KS tror ikke målet om 2500 nye omsorgsplasser blir nådd
Hittil i år er det bare søkt om tilskudd fra Husbanken til bygging av 85 nye sykehjemsplasser. Dette er 460 færre enn på samme tid i fjor. KS tror ikke målet om 2.500 nye omsorgsplasser blir nådd.
AV: NTB
Regjeringens mål er at det skal bli innvilget tilskudd til 2.500 flere omsorgsboliger innen utgangen av året. De neste 20 årene anslår regjeringen at det er behov for om lag 60.000 nye sykehjemsplasser og omsorgsboliger, nesten en dobling sammenlignet med i dag.
- Vi er bekymret over utbyggingstakten på omsorgsboliger og sykehjem. Tallene kan tyde på at man ikke vil nå de målene som regjeringen har satt, sier Helge Eide, som er direktør for interessepolitikk i kommunenes interesseorganisasjon KS, i en pressemelding.
Regjeringen vil at det skal bygges eller fornyes 12.000 omsorgsplasser fram til 2015. Det er opprettet en statlig støtteordning der kommunene kan søke om penger. KS tror lave søkertall kan tyde på at ordningen ikke er god nok.
- Vi tror hovedårsaken til den lave søkningen er den pressede økonomien i mange kommuner. Selv om kommunene får investeringstilskudd, må de legge til betydelige midler selv til utbygging og drift. Det bør derfor vurderes å forbedre støtteordningen slik at målet om flere omsorgsplasser i årene fremover kan nås, sier Eide.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Innenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Krever at Stortinget utsetter Ryfast
- Savnet kvinne funnet død
- Nødtelefonen virket ikke i Rennfast
- Drakt-bloggen: Norge-drakter å være stolt av
- Fengslingsmøte etter asylsøkerdrapet først fredag
- Stresses av streiken
- Norges beste terrengsykling
- Tre oljefelt kan bli streikestengt
- Høgsesong for utrangerte plattformer
- David Loughman går av som sjef i Norske Shell
- Møter mange fortvilte ME-foreldre
- Lettere skadet i trafikkulykke i Gjesdal
- UP-sjefen har én politimann igjen på Sørlandet
- Blogg: Viktig seier for alle med Viking-hjerte
- Varsler opptrapping av streiken
- Brasil blir større for Statoil
- Disse eksamenene er i fare
- Torskefilet med spinat
- Mer enn en pølsegrill
- Mekleren: Krevende forhandlinger i Oslo
Mest lest
- Streik stenger skoler og barnehager
- Lettere skadet i trafikkulykke i Gjesdal
- Trafikkulykke på Madlaveien
- Søppelet vil flyte i sentrum, barnehageopptaket rammes
- 1230 i Fagforbundet streiker
- Skattepengene kommer som planlagt!
- Disse eksamenene er i fare
- Brenn det? Hiv på bensin!
- Sidemålseksamen blir avlyst
- Vågen i Stavanger
- Gjett hvor lenge det tok å selge 500 Mods-billetter!
- Glede og fortvilelse på Giske
- Taktiske tjuver tar turfolket
- Ingen jubel for Statoil-tilbud
- Varsler opptrapping av streiken
Kommentarer