Kritikk og ros for valget av EU-president
Mens Nei til EU kritiserer valget av Herman Van Rompuy som ny president i EU, mener Europabevegelsen valget er et steg i riktig i retning.
AV: NTB
- Dette er enda et slående eksempel på EU-demokrati i praksis, sier Nei til EUs leder Heming Olaussen etter valget torsdag kveld.
Han mener toppmøtet i EU bekrefter inntrykket av en union som mangler folkelig forankring. Han er kritisk til at utvelgelsen av Van Rompuy som ny president og den britiske politikeren Cathrine Ashton som Unionens nye utenrikssjef skjedde bak lukkede dører under en bedre middag i Brussel.
- Dette er som i et hemmelig brorskap, der de nye lederne nå altså er blitt «valgt», sier Olaussen.
På motsatt side er Europabevegelsen, som mener valget av de to respekterte politikerne er riktig for EU.
- Valget av EUs nye ledere, Van Rompuy og Ashton, er et forsiktig skritt mot et tydeligere EU. Det er skuffende for EU-entusiaster, men riktig for «nasjonalstatenes EU» sier lederen i Europabevegelsen, Paal Frisvold til NTB.
Han referer til tidligere president Europakommisjonen, franske Jacques Delors, som sa at man ikke skal bli forelsket i EU.
- Ingen blir forelsket i Ashton eller Van Rompuy, men begge er gode ledere, fortsetter han Frisvold.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Innenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Beste trailer for nynorsken
- - Vi må snakke åpent og høyt om uønsket seksuell kontakt
- Føre var mot iskast
- Resept ser etter nye eiere
- I klem under egen bil mens politiet hørte på
- Obama mener Monti har startet bra
- Krever erstatning etter 229 dager i varetekt
- Skjærefjøl på komfyr førte til brann
- Forsvareren: - Mediene driver personforfølgelse av en svært syk mann
- Venstre klar for selvkritisk runde
- Takket læreren ja til eple?
- Desse studentane har flest sexpartnarar
- Frykten sprer seg i syrisk opprørshovedstad
- Snø, sludd og sol i helgen
- Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla
- Riksadvokaten åpner for å påstå straff for Breivik
- Stress blir til fett
- - Statssekretær i Hellas trekker seg
- Politiet fikk storfangst i fjorden
- Karzai: - Åtte barn drept i NATO-angrep
Mest lest
- Oltedalulykken: - Mange har det veldig vondt nå
- Far måtte bære sykt barn hjem
- Martin (3) kan ha reddet synet via Facebook
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- - Solum Larsen skjenket 17-åringen
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige
- Venstre-toppene festet med mindreårige
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Desse studentane har flest sexpartnarar
- Nye bølgemålinger kan gjøre plattform ubrukelig
- Gro Skartveit: - Umenneskeleg arbeidspress
- Forsvareren: - Mediene driver personforfølgelse av en svært syk mann
- Stikkontaktar kan vera brannfelle
- – En styrke å høre om andre som har opplevd det samme
Kommentarer