Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter

Svineinfluensaen sprer seg

I tillegg til halve ungdomsskolen er svineinfluensaen i ferd med å angripe de to barneskolene på Jørpeland.
Forrige uke var bare Tina Andersen og Abdi Abdullahi igjen i klasse 10D ved Jørpeland ungdomsskole. (Foto: Pål Christensen)
Publisert 27.10.2009 17:18 - Oppdatert 28.10.2009 04:10

Spredningen av svineinfluensa ser ut til å ha stanset på Jørpeland ungdomsskole. Tirsdag var omtrent halve elevflokken til stede, omtrent som mandag.

Men nå angriper sykdommen Resahaugen og Fjelltun, de to barneskolene på Jørpeland. Mandag var 90 av 400 barn borte fra Resahaugen, som har 1. Til 4. klasse. Tirsdag var antallet steget til 119 av 400 elever, altså tre av ti elever. Hardest rammet var 3. trinnet hvor 46 av 115, altså 40 prosent, var fraværende. 37 av 4.-klassingene var sjuke. I 2. klasse var bare åtte elever sjuke, mens 28 førsteklassinger var borte. En del lærere er også vekke, men ikke alle av influensa.

– Vi har slått sammen noen klasser for vi klarer ikke å skaffe vikar til alle, opplyser rektor Målfrid Rake.

Fjelltun skole

Mellomtrinnet på Jørpeland er bedre stilt enn naboskolene. 52 elever og én lærer var sjuke i går. Skolen har cirka 300 elever fordelt på 14 klasser.

– Vi er ikke helt slått ut, men det øker. Det går stadig elever hjem i løpet av skoledagen, konstaterer rektor Sigrund Kleppa ved Fjelltun skole.

Tau ungdomsskole

– Hos oss har to fått konstatert svineinfluensa og vi har mistanke om ytterligere én, forteller Bente Høvik på Tau ungdomsskole som har 202 elever.

Tau skole

– Vi har ikke merket at fraværet er noe utenom det vanlige, sier Tau-rektor Geir Danielsen, som selv har en sønn på Jørpeland ungdomsskole og er sjuk.

Bjørheimsbygd

Her er det ingen sjuke og alle er ute på tur, sier skolesekretær Siv Ingjerd Moen på skolen som har 23 elever.

Nordre strand skole

Vi er friske og raske. Ennå. Vi har ingen registrerte tilfeller og vil helst ikke at noen skal kjøre til Jørpeland, sier rektor Guro Harboe Ur med et smil.

Jørpeland ungdomsskole

For Jørpeland er hardt rammet. I går var 143 av 288 ungdomsskoleelever til stede, altså halvparten. Det samme var tilfelle tirsdag. Skolen har ingen statistikk som viser hvor mange elever som er kommet tilbake etter sykdom, og hvor mange nye som er rammet. Men inntrykket er få nye utbrudd. Nå har flere elever vært borte fra undervisningen i en uke og ventes snart tilbake.

– Vi har fått meldinger om at mange er friske, men de følger rådet om å holde seg vekke i en uke, påpeker fungerende rektor Sveinung Fjelde.

Del:

Mer

Kundesenter

Diskuter denne saken

1 antall innlegg
1
innlegg

Even..

Innsendt av Even Moe Egenes, 28.10.2009 07:52:00

Hadde vært flott av SA hvis dere hadde rapportert hvor mange tilfeller det var på Strand VGS også!

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter

Siste Ryfylke

  • Skallet ned i Forsand

    En 26-åring skal ha blitt skallet ned av en 42-åring på en fest på samfunnshuset på Byrkjeland i Forsand kommune natt til søndag. Ifølge politiførstebetjent Paul Ursin ved Lensmannskontoret i Strand og Forsand har ikke politiet mottatt en formell anmeldelse.

  • Kulda forseinkar ny kai

    Den harde vinteren har forseinka fullføringa av den nye ferjekaien på Kvitsøy.

  • 33-åring truga mann med sprøyte

    Ein mann (33) frå Strand må sona fire år i fengsel.

Kundesenter

Siste saker

Ukens kundeaviser
Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter