Kraftig vind skaper problemer i vest

Kraftig vind har ført til flere ødeleggelser på Vestlandet. Hustak har blåst bort, og mange gjenstander er tatt av vinden.

– Fram til klokka 19.40 fredag har vi loggført 28 meldinger som følge av den sterke vinden. Det er alt fra trampoliner, hustak og strømkabler som blir tatt, sier operasjonsleder Egil Karlsen i Rogaland politidistrikt til NTB fredag kveld.

– Kaos

Fredag kveld blåste det liten storm i Rogaland og Agder, og vinden ventes å øke i løpet av helgen.

– Lørdag forventer vi at vindstyrken skal nå full storm enkelte plasser, sier vakthavende meteorolog Øyvind Johnsen ved Meteorologisk institutt.

Til tross for den kraftige vinden har politiet ikke fått melding om alvorlige hendelser.

– Det er kaos flere steder, og største problemet er veiene. Mange trær har veltet og sperrer flere strekninger. Veimeldingssentralen er informert om hendelsene og sørger for opprydding, sier operasjonsleder Karlsen.

Mistet taket under kveldsmaten

I Viksdalen i Sogn og Fjordane mistet en familie halve taket mens de satt og spiste kveldsmaten.

– Jeg gikk ut for å se hva som hadde skjedd, og da hadde jammen hele taket reist sin vei med vinden, sier Jorunn Solheim til avisa Firda.

Ingen av de fire som bodde i huset ble skadet, og Solheim sier til avisen at de tar det hele med stor ro. Flere andre i det samme området har også mistet taket på husene sine.

Bru stengt

I Hordaland har også vinden skapt problemer for dem som er ute på veiene. Politiet opplyser at Osterøybrua måtte stenges fredag kveld.
– Brua svaier kraftig. Beveger folk seg ut på den, risikerer de å bli tatt av vinden, sier operasjonsleder Asbjørn Andersen i Hordaland politidistrikt.

Politiet regner med at de får nok å gjøre resten av helgen også.

– Vi håper selvsagt på roligere vær, men det meste tyder på at vi får en travel helg, sier Karlsen

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest