherpaer. Dessverre er det få av eventyrerne som forteller om sherpaene når de kommer hjem for å høste heder og ære.
Kynsismen på Everest er godt dokumentert i boka "High crimes. the fate of Everest in the age of greed." Everest tiltrekker seg på den ene siden folk som er villige til å gå over lik for å nå toppen, mens den på den andre siden befinner seg mennesker der som er kun ute etter å tjene penger.Dels skyldes hensynsløsheten drømmen om å bestige verdens høyeste fjell, og all anerkjennelsen og "berømmelsen" i kjølvannet av dette. Dels det faktum at forholdene over 7300 meter er å anse som en krigssone. Dette er et område der man er overlatt helt til seg selv, og døden kan inntreffe plutselig og uten forvarsel. Tynnlufta bryter ned kroppen i raskt tempo, kulda er bitende og vindkastene kan komme plutselig. I tillegg har man andre farer som snøras, falle utfor fjellet og det faktum av at man er omgitt med av mennesker som er uerfarne, redde og mangler tenkeevne. For surstoffmangelen i ekstrem høyde påvirker hjernen og evnen til logisk tenking. Det går vanligvis greit når været er bra, alle klatrerne er friske og man ikke blir forhindret av at andre ekspedisjoner har forårsaker problemer. Værvinduet med relativt rolig vær, rett før monsunen, varer bare bare noen uker i Mai, og da skal plutselig 100-vis av mennesker opp de samme løypene.Det er fort gjort å bli stående i kø i flere timer ved en av flaskehalsene nær toppen, fordi noen på et annet lag mangler erfaringer og skaper trafikkork.Likevel er Everests mørke og makabre sider også fengslende og skaper ekstra fascinasjon for et av de få naturmiljøer som mennesker ennå ikke fullstendig mestrer.
10.april ankom de Everest Base Camp, som ligger 5380 meter over havet.
Butikkeier Asbjørn Hjertenes er 60 år, gift og har fire barn. Han har vært
med på flere ekspedisjoner med Hvitserk, et firma som arrangerer reiser for
eventyrlystne.
På merittlisten står blant annet Cho Oyu (8201 moh.), verdens 6. høyeste
fjell, Aconcagua (6962 moh.), høyest i Sør-Amerika, Imja Tse (6189 moh.),
som ligger bare 10 kilometer sør for Mount Everest, samt Kilimanjaro (5895
moh.), høyest i Afrika. Han har også krysset innlandsisen på Grønland og
vært på Sydpolen.
Her kan du lese mer om Everest-ekspedisjonen: Everest2009.no
Diskuter denne saken
Everest har også en mørke side
Nå for tiden bestiger 500 personer Mount Everest hvert år, flesteparten hjulpet opp av nepalesiske sherpaer. Dessverre er det få av eventyrerne som forteller om sherpaene når de kommer hjem for å høste heder og ære.
Kynsismen på Everest er godt dokumentert i boka "High crimes. the fate of Everest in the age of greed." Everest tiltrekker seg på den ene siden folk som er villige til å gå over lik for å nå toppen, mens den på den andre siden befinner seg mennesker der som er kun ute etter å tjene penger.Dels skyldes hensynsløsheten drømmen om å bestige verdens høyeste fjell, og all anerkjennelsen og "berømmelsen" i kjølvannet av dette. Dels det faktum at forholdene over 7300 meter er å anse som en krigssone. Dette er et område der man er overlatt helt til seg selv, og døden kan inntreffe plutselig og uten forvarsel. Tynnlufta bryter ned kroppen i raskt tempo, kulda er bitende og vindkastene kan komme plutselig. I tillegg har man andre farer som snøras, falle utfor fjellet og det faktum av at man er omgitt med av mennesker som er uerfarne, redde og mangler tenkeevne. For surstoffmangelen i ekstrem høyde påvirker hjernen og evnen til logisk tenking. Det går vanligvis greit når været er bra, alle klatrerne er friske og man ikke blir forhindret av at andre ekspedisjoner har forårsaker problemer. Værvinduet med relativt rolig vær, rett før monsunen, varer bare bare noen uker i Mai, og da skal plutselig 100-vis av mennesker opp de samme løypene.Det er fort gjort å bli stående i kø i flere timer ved en av flaskehalsene nær toppen, fordi noen på et annet lag mangler erfaringer og skaper trafikkork.Likevel er Everests mørke og makabre sider også fengslende og skaper ekstra fascinasjon for et av de få naturmiljøer som mennesker ennå ikke fullstendig mestrer. Svar på innlegg · Nytt innleggBilde av K2
Bildet ovenfor er av K2 jo, fant vel ikke noe bedre!
Svar på innlegg · Nytt innleggBilde av K2?
Hei, er ikke det øverste bildet av K2?
Uansett, god tur! Svar på innlegg · Nytt innleggSkriv din kommentar
Aftenbladet.no
I dag var over 2300 elever fra videregående skoler på besøk ved UiS. De kan alle søke på de over 3000 studieplassene som tilbys: Søknadsfrist 15. april.
Jobb og utdanning:
Les mer
I Sauda finn me fylkets einaste store skihoppbakke. Jostein Hylen Solberg (15) er ein av svært få i Rogaland som veit korleis ein ter seg i ein 65-meters bakke.
Ryfylke:
Les meir
1
Ingen ble fysisk skadd da en buss ble skjøvet av veien av trykkbølgen fra et snøskred på E39 i Våtedalen i Sogn og Fjordane tirsdag.
Innenriks:
Les mer
Viking-starten
Kan Viking slå tilbake mot Brann?
Siste Ryfylke
-
Lange svev i Sauda
I Sauda finn me fylkets einaste store skihoppbakke. Jostein Hylen Solberg (15) er ein av svært få i Rogaland som veit korleis ein ter seg i ein 65-meters bakke.
-
Politiet jaktar på cannabisplantasje
Politiet i Strand trur at det finst ein cannabis-plantasje av ein viss storleik på Jørpeland, og ber publikum om å tipsa viss dei ser mistenkeleg aktivitet i eit hus eller i ein leilighet.
-
Skeptisk til
raskulvert
Hjelmeland-ordfører Bjørn Laugaland advarer mot å bygge en kulvert langs Tysdalsvatnet som rassikringstiltak.
-
Rasstengt vei dyrt for næringslivet
Selv om det er satt opp gratis ekstraferje mellom Tau og Hjelmeland, fører stengningen av riksvei 13 til økte kostnader for oppdrettere og annet næringsliv.
-
Rv 13 holdes stengt i flere dager til
Store ismasser gjør at riksvei 13 holdes stengt til onsdag ettermiddag.
Siste saker fra Aftenbladet.no
- 18:22 Universitetet viste seg fram
- 17:27 Her måker han til Helle
- 16:51 Lange svev i Sauda
- 16:19 Fylket vil se på narkotester i skolen
- 15:38 – Umulig å være forberedt
- 14:06 Vi følger Bryne - Moss
- 14:02 Verdens korteste er død
- 13:53 Matjord forsvinner
- 13:47 Gasslekkasje i Tromsø stoppet
- 13:47 Svenske glass skaper strid i USA
- 13:26 Kåret til årets bedrift
- 13:26 Ingen skadd da buss ble rammet av snøskred
- 13:19 Smokketreet ribbet for smokker
- 13:15 Politiet jaktar på cannabisplantasje
- 13:09 OL-mester med pangåpning
- 12:51 En seier for Obama
- 12:49 Krise mellom USA og Israel
- 12:48 Pirater løslot kjemikalietanker
- 12:47 Bugge og Schwarz åpner Numusic
- 12:31 Presidentvalg i Nigeria neste år
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · Hå · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira


Les hele innlegget














