Soldat skadd da granat eksploderte

En soldat fikk skader i hånden da en treningsgranat eksploderte under en øvelse på Rygge flystasjon i Østfold mandag.

Ifølge sjef for bakkeoperativ skvadron i Forsvaret, oberstløytnant Tore Bjørnetrø, er soldaten sendt til sykehus med skader i høyre hånd, melder NRK.

- Han hadde verneutstyr på seg, blant annet en ansiktsmaske, så det er bare hånden som er skadd. Det så ille ut, men jeg tror ikke det skal være snakk om alvorlige skader, sier Bjørnetrø.

Ulykken skjedde mandag morgen da soldaten deltok i en øvelse. Granaten skal ha eksplodert i hånden hans da han skulle kaste den. Forsvaret skal nå undersøke håndgranaten nærmere.

- Om det var noe galt med treningsgranaten eller om det er gjort en feil er for tidlig å si, sier Bjørnetrø.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

Åtte norske universiteter oppretter senter i USA

Åtte norske universiteter og Norges forskningsråd oppretter et norsk studiesenter i samarbeid med University of California at Berkeley.

Savnet kvinne funnet død

En savnet 37 år gammel kvinne er funnet død etter at hun forsvant under isen i Målselva i desember i fjor.

Fengslingsmøte etter asylsøkerdrapet først fredag

Den 28 år gamle afghaneren som er siktet for å ha knivdrept en somalier på et asylmottak i Bergen, fremstilles for varetektsfengsling fredag.

- Beklagelig at oppgjøret ender i konflikt

16.000 kommunalt ansatte ble torsdag tatt ut i streik. Administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS synes det er beklagelig at partene i lønnsoppgjøret ikke har klart å komme til enighet.

Drapsoffer ved asylmottak ikke identifisert

Mannen som ble drept på et asylmottak i Bergen tirsdag, er ikke endelig identifisert. 28-åringen som er siktet i saken, nekter straffskyld.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest