Feil i en av fem dødsattester

En systematisk gjennomgang av dødsfallene ved Akershus universitetssykehus viser at det gjennomsnittlig var feil ved en av fem dødsattester i 2008.

I alt døde 496 pasienter ved sykehuset i perioden 1. mai til 31. desember 2008, perioden da dødsattestene ble gjennomgått.

Ukorrekt innhold, men logisk oppsett eller ukorrekt innhold og ulogisk oppsett ble i tillegg påvist i 27 prosent av dødsattestene som det ble tatt stikkprøver av utenom prosjektperioden. Disse 134 dødsfallene fant sted i 2007 og 2008. I prosjektperioden ble 20 prosent av dødsattestene karakterisert som mangelfulle, viser en oversikt i siste nummer av Tidsskrift for Den norske legeforening.

Turnusleger

Selv om prinsippene bak oppsettet i dødsattesten bør være lett forståelige for leger med grunnleggende kunnskap om sykdommers opprinnelse og utvikling, viser det seg i praksis at oppsettene byr på store vanskeligheter.


At en tredel av oppsettene ved A-hus var ulogiske, kan forklares ut fra stadig mer kompliserte sykehistorier og flere parallelle sykdomsforløp som kan føre til døden hos pasienter med flere sykdommer. Syning av døde og utfylling av dødsattest er i sykehus dessuten en oppgave som ofte overlates til de minst erfarne legene på vakt.

Studien kan tyde på at det er stort behov for tilbakemelding om dødsattestene. Å avgjøre hva som er meldepliktig dødsfall krever både erfaring og autoritet. Dårligst var melderutinene ved dødsfall som følge av brudd og sykehusinfeksjoner.

Undersøkelse av legemidlers innvirkning på dødsårsaken krever ekspertise og betydelige ressurser. Tidligere studier fra sentralsykehuset i Akershus har vist at legemidler var medvirkende til 18 prosent av dødsfallene ved medisinsk avdeling. Andelen mulig legemiddelassosierte dødsfall i studien var bare på 5 prosent.

Nye rutiner

Med historisk lave obduksjonstall er vektlegging av kvalitetssikring ved død viktig.


Fra 1. januar i fjor ble kvalitetssikring av dødsattester og gjennomgang av sykehistorien innført som fast rutine ved Akershus universitetssykehus.

- En fortløpende gjennomgang av sykehistorie og dødsattest har vist seg ikke bare å gi en bedre kvalitet på dødsattestene, men har også bidratt til å redusere terskelen for melding om unaturlig dødsfall til politiet, sier Cecilie Alfsen ved patologisk anatomisk avdeling ved Ahus.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Krever erstatning etter 229 dager i varetekt

En mann som ble frifunnet etter å ha sittet 229 dager i varetekt, vil nå kreve erstatning.

Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla

Mannen som ble alvorlig skadd i et fall i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag, døde senere av skadene.

Politiet fikk storfangst i fjorden

Politiet i Nordhordland leide inn en lekter for å finne dumpede biler i fjorden torsdag. Flere storfangster havnet på kroken.

Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep

En 65-årig mann fra Hadeland er i Eidsivating lagmannsrett dømt til seks år og åtte måneders fengsel for seksuelle overgrep over flere år mot tre jenter.

Tilstanden bedret for kvinne etter arbeidsulykken i Verdal

Kvinnen i 40-årene som ble hardest skadd i arbeidsulykken i Verdal onsdag, er på bedringens vei. Men alle de tre, som falt om lag 35 meter, betegnes fortsatt som alvorlig skadd.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest