- SOS Rasisme har bedrevet systematisk juks

SOS Rasisme brukte samme metode som AUF på 90-tallet og betalte medlemskontingenter av egen lomme for å motta statlig støtte, sier tidligere ansatt og tillitsvalgt i organisasjonen, Bård Frantzen.

Tre måneder etter at SOS Rasisme ble dømt for medlemsjuks og pålagt å betale tilbake 9,7 millioner de har mottatt i støtte, forteller Frantzen i et intervju med Dagbladet om metodene organisasjonen brukte for å jukse til seg penger.

- Det har vært systematisk juksing med medlemslistene i SOS Rasisme i mange år. En av metodene var den samme som AUF brukte på 90-tallet, sier Frantzen.

Betalte kontingenter

- På oppdrag fra ledelsen har sentrale og lokale aktivister gjennom årene betalt inn kontingentene for tusenvis av folk. Pengene ble hentet fra lokallagenes kontoer, forteller han.

Fire tillitsvalgte i Arbeiderpartiets ungdomsparti, AUF, ble på 1990-tallet dømt for medlemsjuks. Det ble avslørt at organisasjonen selv hadde betalt kontingenter for å sikre seg den offentlige pengestøtten man fikk for dem. Mens AUF-saken førte til at denne støtten ble avskaffet for ungdomspartiene, finnes fortsatt ordningen for de frivillige organisasjonene.

Millioner

Frantzen forteller at den offentlige støtten SOS Rasisme mottok, ble betalt ut til lokallagene, som ikke er regnskapspliktige. Deretter ble deler av beløpet betalt inn til sentralleddet som «kontingent» for nye medlemmer. Ettersom støtten man fikk for de «nye» medlemmene var høyere enn utgiftene organisasjonen hadde til kontingentene, skal SOS Rasisme ifølge Frantzen ha skaffet seg millioninntekter fra statlige støtteordninger.

SOS Rasisme har ikke ønsket å kommentere Frantzens påstander. (©NTB)

 

 

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest