Nord-Jæren har helt siden oljeepokens begynnelse vært et område med dynamisk vekst, og den ser ut til å fortsette i overskuelig framtid. Men vi bygger for få boliger, og etter hvert er hus og leiligheter blitt så dyre at folk nøler med å flytte hit. Problemet lar seg ikke løse på kort tid, men det haster med å begynne.
AV: leder
Derfor er det flott at formannskapene i Stavanger, Sandnes, Sola og Randaberg kommuner torsdag møtes for å prøve å bli enige om et felles mål og en felles strategi for boligbyggingen. Samarbeid i regionen er slett ikke noe nytt, men knirkefritt har det ikke alltid vært. Nå er nye koster på plass, ikke minst i den politiske ledelsen både i Stavanger og Sandnes, og da blir det kanskje lettere å intensivere samarbeidet.
Samtidig pågår stadig en debatt om kommunesammenslåing, men den må finne de løp og ta den tid som trengs. I mellomtiden må de eksisterende kommunene prøve å samarbeide så godt de kan, og det er ingen tid å miste.
Det har lenge vært enighet om at tyngden av boligbyggingen i regionen bør komme i Sandnes øst, først og fremst for å spare landbruksjord. Den planen snublet i en alvorlig hindring i fjor vår, da fylkesmannen kom med innsigelser mot nedbygging av landbruksjord på Vatne. Sandnes-politikerne svarte med å stanse hele planen. Nå er det håp om en ny tilnærming mellom Sandnes kommune og fylkesmannen, og at det igjen kan komme fortgang i dette arbeidet.
Jordvern er én utfordring for boligutbyggere i vårt område. En annen er forbindelsen mellom boligområder og arbeidsplasser. I den grad de to funksjoner lar seg kombinere, bør det gjøres. Men en storstilt boligutbygging forutsetter selvfølgelig også nye, omfattende transportløsninger: Bru over Gandsfjorden, bybane, et effektivt bussnett, veiutbygging. Få vet det bedre enn politikerne som møtes torsdag, problemet er å bli enige om de konkrete løsningene. Men viljen synes nå å være til stede, heldigvis.
Stavanger-ordfører Christine Sagen Helgø skal ha ros for å ha tatt initiativ til møtet. Men hvorfor begrense det intensiverte samarbeidet til Stavanger, Sandnes, Sola og Randaberg? Det burde være naturlig å koble inn også Klepp, Time, Hå, Gjesdal, Rennesøy og Finnøy, og – særlig hvis Ryfast kommer – Strand, Hjelmeland og Forsand. Hele denne regionen er langt på vei ett arbeids- og boligmarked, og nye transportløsninger – for eksempel en forlengelse av dobbeltsporet sørover Jæren og en gjenopptakelse av Ålgårdbanen – vil i framtiden binde den enda tettere sammen.
Stavanger-ordfører Christine Sagen Helgø har tatt initiativ til et møte mellom formannskapene i Stavanger, Sandnes, Sola og Randaberg på torsdag for å diskutere et nærmere samarbeid for å få fart på boligutbyggingen. Det trengs anslagsvis 3000 nye boliger i året i regionen for å holde tritt med folkeveksten.
Kommentarer