- Oljedirektoratet jukser i Lofoten

Når Bellona anmelder Oljedirektoratet for et angivelig lovbrudd som oljeindustrien begår stadig vekk, er det ikke tilfeldig at det var Lofoten og Vesterålen som var åsted.


- Vi ønsker søkelys på den forurensningen vi mener støyen fra seismikkskyting representerer, fordi det er stor usikkerhet rundt konsekvensene av seismikkaktiviteter. ODs aktiviteter i sommer er et veldig godt case, sier juridisk rådgiver Christine Molland Karlsen i Bellona.

Innersvingen

Hun mener OD gjennomførte undersøkelsene i Lofoten og Vesterålen på tross av at Stortinget har utsatt beslutning om å bygge ut eller verne de aktuelle områdene.

- OD jukser og tar innersvingen uten at miljømyndighetene er med. Når debatten om disse områdene kommer opp igjen, vil ODs undersøkelser vise hva slags forekomster av petroleum som kan finnes der, og debatten blir selvfølgelig en helt annen hvis man tror det er milliardbeløp å tjene på å bygge ut, sier hun.

70 mill fra Stortinget

Dette avviser Eldbjørg Vaage Melberg, pressetalskvinne i OD, på det sterkeste. - Forvaltningsplanen skal revideres i 2010, det har Stortinget bestemt, og innen den tid skal vi ha skaffet bedre oversikt over forekomstene. OD fikk 70 millioner kroner til disse seismiske undersøkelsene over statsbudsjettet i fjor høst, vi har ikke akkurat funnet på dette selv, sier hun.

- Hva tenker dere om anmeldelsen?

- Vi har hørt at den foreligger, men foretar oss ingenting før vi eventuelt blir kontaktet av politiet, sier Vaage Melberg.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest