• Mange nordmenn er lei av av president Barack Obama takker nei til mange av arrangementene i forbindelse med utdelingen av fredsprisen.

    FOTO: Scanpix

Nordmenn mener president Obama er uhøflig

Fremskrittspartiets leder Siv Jensen synes det er ille at USAs president Barack Obama ikke vil spise lunsj med kong Harald. Det norske folk er enig med henne i en måling som InFact har gjort for VG.

Ifølge målingen mener 44 prosent av befolkningen at det er uhøflig av Obama å droppe lunsjen med Norges konge. 34 prosent mener derimot at Obamas avgjørelse er helt grei.

Men enda flere reagerer på at han dropper Nobelkonserten. 53 prosent mener det er uhøflig å gjøre noe sånt, mens 27 prosent har forståelse for at han ikke setter av tid til å høre på blant andre Donna Summer.

Videre mener 48 prosent av de spurte at Obama burde stilt opp på pressekonferanse og intervju med CNN.

Frp-leder Siv Jensen er opprørt.

- Av alle ting han avlyser, synes jeg det er verst at han avlyser kongehuset. Det er en sentral del av Norges styringssystem, og han burde ha respekt for monarkiet, sier Jensen.

Samme undersøkelse viser også at 35,9 prosent mener Obama fortjener fredsprisen. Da tildelingen ble kjent, svarte 42,7 prosent det samme.

PR-ekspert Kjell Terje Ringdal forstår imidlertid Obamas handlemåte svært godt.

- Det er en iskald, strategisk og realpolitisk vurdering som ligger bak. Det er klokt av ham, med utgangspunkt i at dette er en mann som vil holde hodet lavt, og ikke vil at medaljen skal skinne for mye, sier Ringdal.

Høyre-politiker Ivar Kristensen mener det norske folket har et oppblåst selvbilde når de reagerer på at Obama vil være her så kort som mulig.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Siste fra Innenriks

Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep

En 65-årig mann fra Hadeland er i Eidsivating lagmannsrett dømt til seks år og åtte måneders fengsel for seksuelle overgrep over flere år mot tre jenter.

Tilstanden bedret for kvinne etter arbeidsulykken i Verdal

Kvinnen i 40-årene som ble hardest skadd i arbeidsulykken i Verdal onsdag, er på bedringens vei. Men alle de tre, som falt om lag 35 meter, betegnes fortsatt som alvorlig skadd.

Psykolog forklarer Birkedals oppførsel

Maskuline, homofile menn som ikke vedkjenner seg sin seksualitet har ifølge psykolog Thore Langfeldt merkverdige måter å leve ut sin seksualitet.

Nye nødpass kan bli dobbelt så dyre

Nødpasset skal erstattes av ekspresspass, men slumsete nordmenn som trenger pass i en fei, må belage seg på en dobling av prisen.

Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal

Tre personer falt flere titalls meter ned fra en kran ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle ble alvorlig skadd.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet