• SV-leder Kristin Halvorsen vil gi kvinner bedre lønn.

    FOTO: Scanpix

Varsler lønnsøkning for kvinneyrker

SV-leder Kristin Halvorsen lover at et solid lønnshopp til lærere, førskolelærere, sykepleiere og andre kvinnedominerte yrker blir den store saken for SV i valgkampen.

Etter milliardene til barnehagene er det damenes tur, slår SV-leder og finansminister Kristin Halvorsen fast.

- Et solid lønnsløft for kvinnegruppene for å utjevne lønnsgapet mellom kvinner og menn blir den neste store satsingen for SV. Høyere lønn for kvinneyrker blir kanskje den viktigste velferdsreformen i neste periode, sier Halvorsen til Dagbladet.

Ifølge Likelønnskommisjonen tjener kvinner i snitt 15 prosent mindre enn menn.

- Vi må få gjort noe med denne urettferdige avlønningen. Det handler om verdier i samfunnet og rekruttering til viktige velferdsoppgaver. Det er et nederlag at vi ikke har kommet lenger, sier Halvorsen.

Likelønnskommisjonen har foreslått en ekstra pott på 3 milliarder kroner over statsbudsjettet til kvinnedominerte yrker. Dette på toppen av et lønnsoppgjør på rundt 5 prosent kan gi opptil 40.000 kroner i lønnsøkning for disse gruppene, skriver avisen.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Innenriks

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Et NRK-team skal ifølge kanalen ha blitt holdt igjen på flyplassen i Baku og utsatt for overgrep. Utenriksdepartementet ser alvorlig på hendelsen.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

To menn knivstukket i Østfold

To menn i 30-årene ble natt til lørdag knivstukket, den ene av dem alvorlig, i Spydeberg i Østfold.

Kronprinsparet ved Kongebjørka

Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit la lørdag turen innom den legendariske Kongebjørka ved Glomstua i Molde.

Streiken biter dobbelt så hardt over pinse

Mens det fortsatt mekles om oppgjøret i Oslo, gjør nesten 50.000 seg klare til å delta i protesten mot arbeidsgiverne i stat og kommune neste uke.

Relaterte bilder

Leder for Norsk Sykepleietjeneste, Rogaland, Solveig Mundheim, (t.v.) i samtale med en av vikarene på Tasta sykehjem, Gitte Herping Christiansen. Begge kan vente seg bedre lønn dersom Kristin Halvorsen snakker sant. FOTO: Jan Tore Glenjen

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest