Travel påske for redningsarbeiderne

Røde Kors og Norsk Folkehjelp melder om få alvorlige ulykker i fjellet, men en unormalt travel påske.

Finværet i Midt- og Nord-Norge førte til en travel høytid for redningsarbeiderne. I den sørlige landsdelen startet ferien rolig, men etter siste dagers oppholdsvær har også flere skadet seg i fjellet i Sør-Norge. Røde Kors har totalt gjennomført 201 aksjoner og bistått over 880 mennesker i årets påske. Dette er en økning fra i fjor da det ble utløst 190 aksjoner og 668 skader ble behandlet.

- Påsken startet relativt rolig for Røde Kors, spesielt i den sørlige landsdelen som var preget av gråvær og byger. Men i andre delen av påsken økte antall skader, og dette har trolig sammenheng med økt utfart i løyper og skianlegg. I de nordlige landsdelene, som har hatt strålende vær, har Røde Kors registrert et jevnt antall skader, sier landsrådsleder Jahn Petter Berentsen i Røde Kors Hjelpekorps.



Få alvorlige ulykker

Natt til skjærtorsdag gikk det et skred i Kvaløya i Troms, hvor to personer mistet livet. Fredag gikk det et skred i Lærdal i Sogn og Fjordane. Tre personer som ble tatt av raset, ble gravd ut i live av vitner på stedet. Røde Kors har registrert seks dødsfall i påskefjellet inkludert skredulykken i Troms. Tre av disse var sykdomsrelaterte.

- Med unntak av et par triste hendelser, har vi unngått de aller største ulykkene i år, sier Berentsen.

Hovedredningssentralen i Nord-Norge (HRS) melder også om en travlere påske enn normalt.

Siden skjærtorsdag hadde HRS Nord-Norge mellom 55 og 60 aksjoner av ulik art.

- I totalsum har vi hatt flere aksjoner relatert til påskeutfarten i år enn normalt. Årsaken er nok at været har vært bra. De fleste aksjonene har vært på bakgrunn av mindre skader, forteller redningsleder Kjell Johansen til NTB.

Johansen berømmer Røde Kors og Norsk Folkehjelp for innsatsen i påsken.

- De gjør en formidabel jobb, sier han.



Mer å gjøre

Redningsleder Ben Wikøren ved Hovedredningssentralen Sør-Norge forteller at de har vært involvert i 60 aksjoner siden skjærtorsdag.

- Påsken har vært stille og rolig her. Færre har reist til fjellet på grunn av det dårlige været, og det ser ut til at de som dro på fjellet stort sett holdt seg inne, sier Wikøren til NTB.

Røde Kors opplyser imidlertid at oppholdsværet som har nådd den sørlige landsdelen de siste dagene, har ført til noe mer å gjøre

- Med oppholdsvær i den sørlige landsdelen har vi sett at ulykkene har flyttet seg fra nord til sør. Mandag har vi bare hatt to aksjoner nord for Sør-Trøndelag, sier Sven Bruun, vaktleder ved Røde Kors’ infosentral på Gol.



Få leteaksjoner

Norsk Folkehjelp melder om at få har gått seg vill i påskefjellet i år.

- Vi har registrert fire leteaksjoner. Jevnt over er påsketuristene flinke, men mange tenker nok at ulykken ikke vil ramme dem, sier Cecilie Borgen fra Norsk Folkehjelps opplysningssentral i Tromsø.

Også påsketrafikken gled fint mandag ettermiddag, melder Veitrafikksentralen.

- Med unntak av E6 sør for Hamar mot Gardermoen, hvor det er noe kø, har vi ikke fått meldinger om noe annet enn at trafikken går som den skal, sier operatør Luis Barra til NTB.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

- Beklagelig at oppgjøret ender i konflikt

16.000 kommunalt ansatte ble torsdag tatt ut i streik. Administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS synes det er beklagelig at partene i lønnsoppgjøret ikke har klart å komme til enighet.

Drapsoffer ved asylmottak ikke identifisert

Mannen som ble drept på et asylmottak i Bergen tirsdag, er ikke endelig identifisert. 28-åringen som er siktet i saken, nekter straffskyld.

Drapssiktet afghaner ble skåldet

I fjor ble afghaneren (28) skåldet med kokende vann etter en diskusjon om religion. Nå er han siktet for knivdrapet på Paradis i Bergen.

- Ny kinesisk ambassadør kan bidra til å bryte isen

Etter 19 måneder med diplomatisk stillstand, har Kina sendt en ny ambassadør til Norge. Enkelte tolker dette som et tegn på oppmykning av det kjølige forholdet mellom de to landene.

Tarjei overlevde skudd og fall fra klippe

Tarjei Jensen Bech (20) er et av fem skuddofre fra Utøya som skal fortelle sin dramatiske historie i retten onsdag.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest