Musikkterapeut Hilde Rødland setter tonen på el-piano. Snart feier Renate Rolland Kvamme inn med en svingende solo på klangstav. Spisser munnen og sender et kyss mot sitt publikum.
AV: monica haugstad
KULTURSKOLE: I neste øyeblikk overtar Joyce Algrøy med improvisasjon på afrikansk tromme. Før Martine Fauske Faannessen i dyp konsentrasjon drar låten enda lenger på el-piano.
Erfaring og mestring
Vi er på juleavslutning på Kulturskolen i Bergen. Foreldre og søsken får full pakke av åtte unge musikere, med musikkterapeut Hilde som los.
Hun utøver den musikkterapien som beveger seg i feltet mellom spesialpedagogikk og terapi: Barn som ofte opplever å være sist, som ikke får til like mye som alle andre, får være på toppen av verden her. Noen som har vanskelig for å fungere sosialt, får både fikse musikkutøvelse og erfaring i å samhandle.
For noen av barna er det litt av en bragd å stå foran publikum. Men de mestrer. Både live-presset og musikken.
Varm innlevelse
Maylynn Haugland er en ekte Turte. Gir oss en bitte liten blå sangtime, med varm innlevelse. «Hei, håå! Må denne dagen bli god!»
Snart opptrer hun igjen. Og publikum klapper begeistret når hun, Stig Richard Jansen og Markus Thorsen, svinger rytmer med «Catch the beat».
- Det var skikkelig råflott, utbryter fløytist Maylynn.
Hun medgir etterpå at jo da, hun har øvd. Men bare litt.
- Jeg tenker jo så fort. Men jeg må jo konsentrere meg.
- Hvordan synes du konserten gikk?
- Veldig fint! Det var en bra konsert. Og mamma hørte jo Blåfjell, den er så nydelig, sier hun. Skinner som en stjerne og finner flere ord for å beskrive følelsene:
- Jul på månetoppen Jeg blir helt utrolig glad!
Kommentarer