180.000 får ikke pensjonen utbetalt

En teknisk svikt hos Bankenes Betalingssentral har ført til at 180.000 Vital-kunder ikke får utbetalt pensjonen sin før helgen.

- Rundt 180.000 av våre kunder har blitt rammet av betalingsproblemene. Totalt har samlede utbetalinger på 535 millioner kroner uteblitt, sier informasjonsdirektør Ole Irgens i Vital til E24.

Årsaken til at problemet har oppstått er en teknisk svikt hos Bankenes Betalingssentral (BBS). Det bekrefter informasjonssjef Sigbjørn Larsen i BBS overfor NRK.

Vital har blitt nedringt av kunder som ikke har sett det vante pensjonsbeløpet på kontoen fredag morgen.

Utbetalingsproblemene gjelder kun for såkalte «oppgjørskunder» som får utbetalt pensjon eller andre produkter.

Fordi det er helg er det problematisk å få ordnet opp problemene ettersom flere personer som er sentrale for oppklaringen har gått fra jobb for helgen.

- Får vi det ikke til innen fredag, vil pengene først komme på mandag. Vi er de første til å innrømme at dette er uheldig, sier Irgens.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal

Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd.

- Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet

Helge Solum Larsen betegner det han har gjort som moralsk forkastelig, men erkjenner ikke straffskyld for voldtekt.

To personer alvorlig skadd etter ulykke på riksvei 7

En mann og en ung kvinne er hardt skadd etter en kollisjon på riksvei 7 vest for Bromma i Hallingdalen onsdag kveld.

Nå er det influensa-utbrudd

Flere og flere smittes av influensa, og grensen for utbrudd er nå nådd for landet som helhet.

Lærer i Vesterålen dømt til fengsel etter vold mot elev

En 50 år gammel lærer er dømt til seks måneders fengsel etter at han kastet en 13 år gammel elev i bakken og slo ham.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet