• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Faiza funnet drept

    En 25 år gammel mann erkjenner å ha drept den norskpakistanske Faiza Ashraf (26), som forsvant ved bussholdeplassen like ved hjemmet sitt i Høvik for tre uker siden.

    VIDEO: ScanpixNTB

  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Søkte etter Faiza

    Politiet i Asker og Bærum gjennomførte mandag nok et søk i området rundt Dikemark etter den savnende kvinnen Faiza Ashraf.

    VIDEO: ScanpixNTB

  • FOTO: Olav Olsen, Aftenposten

«Faiza var en dyktig og positiv person»

Kollegene i sorg etter at Faiza Ashraf ble funnet drept.

De ansatte ved Hennes & Mauritz på kjøpesenteret Oslo City fikk beskjed torsdag morgen om at Faiza Ashraf (26) var funnet drept. Ashraf jobbet som avdelingsleder i butikken, som har 85 ansatte og er en av de største forretningene i H&M-konsernet i Norge.

– Vi har mottatt budskapet om Faizas bortgang med sorg. Vi føler med hennes familie, og sender våre kondolanser, sier Vibeke Hollan, presseansvarlig i H&M Norge, til Aftenposten.no.

Avholdt kollega

Hun beskriver Ashraf som en avholdt og dyktig avdelingsleder og kollega.

– Faiza har arbeidet i Hennes&Mauritz i over fem år. Hun var en dyktig og positiv person som var vel ansett av sine kolleger og av H&M Norge, sier Vibeke Hollan.

Ashrafs kolleger vil torsdag bli tatt hånd om av H&M-konsernets støtteapparat. Forretningen på Oslo City åpner først torsdag ettermiddag, i følge pressesjefen. Da vil ansatte fra andre avdelinger i Oslo og Akershus steppe inn for de faste ansatte.

Funnet i turområde

Det var ved 01.00-tiden natt til torsdag politiet fant den bortførte Haslum-kvinnen død i et turområde i Solli i Asker. Hun hadde da vært sporløst forsvunnet i tre uker.

En mann (25) ble torsdag siktet for overlagt drap, etter at han i avhør onsdag erkjente at han sto bak bortføringen av Faiza og at han hadde drept henne samme dag som hun forsvant.

En mann (28) er siktet for medvirkning til overlagt drap, men nekter fortsatt enhver befatning med drapet.

Begge de siktede vil fredag bli fremstilt for forlenget varetektsfengsling.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

RINGTE: Onsdag 3. februar 2010 ringte Faiza Ashraf (26) politiets nødnummer og sa at hun var tvunget inn i bagasjerommet på en bil på en bussholdeplass ved hjemmet på Haslum i Bærum. Hun ga en beskrivelse av kidnapperen. Minst ett vitne skal ha sett bortføringen.

SPORET: Signalene fra mobiltelefonen ble sporet, men en politikontroll av bagasjerommene på biler i det aktuelle området var resultatløs. Senere ble det foretatt søk i et område på Dikemark i Asker uten funn.

PÅGREPET: En mann (28) ble pågrepet samme dag som kvinnen forsvant, mistenkt for å ha betalt noen for å bortføre kvinnen.

SIKTET: En uke senere pågrep politiet en mann (25) som ble siktet for å ha noe med kidnappingen å gjøre. Mannen ble fengslet for tre uker med brev- og besøksforbud.

AVHØR: I avhør onsdag 24. februar erkjente den siktede 25-åringen at han sto bak bortføringen og at han hadde drept henne samme dag som Faiza Ashraf forsvant. Den drepte ble senere samme kveld funnet drept ved et turområde på Solli i Asker.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest