• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Tamiflu uten resept

    I dag ble det tillatt å kjøpe influensamedisinen Tamiflu uten resept. Men det finnes noen betingelser til tablettkjøpet.

    VIDEO: Reporter: Jørund Kopren Foto: Tommy Rørvik

  • Tamiflu mot svineinfluensa.

Liten fare for Tamiflu-resistens

Helsemyndighetene ser ingen stor fare for spredning av Tamiflu-resistente influensavirus.

- Vi er oppmerksom på faren og overvåker utviklingen nøye. Men vi har ingen klare indikasjoner på at bruk av Tamiflu fører til resistente virusstammer som er sterke nok til å spre seg, sier seniorforsker Olav Hungnes i Folkehelseinstituttet til NTB.

Bruken av Tamiflu ventes å øke, etter at folk torsdag kunne kjøpe legemiddelet uten resept fra lege. Men Hungnes mener faren er liten for at den økte bruken skal gi virus som er motstandsdyktig mot legemiddelet.

- Vi har sett at det kan oppstå resistens når legemiddelet brukes forebyggende, men da er det snakk om virus som i liten grad har spredd seg videre. Vi hadde et tilfelle for et par år siden med et virus som spredde seg, men vi har ikke noe sikkert bevis på at resistensen skyldtes bruk av Tamiflu, sier Hungnes.

- Uansett ser vi gevinsten ved å bruke legemiddelet som stor i forhold til faren, legger han til.

Nederlandske helsemyndigheter meldte tidligere i uka at en pasient var smittet med et H1N1-virus som er resistent mot Tamiflu. Men det var snakk om et virus som ikke sprer seg raskt, forsikret helsemyndighetene.

Tilfellene av resistente H1N1-virus er få og isolerte, sa WHOs spesialrådgiver Keiji Fukuda på et pressemøte i Genève torsdag, ifølge Reuters.

- Vi ser ingen tegn til utbredt resistens, sa Fukuda.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Svineinfluensa

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest