• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Arild Sandstøl: - Vil ikke ha hijab til uniformen

    Leder for Politiets Fellesforbund i Rogaland vil ha en uniform som er fri for symboler.

    VIDEO: Reporter: Elisabeth Randulff og Jørund Kopren

To av tre mot hijab i politiet

To av tre nordmenn mener det er feil å la politikvinner få bruke hodeplagget hijab som en del av uniformen, ifølge en ny meningsmåling.

En spørreundersøkelse InFact har gjort for VG viser at nærmere 70 prosent av befolkningen er uenige med Justisdepartementet, som vil tillate både hijab og andre religiøse hodeplagg i politiet.

- Dette er en veldig vanskelig sak som vekker følelser. Uansett hvilke standpunkt du ender på, får du sterke motforestillinger. Vi har tvilt oss fram til anbefalingen vi ga til departementet, sier politidirektør Ingelin Killengreen.

Meningsmålingen viser at det er menn som er mest skeptiske til å la muslimske politikvinner få bruke hijab.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

Åtte norske universiteter oppretter senter i USA

Åtte norske universiteter og Norges forskningsråd oppretter et norsk studiesenter i samarbeid med University of California at Berkeley.

Savnet kvinne funnet død

En savnet 37 år gammel kvinne er funnet død etter at hun forsvant under isen i Målselva i desember i fjor.

Fengslingsmøte etter asylsøkerdrapet først fredag

Den 28 år gamle afghaneren som er siktet for å ha knivdrept en somalier på et asylmottak i Bergen, fremstilles for varetektsfengsling fredag.

- Beklagelig at oppgjøret ender i konflikt

16.000 kommunalt ansatte ble torsdag tatt ut i streik. Administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS synes det er beklagelig at partene i lønnsoppgjøret ikke har klart å komme til enighet.

Drapsoffer ved asylmottak ikke identifisert

Mannen som ble drept på et asylmottak i Bergen tirsdag, er ikke endelig identifisert. 28-åringen som er siktet i saken, nekter straffskyld.

Relaterte bilder

FOTO: Knut S. Vindfallet

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest