NRK trosser giften fra London

Mange døde og titusener ble syke etter at råvarehandleren Trafigura lagret livsfarlig miljøgift i Sløvåg i Sogn og dumpet den på åpne fyllinger i Elfenbenskysten. Stanken fra det selskapet foretok seg i London denne uken er nesten like ille, men takket være Twitter og NRK slipper de ikke unna.

I 250 år har britiske medier fritt kunnet referere alt som blir sagt i Parlamentet. Sist mandag ble denne tradisjonen brutt. I en historisk kjennelse forbød domstolen The Guardian og andre medier å omtale et spørsmål i Underhuset. Ikke nok med det: Journalistene fikk ikke engang fortelle at de var kneblet. Giftdumperne i Trafigura hadde benyttet seg av én av de mange sensurbestemmelsene i britisk lov i et desperat forsøk på å hindre at verden skulle få vite at ikke bare hadde de spredt dødelig gift i en norsk bygd og en afrikansk storby, de hadde også visst hva de gjorde.

Avslørt på Twitter

Men Trafigura hadde glemt å gjøre regning med Twitter. I oppgitthet sendte The Guardians redaktør, Alan Rusbridger, mandag kveld ut en tweet om at «The Guardian av grunner som ikke kan røpes, er avskåret fra å rapportere fra Parlamentet».

Blant de 6400 som følger Rusbridger på Twitter, er skuespilleren og debattanten Stephen Fry . Han varslet sine over 800.000 følgere. Det var som å starte en gressbrann i varm kuling: I løpet av tirsdag formiddag hadde twittersamfunnet avslørt hva referatforbudet gjaldt: Paul Farrelly, MP for de konservative, ville vite hva justisminister Jack Straw mente om beskyttelsen av varslere og om vilkårene for pressefriheten, sett i lys av det faktum at det i september ble nedlagt et domstolsforbud mot å omtale en avslørende rapport om den verste giftskandalen i vårt århundre. Pressen var forbudt å referere en parlamentsdebatt om pressefrihet. Ironien var tung nok til å velte Gibraltar.

Les om saken på Wikileaks.org

Tirsdag formiddag, bare én time før The Guardians redaktør skulle møte i retten for å protestere mot kjennelsen, bøyde Trafigura av. Katten var ute av sekken, og viste seg å være en skikkelig villkatt. #Trafigura var ett av de mest brukte søkene på Twitter i hele Europa tirsdag, titusener delte avsløringene. Nå fikk selskapet selv oppleve hvor fort gift kan spre seg. Fra før hadde de fått erfare kraften i en internasjonal allianse av miljøaktivister og gravejournalister – med to NRK-medarbeidere i en sentral rolle.

Eksplosjonen i Vest Tank kunne gjort hele Sløvåg til et dødelig gasskammer hadde gassen – hell i uhell – ikke begynt å brenne. Men det var det ingen som visste den maidagen i 2007 da det smalt. Den ubegripelige stanken blåste snart bort, brannen ble slukket og myndighetene begynte sin langsomme etterforskning av årsaken til eksplosjonen. Men da meldingene begynte å komme om at folk i Sløvåg ble syke, la to av journalistene i NRK, Kjersti Knudssøn og Synnøve Bakke, andre saker til side og bestemte seg for å undersøke hva det egentlig var i tankene som gikk i lufta.

100 000 syke, 12 døde

To og et halvt år, mange innslag i Brennpunkt og Dagsrevyen – og en SKUP-pris for fremragende undersøkende og kritisk journalistikk – senere, er de to journalistene helt sentrale i et samarbeid som ikke bare har avslørt hvordan Trafiguras kyniske eksport av dødelig gift til Elfenbenskysten tok livet av minst 12 mennesker og gjorde 100.000 syke, men som også nok en gang har vist at Storbritannia er et land med høyst begrenset pressefrihet. NRK samarbeider med både The Guardian, The Independent og BBC og med nederlandske Volkskrant, Trafigura er formelt registrert i Nederland.

NRK ble også presset av Trafiguras advokater, men viste dem i høflige ordelag fingeren og oppfordret i stedet britiske redaktører til å skaffe seg litt hår på brystet. I Norge er Trafigura representert av Vogt & Wiig AS. 15. september sendte advokatene en e-post til Synnøve Bakke hvor de sier at Trafigura ser «svært alvorlig» på ethvert forsøk på å referere fra den interne rapporten som viser at lasten som ble dumpet i Abidjan inneholdt svære mengder dødelig hydrogensulfid. I en dårlig skjult trussel viste de også til kjennelsen fra London, en kjennelse mediene selv ikke hadde lov til å omtale.

NRK: - Bryt forbudet!

NRK svarte ved å publisere både innholdet i rapporten, brevvekslingen med advokatene og hele kjennelsen. I tillegg skrev NRKs advokat, Jon Wessel-Aas, et innlegg, formulert med nesten britisk eleganse, på nettstedet Journalism.co.uk. , hvor han oppfordrer engelske redaktører til sivil ulydighet. De bør velge seg ut en høvelig sak og ganske enkelt trosse et domstolsforbud. Vise litt mannsmot, som det heter i mindre juridiske termer. Wessel-Aas regner med at domstolen i Strasbourg da vil slå fast at pressefriheten er til nettopp for å kle giftspredere nakne.

Les NRK Brennpunkts omfattende dekning av giftskandalen her:

I realiteten er rettstilstanden så dårlig at også NRK kan risikere å bli trukket for retten i London. Storbritannia er et foretrukket reisemål for det som kalles injurieturisme . Utenlandske medier blir saksøkt i det landet som har den mest pressefiendtlige rettspraksis. Begrunnelsen er at artikler distribuert via internett, som på NRK.no, også kan leses i Storbritannia.

Skulle det skje, får vi alle solidarisere oss med NRK og sørge for at Trafiguras synder hjemsøker dem i hver eneste norske avis, nettsted og radio- og tv-stasjon. For ikke å snakke om på Twitter og Facebook.



Følg på twitter.com/svelle

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Omdal

Et nytt Europa fra mandag?

Belgia, Danmark og Østerrike er tre små, røde øyer i et blått europeisk hav. Men kanskje vil alle franskmennene som akkurat nå er på vei til stemmelokalene sørge for at høyrevinden som har feid over kontinentet de siste årene, skifter retning.

Evig eies ingenting

Det mures og støpes i norske mediehus. Snart står redaktøren i porten i den nye betalingsmuren og krever avgift av alle som vil lese. Det finnes en annen og bedre løsning.

Den norske festen

Vi er da sannelig ikke barn av regnbuen. Vi er den gjengen som dro dit regnbuen sluttet og fant en gryte med gull. Vår sang er ikke Pete Seegers, men Mark Knopflers: Money for nothing.

Verden følger rettssal 250

Fra toppen av de store europeiske nettavisene strakte Anders Behring Breivik den knyttete høyrehånden i været. Han har fått det han ønsket, en verdensomspennende scene hvor han kan framføre sitt budskap, skriver Sven Egil Omdal.

En usedvanlig dårlig idé

Neste uke innfører Dagbladet.no journalistikkens g-punkt. Ett følsomt trykk på en liten knapp og leserne kan nyte en førsteside uten Anders Behring Breivik.

The Independent laget 17. september en grundig gjennomgang av Trafigura-skandalen. Saken er senere forsøkt fjernet fra nettet, men er å finne på Wikileaks. Les her: "Toxic shame: Thousands injured in African city".

NRKs saker om eksplosjonen i Sløvåg og den internasjonale avsløringen av Trafigura ligger her: "The Guardian ble kneblet, mens Brennpunkt publiserte"

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest