Lovbrudd ved nesten alle Nav-kontor
45 av 50 kontrollerte Nav-kontor utfører ikke tjenestene i tråd med loven, viser en rapport fra Helsetilsynet.
AV: NTB
I rapporten, som legges fram mandag, avdekker Helsetilsynet at de kommunale sosiale tjenestene i Arbeids- og velferdsforvaltningen (Nav) ikke er gode nok, skriver Aftenposten.
Kommunale Nav-ansatte mangler kunnskap, og mange steder blir taushetsplikten brutt. De som søker om hjelp, får ikke det de har krav på, og kommunene har ikke kontroll på Nav-kontorene.
- Det er alvorlig at kommunene ikke i tilstrekkelig grad sikrer forsvarlig håndtering av henvendelser og behandling av søknad om økonomisk stønad. Dette påvirker kvaliteten i tjenestene og fører til at sosialtjenestens sårbare brukergruppe står i fare for ikke å få forsvarlige tjenester, skriver Helsetilsynet i rapporten.
I flere kommuner oppdaget helsetilsynet at taushetsplikten ble brutt fordi utenforstående kunne lytte til samtalene mellom søkeren og den ansatte. En del kontor hadde ikke lagt til rette for skjerming slik at uvedkommende hørte det som ble sagt.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Innenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Nå kan du gå på ski i shorts
- Åtte norske universiteter oppretter senter i USA
- Krever at Stortinget utsetter Ryfast
- Savnet kvinne funnet død
- Nødtelefonen virket ikke i Rennfast
- Drakt-bloggen: Norge-drakter å være stolt av
- Fengslingsmøte etter asylsøkerdrapet først fredag
- Stresses av streiken
- Norges beste terrengsykling
- Tre oljefelt kan bli streikestengt
- Høgsesong for utrangerte plattformer
- David Loughman går av som sjef i Norske Shell
- Møter mange fortvilte ME-foreldre
- Lettere skadet i trafikkulykke i Gjesdal
- UP-sjefen har én politimann igjen på Sørlandet
- Blogg: Viktig seier for alle med Viking-hjerte
- Varsler opptrapping av streiken
- Brasil blir større for Statoil
- Disse eksamenene er i fare
- Torskefilet med spinat
Mest lest
- Streik stenger skoler og barnehager
- Lettere skadet i trafikkulykke i Gjesdal
- Trafikkulykke på Madlaveien
- Søppelet vil flyte i sentrum, barnehageopptaket rammes
- Disse eksamenene er i fare
- Skattepengene kommer som planlagt!
- Brenn det? Hiv på bensin!
- 1230 i Fagforbundet streiker
- Gjett hvor lenge det tok å selge 500 Mods-billetter!
- Glede og fortvilelse på Giske
- Vågen i Stavanger
- Taktiske tjuver tar turfolket
- Varsler opptrapping av streiken
- St.Olav-elever nekter fellesdusjing
- Her er landets største utendørs helsestudio
Kommentarer