42 prosent av befolkningen vil forby sexkjøp, men nesten like mange vil ha bordeller.
AV: NTB
Det viser tallene fra en fersk undersøkelse Sentio har utført for Bergens Tidende.
- Vi har spurt folk om et tredje alternativ i debatten om kriminalisering, som har gitt et både oppsiktsvekkende og utenkelig resultat, sier seniorkonsulent Arve Østgaard i Sentio til avisen.
Aps stortingsrepresentanter Eirin Sund og Marianne Agdestein gikk ut fredag og sa at de heller vil ha et «red light distrikt» i Oslo enn å la sextrafikken fortsette som nå.
Undersøkelsen er gjort med representanter fra hele landet. Nær 37 prosent av de 580 spurte, sier seg enig i utsagnet om at samfunnet bør tillate opprettelse av bordell med streng statlig kontroll og beskyttelse av prostituerte.
Resultatet forbauser også forsker May-Len Skilbrei ved Fafo som er en av landets fremste forskere på prostitusjon og menneskehandel.
- Dette er et pussig svar i norsk sammenheng. Det er et svar som svært få hevder i den offentlige debatten, sier hun.
Kommentarer