Vurderer anmeldelse av overgrepssak fra 80-tallet
Overgrepsmeldingene Den katolske kirke har mottatt de siste ukene, er lite detaljerte og til dels foreldede. Men Fagetisk Råd sier det kan være aktuelt med politianmeldelse i ett av tilfellene.
AV: NTB
Oslo katolske bispedømme, som i hovedsak dekker Sør-Norge, har i løpet av én uke mottatt sju nye meldinger fra Øst-Norge om seksuelle overgrep mot mindreårige. Meldingene dreier seg om alle alvorlighetsgrader av seksuelt misbruk og grenseoverskridende atferd.
Kirken informerte onsdag kveld om de enkelte meldingene. De fleste skjedde langt tilbake i tid og dreier seg om ikke-navngitte eller avdøde kirkelig ansatte.
Men i ett tilfelle, et angivelig overgrep fra midten av 1980-tallet mot en gutt på rundt tolv år, kan det være aktuelt med politianmeldelser, opplyser Fagetisk råd.
- Anklagede, som antakelig har vært frivillig medarbeider, er foreløpig kun identifisert med fornavn. Vi arbeider for å få mer informasjon og sjekker om saken kan ha flere utsatte, skriver rådet i en pressemelding.
Få detaljer
De nye bekymringsmeldingene som har kommet inn, inneholder i liten grad nok opplysninger til at kirken kommer videre i undersøkningen.
- De forteller at noe har skjedd, men ofte ikke mot hvem, av hvem, hvor og når. Hvis vi forstår ut fra meldingen at her har det vært noe, så må vi jo forsøke å få vite noe mer, mener leder for Fagetisk Råd, Rønnaug Aaberg Andresen, til NTB.
Ingen av meldingene er tilknyttet Trondheim stift eller biskop Georg Müller. Kirken understreker at sakene ikke legges vekk selv om den anklagede er avdød.
- Mange har båret en tung historie, som har preget deres liv. Disse historiene berører oss dypt. I de tilfeller hvor det er mulig, vil Kirken forsøke å tilby hjelp og støtte, i henhold til den enkeltes ønske og behov, heter det i pressemeldingen.
18 saker på listen
Fagetisk Råd ved Oslo katolske bispedømme har per i dag 18 saker på sin arbeidsliste - elleve fra tidligere og sju nye. To meldinger kommer to fra anonyme kilder som mener å kjenne til overgrep mot andre. Tre meldinger gjelder jenter, blant dem to søstre. Resten av meldingene gjelder gutter.
Allerede neste uke møtes rådet, som for tiden har tett møtevirksomhet, igjen.
- I og med at vi har hatt ukentlige møter om alle disse sakene, så kan jeg ikke på stående fot si at vi har trukket noen av disse elleve. Det får vi komme tilbake til når vi føler at vi er kommet i mål, sier Rønnaug Aaberg Andresen.
50 år tilbake
Andresen sier at de fleste nye meldingene dreier seg om forhold som ligger opptil 50 år tilbake i tid. To av forholdene skal ha skjedd på 90-tallet.
- I ett av de to tilfellene som er meldt inn, blir det pekt på samme gjerningsmann som i én av de elleve sakene kirken hadde fått fra før. Saken går så langt tilbake i tid at kirken antar at den aktuelle presten er død. Så det er bare ett tilfelle igjen fra nært aktuelt tidsrom, sier hun.
Når bekymringsmeldinger kommer inn på e-post, er det mulig for Fagetisk Råd å gå tilbake til avsender via den samme e-posten.
Den katolske kirken har ikke spurt den enkelte om han eller hun ønsker å anmelde sakene, men Andresen sier at de vil la det være opp til de involverte.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra Innenriks
På forsiden nå
Siste saker
- Gro Skartveit: - Umenneskeleg arbeidspress
- Skei Grande: - Ikke akseptabelt å feste med mindreårige
- Venstre-toppene festet med mindreårige
- Far måtte bære sykt barn hjem
- Øvelse i Møllebukta
- Her blir det verdenscup i BMX
- Venstres fylkesstyre i krisemøte
- Melsvatnet rundt
- Coca-Cola kutter 400-500 arbeidsplasser i Norge
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep
- Første smugtitt på nye Mitsubishi Outlander
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Norge innfridde ikke miljømål
- Pearce blir England-sjef
- Dømt for seks boliginnbrudd
- Skjerpet tone i retten
- Mobilen er det nye dashbordet i bilen
- Møkster til Barentshavet
- Psykolog: - Birkedal-saken har gitt 18-åringen store psykiske problemer
Mest lest
- 600.000 kroner i bonus til alle Skagen-ansatte
- 8-åring omkom etter Oltedal-ulykken
- - Solum Larsen skjenket 17-åringen
- Oltedalulykken: - Mange har det veldig vondt nå
- Thorbjørnsen: – Burde reagert på arbeidspresset
- - Ni måneders fengsel for Birkedal
- Tre sikre vann i Stavanger
- Martin (3) kan ha reddet synet via Facebook
- - Solum Larsen dypt nedbrutt og fortvilet
- Bil sklei i buss
- Hytteeierne vil ha større Sandnes-hytter
- Finner juveler i andres skrot
- Når partiet kommer sist
- Forsker: - Det er et grusomt svik
- Thorbjørnsen må svare på spørsmål om Solum Larsens fortid
Kommentarer