Direktør Steinar Bryn og Nansen Dialognettverket er nominert til Nobels fredspris for 2009.
AV: NTB
Det er Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Torstein Rudihagen som har nominert Bryn og dialogprosjektet til fredsprisen.
- En slik pris vil være klart i tråd med Nobels intensjon med fredsprisen, skriver Rudihagen i nominasjonsbrevet til Nobelinstituttet.
Han viser til at Nansen Dialognettverkets direktør Steinar Bryn og Nansen Dialognettverket har utviklet «innovative metoder og erfaringer for å lege sår og overvinne konflikter» i kjølvannet av konflikten på Balkan. Videre viser Rudihagen til at det i lokalsamfunnene på Vest-Balkan er opprettet sterke grupper i regi av dialognettverket.
- Gjennom 14 år med dialogarbeid har de funnet fram til en metode som viser at de mest hatefulle fiender kan nå hverandre og forlikes, skriver Rudihagen.
Rektor Dag Hareide ved Nansenskolen på Lillehammer sier at dette ifølge direktør Stein Tønnesson ved Institutt for fredsforskning er første gang på mange år at en norsk kandidat er nominert til fredsprisen. Hareide opplyser til NTB at Bryn og dialogprosjektet dessuten er foreslått av et par norske professorer og av noen fra Balkan.
Nobelkomiteen mottar hvert år mellom 150 og 200 forslag på kandidater til Nobels fredspris.
Kommentarer