- Illevarslende signaler, mener befal

- Vi kan anta at de som reiser ut i internasjonale operasjoner, gjennomsnittlig er bedre rustet til å takle stress. Sånn sett er det illevarslende hvis disse likevel har helseplager dobbelt så ofte som kontrollgruppen, sier Jan Smidt, leder i Befalets fellesorganisasjon (BFO).

Fagforeningen krevde for to år siden helseundersøkelser av befal som hadde tjenestegjort i forbindelse med Golfkrigen. Særlig var BFO bekymret for seinskader hos folk som kunne ha inhalert radioaktivt og giftig støv fra utarmet uran som USA og Storbritannia bombet irakerne med.

Den gangen ble kravet avvist. Smidt mener resultatet av dagens store undersøkelsen viser at BFOs bekymring var begrunnet. - Dette viser at det er behov for større oppmerksomhet på beredskap og oppfølging, mener Smidt.

I FN-veteranenes landsforbund er prosjektleder Steffen Simonsen ikke overrasket over resultatene.

- Nei, ikke ut fra det som for eksempel er skjedd med britiske og amerikanske styrker i Golfen. Det forundrer meg ikke at dette gjelder våre folk også, sier Simonsen, som organiserer 4000 FN-veteraner.

Selv var han i Bosnia i 1994-95 og opplevde svart snø på grunn av forurensning fra kullkraftverk. - Det samme hører vi folk opplever i Kosovo i dag. De som reiser dit, blir rådet til å kutte ut røyking mens de er der.

Folk kan nok bli skremt fra å melde seg til internasjonal tjeneste på grunnlag av dette, tror Simonsen.

- Hvis Forsvaret ikke klart går ut med at de er klar over farer, og gjør alt de kan for å forebygge helseskader, kan det nok få sin innvirkning på rekrutteringen, sier Steffen Simonsen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest