• Nå kan du kjøpe Tamiflu uten resept.

    FOTO: Scanpix

Influensamedisin i salg uten resept

Torsdag åpner myndighetene for salg av Tamiflu uten resept. Ansvaret overlates til farmasøytene, samme dag som hver femte av dem drar på faglig konferanse.

Influensasyke skal nå få kjøpe Tamiflu og det alternative preparatet Relenza uten å ha vært i kontakt med legen først. Forskriften helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) ga grønt lys tirsdag, gir farmasøyter midlertidig rekvireringsrett for salg av influensamedisin.

Det skal gjøre det enklere både for pasienter og for legene:

- Dette vil være et viktig tiltak for å gjøre disse legemidlene lettere og raskere tilgjengelig for pasientene. Det vil også lette håndteringen av pandemien, sier Strøm-Erichsen.



Skjema

Forskriften gjelder som en midlertidig ordning fram til midten av 2010. Det reseptfrie salget åpner torsdag, samtidig som Norsk Farmasøytisk Selskap innleder det faglige arrangementet Farmasidagene 2009.

Arrangementet samler normalt opp til 500 farmasøyter, noe som kan medføre problemer, for forskriften fra departementet gjør det klart at Tamiflu ikke skal selges «fritt over disk»:

- Det er nå farmasøytene som har ansvaret for å rekvirere dette legemiddelet. På apoteket må den som skal handle medisin, fylle ut et skjema sammen med farmasøyten, sier Strøm-Erichsen til NTB.



Ikke løp og kjøp

Apotekenes bransjeorganisasjon er spent på om det vil danne seg køer torsdag.

- Vi er spent på kapasiteten. Vår oppfordring er at bare de som trenger medisin går til apoteket for å kjøpe den. Det er ingen grunn til å løpe første dag, om man ikke har symptomer. Samtidig kan jeg forsikre om at man ikke tømmer apotekene for at farmasøytene skal få faglig påfyll, dersom det er faglig uforsvarlig, sier informasjonssjef Jostein Soldal i Apotekerforeningen til NTB.

Det er rundt 2.500 farmasøyter her i landet, men ikke alle de opp til 500 som er påmeldt til Farmasidagene jobber på et apotekutsalg.



Raskt i gang

For at influensamedisin skal virke, er det viktig at pasienten starter innen 48 timer etter at de første symptomene melder seg.

Da kan sykdomsperioden forkortes og risikoen for komplikasjoner reduseres.

Samtidig er presset på helsetjenesten for tiden svært stort, ikke minst med å sette vaksine mot svineinfluensa på alle som tilhører risikogruppene.

Strøm-Erichsen er klar på at systemet vil basere seg på tillit, men sier at det også gjelder når pasienter i dag har ringt legen og fått resept over telefon.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

- Beklagelig at oppgjøret ender i konflikt

16.000 kommunalt ansatte ble torsdag tatt ut i streik. Administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS synes det er beklagelig at partene i lønnsoppgjøret ikke har klart å komme til enighet.

Drapsoffer ved asylmottak ikke identifisert

Mannen som ble drept på et asylmottak i Bergen tirsdag, er ikke endelig identifisert. 28-åringen som er siktet i saken, nekter straffskyld.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

- Ny kinesisk ambassadør kan bidra til å bryte isen

Etter 19 måneder med diplomatisk stillstand, har Kina sendt en ny ambassadør til Norge. Enkelte tolker dette som et tegn på oppmykning av det kjølige forholdet mellom de to landene.

Tarjei overlevde skudd og fall fra klippe

Tarjei Jensen Bech (20) er et av fem skuddofre fra Utøya som skal fortelle sin dramatiske historie i retten onsdag.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest