Camilla Bjørn:

- Facebook forenkler journalistjobben

Kjendisreporter Camilla Bjørn tror på Facebook som nettverksbygger.

- Facebook forenkler kommunikasjonen med jobbkontakter, og minsker distansen til mennesker som det til tider kan være vanskelig å få tak i, påpeker VG-journalist Camilla Bjørn overfor Aftenbladet.no.

LES OGSÅ:

Kjendisliste
Hun har flere profilerte personer på sin venneliste på Facebook, blant disse er en håndfull Idol-artister, John Christian Elden og Lene Alexandra Øien. Bjørn har vært registrert på Facebook i to uker, og fredag 4.mai har Bjørn 244 personer på sin kontaktliste.

- Vennelisten min består av en blanding familie, venner, bekjente, kollegaer, samt kjendiser jeg har møtt i forbindelse med intervjusituasjoner, understreker Bjørn.

Camilla Bjørn er journalist i VGs Rampelys-avdeling, og ble profilert gjennom dokumentarserien «Fete typer» som ble sendt på TV 2 vinteren 2006.

Definerer kontaktene
I Facebooksystemet kan brukerne ikke organisere kontaktene sine i grupper - alle havner derimot i ei felles gruppe som er merket «venner».

- Men du kan selv definere hvordan du kjenner hver enkelt person, noe som blir synlig for alle som ser over vennelista mi. Jeg prøver å være flink til å understreke hvem jeg kjenner gjennom jobb, og hvem som er mine private venner, forklarer Bjørn.

Hun påpeker at hun ikke ser hvordan noen skulle «blåse» kildene sine via Facebook, og mener vennelisten på nettsamfunnet kan sammenlignes med kontaktlisten på mobilen.

- Og jeg vil vel tro at alle journalister har en salig blanding av venner og jobbkontakter på mobilen, avslutter Camilla Bjørn.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

Relaterte bilder

FOTO: Adrian Ørn

FOTO: Skjermdump

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest