Norske lakseprodusenter følger én miljøstandard i Norge og en annen i utlandet.
AV: NTB
Det hevder Norges Naturvernforbund, som for tiden er vertskap for en delegasjon oppdretts-skeptikere fra fem land der norske selskap driver produksjon av laks - Chile, Skottland, USA, Canada og Irland.
Olerud er Norges Naturvernforbunds kontaktperson for den såkalte Pure Salmon Campaign-delegasjonen som skal være i Norge ut denne måneden for å snakke med blant annet politikere, elveeiere og oppdrettsselskaper.
Delegasjonen blir representert på årsmøtene til de to største lakseprodusentene i verden, Marine Harvest og Cermaq, henholdsvis 27. og 20. mai. Det er levert forslag til resolusjoner til begge årsmøtene, som ifølge Olerud fastslår et utvidet samfunnsansvar for de store lakseprodusentene.
Han mener at dersom regelverket og oppfølgingen i Norge hadde blitt standard også for de øvrige landene der Norge produserer laks, ville det stå bedre til med sykdom, lakselus og rømming enn det gjør.
Det er ikke problemfritt i Norge heller. Lakselus og rømming er de to store problemområdene for villaksen, som også er i ferd med å bli utryddet i mange vassdrag i Norge. Men Norge er tross alt best i klassen.
Delegasjonen på 13 fra fem land som er i Norge er alle skeptiske til måten moderne lakseproduksjon drives, men ifølge Olerud er det nyanser i skepsisen.
- Noen er grunnleggende skeptisk til næringen. Andre mener at oppdrett kan være greit, dersom grunnlaget er en god miljøstandard.
Ingen ønsker en oppdrettsnæring som går på bekostning av miljøet. Villaksens mulighet for å overleve er et absolutt krav fra alle.
Kommentarer