• FOTO: Thomas Førde

Reduserer gjelda med 88 millioner

Terra-kommunene Narvik og Haugesund har fått redusert sin gjeld med 88 millioner kroner etter en rettsavgjørelse i London, men velger likevel å anke.

De to kommunene investerte flere hundre millioner kroner i det amerikanske obligasjonsmarkedet gjennom Terra Securities og Citigroup. Pengene ble imidlertid hentet hos irske Depfa bank, hvor Haugesund kommune lånte 231 millioner kroner, mens Narvik lånte 190 millioner kroner.

Investeringen var som kjent ingen suksess, og påførte de to kommunene store tap. I et forsøk på å få tilbake noen av de tapte pengene, gikk de to kommunene til sak mot den irske banken. De stoppet også nedbetalingen av den utestående gjelden.

Tidlig i september kom en domstol i London fram til at lånene til de to kommunene aldri skulle ha vært gitt da betingelsene brøt med den norske kommuneloven. Domstolen besluttet derfor at lånene skulle tilbakeføres, men at begge parter skulle betale tilbake det de hadde tjent på transaksjonene.



Redusert gjeld

Etter en ny runde i det britiske rettssystemet er detaljene klare. Narvik skal, ifølge NRK, ha fått redusert sin resterende gjeld fra 202 millioner kroner til 137 millioner kroner, mens Haugesund opplyser at kommunen har fått redusert sitt tap med 23 millioner til 112 millioner kroner.

De to kommunene varsler imidlertid at de vil anke dommen fra London.

- Den delen av dommen som gjelder virkningene av en ugyldig låneavtale, hvor retten kom til at det skulle skje en tilbakeføring fra begge parter, påankes. Rådmannens beslutning om å anke ble gjort i samråd med et enstemmig formannskap, står det å lese på Haugesund kommunes nettsider.

Narvik kommune vil også anke, opplyser ordfører Karen Margrethe Kuvaas (Ap).

Ordføreren i Haugesund, Petter Steen (H), opplyser til NTB at en anke sannsynligvis ikke vil bli behandlet før om et halvt år, og at en rettsavgjørelse sannsynligvis ikke vil foreligge før en gang utpå våren 2010.



Flere saker

Rettssaken mot den irske banken i Royal Courts of Justice i London, var den første i en serie varslede rettssaker i kjølvannet av skandalen som involverte åtte norske kraftkommuner.

En lignende rettssak er varslet mot DnB NOR, hvor sju av kommunene har lånt i underkant av 1 milliard kroner. Narvik kommune er også part i denne rettssaken da kommunen har et tilsvarende lån i banken på 50 millioner kroner.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

- Beklagelig at oppgjøret ender i konflikt

16.000 kommunalt ansatte ble torsdag tatt ut i streik. Administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS synes det er beklagelig at partene i lønnsoppgjøret ikke har klart å komme til enighet.

Drapsoffer ved asylmottak ikke identifisert

Mannen som ble drept på et asylmottak i Bergen tirsdag, er ikke endelig identifisert. 28-åringen som er siktet i saken, nekter straffskyld.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

- Ny kinesisk ambassadør kan bidra til å bryte isen

Etter 19 måneder med diplomatisk stillstand, har Kina sendt en ny ambassadør til Norge. Enkelte tolker dette som et tegn på oppmykning av det kjølige forholdet mellom de to landene.

Tarjei overlevde skudd og fall fra klippe

Tarjei Jensen Bech (20) er et av fem skuddofre fra Utøya som skal fortelle sin dramatiske historie i retten onsdag.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest