Behov for å tøyle markedskreftene

Det ligger en egen glede i å kunne si: «Hva sa jeg?»

Ikke mange kan gjøre det om finanskrisen - der er det flere som bør gjøre som Alan Greenspan, USAs tidligere sentralbanksjef, og innrømme at man tok feil.

Men det er noen som kan vise til tidligere advarsler som dessverre ikke ble hørt, og en av de få her på berget er Per Olaf Lundteigen (Sp). Han blir gjerne oppfattet som en moralist, men uten litt moral - det vil si grenser - i økonomien går det ofte galt.

Det frie markedet er åpenbart ikke selvregulerende. Aktørene i markedet er ikke i stand til å sette moralske eller fornuftige grenser selv. Det må offentlige myndigheter gjøre.

Lundteigen ønsker seg en kommisjon, bestående av «alternative økonomer», til å gjennomgå systemet og foreslå nye lover og forskrifter.

Vi tror både Stortinget og Regjeringen nå er rede til en slik gjennomgang, men det politiske apparatet bør være i stand til å gjøre dette selv. Det skulle ikke behøves noen egen kommisjon.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Leder

Nødvendige spørsmål

Det går strålende for Statoil, som i går holdt sin årlige generalforsamling. Det skal vi være glade for, i Norge og spesielt i Rogaland. Men da må selskapet også tåle at det stilles kritiske spørsmål ved deler av driften, enten det dreier seg om engasjement i korrupte diktaturer eller miljøskadelig virksomhet.

FN kommer til kort

Mange var skeptiske da FN-utsending, tidligere generalsekretær Kofi Annan la fram sin fredsplan for Syria, med tilhørende våpenhvile fra og med 12. april. Siden da er over 900 mennesker til blitt drept i det voldsherjede landet, som står i fare for å skli ut i en fullstendig ødeleggende borgerkrig.

Bøndene spelar høgt

Laurdag sa bondeorganisasjonane nei til forhandlingar med staten i årets jordbruksoppgjer. Tilbodet var rett og slett for dårleg, slik bøndene ser det. Nå varslar dei aksjonar. Det er ein risikabel strategi.

Hvem vil ha en blå-blå ballong?

Den nordiske modellen gir resultater, og jeg hører ikke noe rop om et systemskifte.

Kriserammet Europa trenger vekst

Valgresultatene i Frankrike og i Hellas symboliserer en folkelig bevegelse som EU ikke kan unngå å ta på alvor.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest