• FOTO: Olav Olsen

Millioner av mobiler havner i skuffen hjemme

Av en gammel mobiltelefon kan det lages nesten en helt ny hvis den blir gjenvunnet. Men nordmenn gir blaffen i å returnere brukte mobiltelefoner.

- Jeg pleier alltid å ha en gammel telefon liggende hjemme i tilfelle den jeg bruker, blir ødelagt. Hvis jeg må sende den nye på service, er lånetelefonen du får tilbake, det verste av det verste. Da er det bedre å ha en av sine egne gamle som backup, sier Margrethe Hadland Drammeh. Det skriver Aftenposten.no.

Hun er på Expert City i Oslo for å kjøpe seg ny telefon etter at den gamle mobilen har begynt å vise flekker på skjermen i stedet for teksten i meldingene. Den kommer likevel til å bli lagret i en skuff hjemme, i tilfelle hun kan få bruk for den. Har hun flere gamle mobiler liggende, tar småbarnsmoren dem med til ektemannens familie i Gambia.

- Hvis ikke, hadde jeg sikkert levert den inn. Den går i hvert fall ikke i søppelkassen, sier hun.

Slik tenker ikke alle nordmenn.

Gir blaffen

Hvert år selges det over to millioner mobiltelefoner i Norge – ifølge Elektronikkbransjen nesten 2,5 millioner bare i år. Men kun en brøkdel leveres til gjenvinning. I løpet av årets seks første måneder registrerte det landsdekkende returselskapet Elretur kun 26000 innsamlede mobiltelefoner. Og i en ny undersøkelse som Norstat har gjennomført for Elretur, sier åtte av ti at gamle mobiler blir liggende hjemme.

- Det er bare så vidt vi er oppe på prosenttall i hvor mange mobiler som gjenvinnes i forhold til hvor mange som kjøpes. Det betyr at vi har en heftig jobb foran oss, sier Stig Ervik, administrerende direktør i Elretur.

Han tror mange synes det er for galt å kaste produkter som bare er noen måneder gamle, og at «du kan få bruk for det en vakker dag»-mentaliteten preger mange av oss.

Det gjør at viktige råvarer som kunne produsert nye telefoner og spart på verdifulle mineralressurser, hoper seg opp i norske skuffer og skap.

- Spørreundersøkelsen viser at nordmenn ikke er klar over at innlevering av mobiltelefonen er et meget viktig miljøtiltak, så her har vi en opplæringsjobb å gjøre, sier Ervik.

Liten bevissthet

Arild Hermstad i Framtiden i våre hender mener det er betenkelig at nordmenn, som nærmest er verdensmestre i gjenvinning av glass og store el-produkter, er så svake på mobilretur.

- Det er tydelig at folk har for liten bevissthet rundt dette, og det bør det gjøres noe med. Det å kunne gjenvinne mobilene og bruke materialer på nytt, har en veldig positiv miljøeffekt, sier han.

Aller viktigst for miljøet er det imidlertid at telefonene ikke havner i restavfallsdunken.

- Dersom telefonene som ikke leveres inn kastes i søpla, risikerer vi å spre miljøgifter i naturen. Det er det svært viktig å unngå, sier Hermstad, som tror norske forbrukere savner informasjon om hva som skjer med mobilene de returnerer.

Informasjonsplikt

Det er mobilkjøper Margrethe Hadland Drammeh helt enig i.

- Alle sier at man må huske å levere inn den gamle mobilen, men jeg savner informasjon om hvor og hvordan man skal gjøre det. Det er ikke tilrettelagt for at vi skal være flinke til dette. Slik det er nå, oppfordres man til sløvhet, mener hun.

Norske mobilforhandlere har plikt til både å ta imot brukte telefoner og å informere om returordningene. Men tilsyn som Klima- og forurensningstilsynet (Klif) jevnlig utfører, viser at mange ikke er flinke nok.

- Jobben som butikkene gjør, er viktig. Mange av våre kontroller viser at den ofte ikke er god nok. Jeg tror den lave returandelen hos nordmenn skyldes en kombinasjon av kunnskapsmangel og latskap, mener direktør i Klif, Ellen Hambro.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal

Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd.

- Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet

Helge Solum Larsen betegner det han har gjort som moralsk forkastelig, men erkjenner ikke straffskyld for voldtekt.

To personer alvorlig skadd etter ulykke på riksvei 7

En mann og en ung kvinne er hardt skadd etter en kollisjon på riksvei 7 vest for Bromma i Hallingdalen onsdag kveld.

Nå er det influensa-utbrudd

Flere og flere smittes av influensa, og grensen for utbrudd er nå nådd for landet som helhet.

Lærer i Vesterålen dømt til fengsel etter vold mot elev

En 50 år gammel lærer er dømt til seks måneders fengsel etter at han kastet en 13 år gammel elev i bakken og slo ham.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet