Både Mediebedriftenes Landsforening og Norsk Journalistlag var fornøyd med resultatet etter at journaliststreiken ble avverget natt til fredag.
AV: NTB
1.709 journalister sto klare til å gå ut i streik dersom lønnsmeklingen ikke førte fram. Etter under to timers overtidsmekling var imidlertid arbeidskonflikten avverget.
- Det gikk forholdsvis raskt. Vi hadde en meget målrettet meklingsmann som styrte prosessen i mål på en veldig god måte, sier styreleder Ivar Rusdal i Mediebedriftenes Landsforening (MBL) til NTB.
Journalistene ville ha et ekstra lønnstillegg for å ta igjen forspranget andre yrker har fått de siste årene. Rammen for oppgjøret ble til slutt på 3 prosent. Oppgjøret er på 9.827 kroner i gjennomsnitt.
- Innhenter etterslepet
- Vi er veldig glade for å unngå konflikt og at vi nå har startet å innhente lønnsetterslepet for journalistene, sier NJ-leder Elin Floberghagen til NTB.
Både hun og Ivar Rusdal var meget fornøyde med at en hardt presset mediebransje slipper unna streik.
- Nå skal det være lokale forhandlinger, og kampen for å snu lønnsutviklingen er ikke over, sier Floberghagen.
Meklingsmann Elisabeth Stenwig la fram en skisse til løsning klokken 1. Halvtimen senere samlet NJ og MBL seg for å godta skissen. (NTB)
Kommentarer