• Olje -og energiminister Terje Riis-Johansen slår fast at Statoil har en sentral rolle i statens arbeid for å øke bruken av fornybar energi.

    FOTO: Scanpix

- Statoil viktig for fornybar energi

Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) slår fast at statens eget oljeselskap Statoil er viktig for i satsingen på fornybar energi.

- Det er nødvendig at store selskaper engasjerer seg. Vi trenger deres kompetanse for å utvikle nye energikilder og for å få kostnadene ned, sier Riis-Johansen.

Storm etter Lund-utspill i Aftenbladet

Konsernsjef Helge Lund i Statoil har høstet sterke reaksjoner blant de rødgrønne partiene etter at han sådde tvil om selskapets vilje til å satse på fornybar energi.

I et intervju med Aftenbladet sa Lund at Statoil vil vurdere å avvikle selskapets satsing på dette området og gå tilbake til å bli et rent olje- og gasselskap.

- Skal være satsingsområde

Riis-Johansen mener dette ikke er veien å gå.

- Det er ingen tvil om at dersom vi vil gjøre store teknologiske sprang så trenger vi de store selskapenes medvirkning. Vi la premissene for hvordan Statoil skal utvikle seg ved vedtektsendringen vi gjorde i fjor om at fornybar energi skal være et satsingsområde. Dette er et sterkt styringssignal som jeg mener sier klart fra om hvordan selskapet skal utvikle seg, slår Riis-Johansen fast.

Stort potensial

Riis-Johansen kunne mandag stolt presentere oppmuntrende tall for fornybar-næringen. En kartlegging utført på oppdrag fra Intpow (Norwegian Renewable Energy Partners) viser at fornybar-næringen sysselsetter 40.000 personer og sto i 2008 for 62 milliarder kroner av norsk verdiskapning. Vannkraftprodusentene sto for 46 prosent av omsetningen.

Det er solenergi-teknologien som øker mest, med en omsetningsvekst på 1848 prosent - fra 441 millioner kroner i 2003 til 8,6 milliarder kroner i 2008.

- Dette er oppmuntrende tall og ganske annerledes enn det bildet som ofte blir skapt av fornybarnæringen som en næring der det skjer lite positivt. Det skjer mer innenfor grønn økonomi enn mange er klar over, sier statsråden til NTB.

Kompetanse i verdensklasse

Han betegner utviklingen som en spennende periode for sektoren.


- Undersøkelsen gir et interessant bilde av en omfattende og høyteknologisk fornybarnæring. Næringen har også en betydelig eksportandel. Norge har kompetanse i verdensklasse på flere områder innenfor fornybar energi, nettdrift og krafthandel, sier olje- og energiministeren.

Rapporten Statistikk for energinæringen i Norge viser at det over 2.000 bedrifter som leverer produkter eller tjenester til næringen ren energi og miljøteknologi.

- Ikke lønnsom nok

Helge Lund begrunner sin skepsis til satsing på fornybar energi med at den ikke er lønnsom nok og at Statoil ikke har kompetanse nok.

Rødgrønne politikere som Klassekampen har snakket med protesterer og ber regjeringen vise hvem som har styringen med Statoil.

- Dette er kortsiktig tenkning og et dårlig strategisk veivalg i en tid da alle søker å være med på overgangen fra fossil til fornybar energi, sier leder at Stortingets energi- og miljøkomité, Erling Sande (Sp).

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Innenriks

45-åring alvorlig skadd i paragliderulykke

En 45 år gammel mann er brakt til Ullevål sykehus i Oslo med alvorlige skader etter en paragliderulykke i Trysilfjellet tirsdag ettermiddag.

Meldte om røyk i cockpiten på Widerøe-fly

Et Widerøe-fly meldte om mulig røyk i cockpiten tirsdag ettermiddag. Flyet landet som normalt på flyplassen i Bodø, og ingen personer kom til skade.

Voldssiktet 26-åring fremstilles for fengsling

26-åringen som er pågrepet og siktet etter at en politimann ble angrepet i Oslo natt til søndag, blir onsdag fremstilt for varetektsfengsling.

Kvinne som forsvant i desember kan være funnet

En kvinne som ble meldt savnet i desember i fjor, kan være funnet død ved Målsnes i Troms.

Steile fronter etter Støre-kritikk

Høyre, Frp og Arbeiderpartiet beskylder hverandre for grunnløse påstander etter at mindretallet i kontroll og konstitusjonskomiteen rettet hard kritikk mot utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap).

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest