• FOTO: Hans E.H. Jacobsen

Navarsete: Norsk veisatsing har vært elendig

Samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) sier veisatsingen i Norge de siste 30 årene har vært elendig.

Oljen har ødelagt for veiutbygging, mener Navarsete.

- Vi har sakket akterut, og samferdselsdebatten har nesten vært fraværende. Hovedproblemet i Norge er at vi har brukt mye mindre på samferdsel enn andre land. Det er vanskelig å få fram enighet i det politiske miljø om at infrastruktur er helt grunnleggende for økonomisk vekst. På grunn av oljen har vi i mindre grad enn andre sett behov for å oppgradere infrastrukturen, sier Navarsete til Aftenposten.

Samferdselsministeren har fått med seg den siste tidens krav fra bil- og trafikkorganisasjoner om at det trengs nye milliardbevilgninger.

- Jeg er helt enig. Jeg kunne ikke sagt det bedre selv. Det har vært elendig, rett og slett. Derfor har vi startet satsingen og brukt 15 milliarder kroner mer i denne perioden enn i forrige periode, sier hun.

13. mars legger Navarsete fram Nasjonal Transportplan som skisserer veivalgene i norsk samferdselspolitikk de neste ti årene. Hun lover krafttak for vei og jernbane.

- Vi må få fart på samferdsel hvis vi ikke skal sakke akterut. Oljen avtar. Den landbaserte industriens betydning vil øke, og den har behov for gode veier. Vår oljesmurte økonomi har ikke tvunget oss til å gjøre de prioriteringene som mange andre land har gjort. De siste 30 årene har vi prioritert barnehager, velferd og gode trygdeordninger mer enn å bedre samferdsel, sier hun.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Her er bildevinnerne 2011

Se samtlige vinnerbilder som fikk pris under Årets bilde-utdelingen.

Arrangerer ikke sommerleir på Utøya i år

AUF-ledelsen har besluttet at det ikke skal arrangeres politisk sommerleir på Utøya i år.

Forteller om pengejuks og frykt i SOS Rasisme

Bård Frantzen, som tidligere jobbet og var tillitsvalgt i SOS Rasisme, beskriver en fryktkultur og forteller om hvordan bankkontoer ble tømt og regnskaper ble brent.

- Siktede stiller seg uforstående til anklagene

18-åringen fra Os som er pågrepet og siktet for forsettlig drap på 98 år gamle Hilda Feste, stiller seg uforstående til siktelsen og er sjokkert og fortvilet, opplyser advokaten hans.

Mann (18) pågrepet for Os-drapet

En mann (18) fra Os er pågrepet, siktet for forsettlig drap på Hilda Feste (98) i januar i år.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet